ZRUŠÍ MATOVIČ SÚKROMNÉ ZDRAVOTNÉ POISŤOVNE?

Premiér Igor Matovič uvažuje o zlúčení zdravotného a sociálneho poistenia pod jednu strechu a súčasne hovorí o zavedení jedného sociálno-zdravotného odvodu, čím by sa zjednodušil výber poistného. 

Foto ARCHÍV
Dátum 30.09.2020

Minulý týždeň priniesol Denník N informáciu, že premiér Igor Matovič uvažuje o zlúčení zdravotného a sociálneho poistenia pod jednu strechu a súčasne hovorí o zavedení jedného sociálno-zdravotného odvodu, čím by sa zjednodušil výber poistného. Takýto krok by však veštil zánik súkromných zdravotných poisťovní. Podľa Martina Kalužáka z mediálneho tímu OĽANO je ambícia prehodnotiť možnosti zmien daňovo-odvodového systému, s cieľom jeho zjednodušenia a zefektívnenia, zabezpečenia vyššej právnej istoty a odbúrania nadmernej administratívnej záťaže, zakomponovaná aj v Programovom vyhlásení vlády.

„Vládne strany tiež v Programovom vyhlásení vlády deklarovali snahu obnoviť reformný zámer zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov (UNITAS) s cieľom zaviesť výber daní a poistného jednou inštitúciou, ktorou bude Finančná správa SR,“ spresnil pre portál vZdravotníctve.sk. Vláda by tiež podľa neho chcela nahradiť „desiatky neprehľadných daňových a odvodových úľav a výnimiek fungujúcich podľa odlišných pravidiel adresnejším a jednoduchším riešením.“ Ako však upozornil, o podrobnostiach je zatiaľ predčasné hovoriť, pretože budú záležať od politických dohôd v koalícii.

Na názor k vytvoreniu jednej spoločnej zdravotnej a sociálnej poisťovne sme sa spýtali analytika Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušana Zachara. „Ak nehovoríme o jednotnom výbere poistenia pri ponechaní plurality zdravotných poisťovní, ale o úplnom zrušení systému viacerých zdravotných poistení a nastolení jednej poisťovne, ktorá by vyberala, ako aj rozdeľovala okrem iného aj peniaze z verejného zdravotného poistenia, tak podobnú neplodnú diskusiu sme tu už mali za čias Roberta Fica,“ zhodnotil nápad Zachar.

Podľa analytika takéto diskusie negarantujú pacientom lepšiu zdravotnú starostlivosť a sú výhodné len pre vládnucich politikov, ktorí takto získavajú politickú agendu a prostredníctvom nej zahlcujú verejnú diskusiu či prekrývajú skutočné problémy slovenského zdravotníctva. „Aj keby sme zmenili systém sociálneho a zdravotného poistenia na unitárny, tak by to bez odškodnenia majiteľov súkromných zdravotných poisťovní nešlo. Bez odškodnenia by sme sa totiž blížili k znárodneniu,“ myslí si Zachar.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.