ŽURNALISTIKA V KÓME

Na výkon Richarda Dírera v TA3 by bol hrdý aj Joseph Goebbels.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 11.03.2023

Príchod jari je na Slovensku od stredoveku predznamenaný fašiangovými zvykmi s neviazanými, bujarými oslavami. Mládenci zbierali po dedine slaninu, klobásky i vajíčka na praženicu pre celú dedinu. Dievky s matkami smažili šišky, fánky, božie milosti... Maškarný sprievod musel mať pestré aj hrôzostrašné masky. Mne pred 40-dňovým pôstom vbehol koncom februára 2023 do chalupy priamo: Turoň! Ako inak – moderne, emailom. Ktosi mi poslal link na „pluralitnú“ nedeľnú politickú besedu v štúdiu TA3, moderovanú Turoňom v maske Richarda Dírera. Odkedy súkromná spravodajská televízia nevysiela signál v terestriáli, nechytám ju cez anténu. Preto nesledujem. Sprvu som i trochu banoval, no po strate objektivity a nestrannosti mi nechýba. A po škandále s cenzurovaním rozhovoru s americkým ekonómom Jeffreym Sachsom je mi úplne ľahostajná. Do schránky mi vletel Dírer a nechápal som, či to mala byť urážka, vyhrážka alebo len masopustná roztopaš...?

Keď som si reláciu V politike pozrel očami člena Únie slovenských novinárov, pochopil som, o čo odosielateľovi išlo.

Ukážkový príklad propagandy

Veru tak. Moje postrehy a presvedčenie o ukážkovom príklade propagandy pri obhajobe predlžovania vojny na Ukrajine potvrdil i politológ a analytik Eduard Chmelár: „Neviem, či Richarda Dírera platí TA3 alebo vláda, ale za jeho výkon by bol na neho hrdý aj Joseph Goebbels. Neochota kriticky rozlišovať medzi rôznymi postojmi a hádzať všetkých odporcov vojny do dezinfoscény je klasická metóda propagandy, ktorú rozpracoval práve spomínaný nacistický ideológ. Bolo až smiešne, že moderátor nepozval žiadneho oponenta k tejto téme a na záver si pochvaľoval, ako pekne a konštruktívne sa dá o tejto téme porozprávať. No neskutočné, aká idylka môže vzniknúť, keď vám vopred pripravený scenár nenarúša nepríjemnými argumentmi nejaká opozícia, však? Lebo predstavitelia PS, SaS a Hlasu – ako súčasť mediálne želanej budúcej vlády – nie sú opozíciou v pravom zmysle slova, ale iba mimovládnymi stranami lojálnymi k oficiálnej línii.“ Slovenská mainstreamová žurnalistika je v kóme, veď v tom jej močiari sa podstatné fakty, súvislosti či neželaná pravda označia za „ruskú propagandu“ – a basta! Už len čakám, kedy sa podľa vzoru starých Skaličanov postavia šibenice „enem pro nás a pro našich škrabákof“...

IMRECZENU SLÚŽILA AJ VALKOVÁ

Netreba zabudnúť, že v Imreczeho službách bola aj ďalšia novinárka, vyštudovaná právnička Tamara Valková. Predtým pôsobila na rôznych pozíciách v Slovenskom rozhlase, Slovenskej televízii, v denníku SME, ale aj v poisťovni Dôvera, ktorá patrí skupine PENTA.  Tamara Valková bola za čias Františka Imreczeho riaditeľka Kancelárie prezidenta Finančnej správy SR. 

Imreczeho podržtaška Dírer

Nechcel som veriť očiam a ušiam, pozerajúc tú voľnú jazdu Dírera slovenským éterom. Na Slovensku prestala fungovať etika, morálka a v médiách profesionalita i reflex sebazáchovy. Ako môže vo verejnom priestore mudrovať a moralizovať Richard Dírer, ktorý sa celý život hľadal, toľko hľadal... až sa našiel?! Na dôležitej výplatnej listine. Isto netrpíme všetci amnéziou a nie každému penzistovi stojí za chrbtom ten najznámejší Nemec. Hoci by isto rád zo svojho profesijného životopisu niečo vymazal, nepodarí sa mu to. Lebo je ešte nemálo tých, čo si spomínajú, že po prisluhovaní v kampani aj po zvolení Iva Nesrovnala za bratislavského primátora „novinár“ Dírer nastúpil do boja za „prosperitu oligarchov“ po boku Františka Imreczeho. Veru tak, v polovici januára 2017 sa ujal funkcie šéfa komunikačného útvaru v kancelárii prezidenta Finančnej správy SR. „Dostal som zaujímavú ponuku. Považoval som to za novú výzvu,“ komentoval Dírer pre Omédiách.com zmenu pôsobiska. Portál neznalým dopĺňa, že Richard Dírer začínal v slovenskej redakcii Deutsche Welle, bol moderátorom a redaktorom rádia Twist, moderoval politické diskusie v STV aj TA3. V TA3 bol dokonca šéfredaktorom spravodajstva a publicistiky, odkiaľ pre nezhody s vtedajším generálnym riaditeľom TA3 Michalom Gučíkom odišiel. Od roku 2012 bol výkonným riaditeľom rádia Best FM. Ja by som však pozornosť menej informovaných predsa len vrátil k jeho pôsobeniu po boku odsúdeného a v ďalších kauzách naďalej obvineného kajúcnika Františka Imreczeho na Finančnej správe. Dírer bol (slušne povedané) „podržtaškou“ dovtedy najdlhšie slúžiacemu šéfovi finančnej správy Imreczemu (od roku 2012), ktorý skončil vo funkcii v septembri 2018 po prevalení kauzy colných podvodov za 300 miliónov eur.

Dotovaní investigatívci

Na internete sa dá vyhľadať všetko – aj články z portálu Aktuality.sk (19. novembra 2019 a 17. novembra 2020) o Imreczeho nadštandardnom previazaní s podnikateľom Michalom Suchobom, ktorého snahy o „riešenie“ sa objavili aj v nahrávkach Mariana Kočnera. Redakcia politického bulváru a jej štedro dotovaní investigatívci (previazaní s policajtmi a tajnou službou) prináša – okrem informácií o stykoch s oligarchami – tiež fotodokumentáciu napr. z luxusného podniku Kogo v centre Bratislavy, kde Imreczeho sprevádzali aj jeho vtedajší podriadení – šéf tlačového odboru daniarov Richard Dírer a riaditeľka Imreczeho kancelárie Andrea Stoklasová. Dírerovi to zjavne neprekáža, a tak v pozícii inkvizítora ukazuje prstom, opľúva, obviňuje, moralizuje, odsudzuje... Fuj! Neviem, či si to majitelia uvedomujú, no posadením Richarda Dírera na nedeľný kapitánsky mostík manažment TA3 nasmeroval spravodajskú televíziu na hrot povestného ľadovca. Rovnako ako Čekovského nasmerovanie RTVS do pekelnej pasce – zrušením koncesionárskych poplatkov... Profesionálni pozorovatelia politickej a mediálnej scény (spolu s vnímavými divákmi) to vedia dávno, politológovia so sociológmi cudne (či zo strachu?) mlčia. Akoby nepoznali Petersonovu poučku: „Keď máš čo povedať, mlčanie je lož.“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.