ZUZANINE MANIERE

Čaputovej sa nepáči proruská orientácia Andreja Danka

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 21.04.2019

Historicky prvá žena zvolená za prezidentku Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá ešte ani nenastúpila do úradu, odhodila masku trpiteľky a začína občanom „tejto krajiny“ ukazovať svoju pravú tvár.

Likvidátorka tradícií

Len niekoľko dní po svojom zvolení sa vybrala do Českej republiky, kde večerala s kniežaťom a opozičným poslancom českej snemovne za TOP 09 Karlom Schwarzenbergom, ktorý ju v predvolebnom boji podporoval. Na prvý pohľad to môže byť logické, je to slušná, ale aj poslušná žena a deduškovi bolo treba poďakovať sa. Zabudla však, že občania „tejto krajiny“ ju zvolili za hlavu štátu SR, čo znamená, že jej konanie má už politickú rovinu. Preto možno jej krok považovať za diplomatické faux pas. V prvom rade sa mala stretnúť s najvyššími predstaviteľmi ČR – prezidentom, predsedom vlády a predsedom parlamentu. Tí však nie sú predstaviteľmi pražskej kaviarne, čím sú v jej očiach automaticky diskvalifikovaní. Či sa jej to bude páčiť alebo nie, po jej inaugurácii ich bude musieť rešpektovať. Podpredseda českého parlamentu a predseda SPD Tomio Okamura Slovákov už po prvom kole varoval, že Čaputová predstavuje všetko, čo by mala slovenská spoločnosť odmietnuť. Čaputová je podľa neho predstaviteľka všetkého, čo sa snaží bruselská loby zlikvidovať: „Otvorene podporuje likvidáciu tradičnej rodiny a tradičných európskych štátov. Je to síce človek bez politickej histórie – ale nie bez osobnej histórie – je to dlhoročná aktivistka slovenských neziskových organizácií. Jej úspech je víťazstvom dlhoročnej kampane, ktorá vyvrcholila zneužitím vraždy novinára s pokusom o vládny prevrat, ktorý zmenil výsledky demokratických volieb. Čaputová je ideovým nástupcom súčasného prezidenta Kisku s tým, že je ešte radikálnejšia a nahlas hovorí, čo si Kiska len myslel. To najhoršie, čo z jej strany hrozí, je rozvrátenie V4 vzhľadom na jej prístup k migrantom a Bruselu.“ Jej ignorácia štátnych predstaviteľov ČR dáva Okamurovým varovaniam za pravdu. Bútorovci hádam na nej popracujú a vysvetlia jej, že funkcia prezidentky má iné protokolárne pravidlá, diametrálne sa líšiace od pravidiel občianskej aktivistky, ktorou sa stala v momente, ako jej otec prišiel o kšeft na pezinskej skládke.

Tátokrajinčanka

O čom sa rozprávala s predstaviteľom TOP 09 Karlom Schwarzenbergom, sa verejnosť nedozvedela, ale ideové pozadie je viac než jasné. Veď české knieža bolo vedúcim kancelárie Václava Havla, a to národne a kresťanky mysliacim Slovákom mnohé vysvetľuje. Vo vláde Petra Nečasa bol vicepremiérom a ministrom zahraničných vecí orientovaným len smerom na USA. V roku 2013 tiež kandidoval na prezidenta ČR a prekvapivo skončil na druhom mieste s podporou viac ako 23 percent. Nie nadarmo tak Čaputovú po zvolení prirovnávali práve k Havlovi, ktorý Slovákom nerozumel, presne tak ako nová prezidentka, ktorej sú slová Slovensko, Slovák i Slovenská republika úplne cudzie. Z jej úst stále znie – táto krajina, občania tejto krajiny. Rozhodne, čo možno odpozorovať je fakt, že sa vrátila s mimoriadne zvýšeným sebavedomím a nevídanou drzosťou. Inak by sa nevyhrážala Petrovi Pellegrinimu (ktorý je, mimochodom, jej ideovým parťákom vo viacerých smeroch), že je pripravená prehodnotiť prevzatie výkonu zahraničnej politiky a kompetencie premiéra do vlastných rúk. Bojovníčka proti „zlu“ toto zrealizuje v prípade, že by zbadala odklon od proeurópskeho smerovania tejto krajiny. Budúca správkyňa Grasalkovičovho paláca sa týmto spôsobom chce vyhraniť voči údajne dvojkoľajnej slovenskej zahraničnej politike. Liberálnej a progresívnej mafii sa totiž nepozdáva konanie premiéra Pellegriniho a Lajčáka, ktorí síce bezvýhradne slúžia Bruselu a Washingtonu, ale zároveň tolerujú vyvážené správanie a konanie predsedu NR SR Andreja Danka, zastávajúceho pravidlá EÚ, ale aj korektné správanie k Ruskej federácii. Zahraničnopolitická orientácia na všetky svetové strany Čaputovej nevyhovuje, pretože jasne už počas kampane dôrazne deklarovala len proeurópsku a proatlantickú orientáciu. Doteraz sa ani jeden prezident SR takýmto spôsobom nevyhranil a ponechával kompetencie zahraničnej politiky vláde SR. Nuž, všetko je raz po prvý raz a tradície Zuzana Čaputová možno zruší. Veď aj jej frajer ostane len frajerom a nie zákonitým manželom a prvým mužom SR. Veď ani cirkevným hodnostárom, ktorí ju pred voľbami podporili, jej nemanželský vzťah neprekážal. Viete si predstaviť, že by si to dovolil niekto iný? Vzhľadom na jej podporu, ktorá sa tiahne naprieč mediálnym spektrom hlavného prúdu, má všetko dovolené. Vyhrala voľby a môže všetko!

Kaliňákova ochranka

Isto neposledným výstrelkom Zuzany Čaputovej je výmena oficiálnej ochranky z úradu pre ochranu ústavných činiteľov ministerstva vnútra, na ktorú má nárok od 31. marca. Čaputová pri výmene údajne argumentovala tým, že medzi ochrankármi mali byť ľudia blízki bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. „Považujem to za veľmi smiešne a trápne zároveň, pretože na ministerstve vnútra slúžilo 50-tisíc ľudí a teraz môžu takto označiť každého, lebo som bol desať rokov šéf ministerstva. Pani Čaputová hovorila, že chce spájať, a prvé, čo robí, je, že ľudí rozdeľuje podľa toho, kde pracovali. Ani neviem, kto u nej slúži, tých chlapcov nepoznám. Sú to profesionálni ľudia, ktorí neslúžia podľa toho, ktorá politická strana tam je,“ reagoval Robert Kaliňák.

Do inaugurácie prezidentky ostávajú necelé dva mesiace. Uvidíme akých ďalších Zuzaniných manierov sa ešte slovenský národ dočká, nehovoriac o tom, čo sa v štáte udeje, keď bude mať v rukách reálne kompetencie. Napriek tomu, že situácia vo svete sa zmenila a začínajú víťaziť vlastenecké sily, Slovensko je opätovne pozadu a všetko ešte funguje dlhou zotrvačnosťou. Nateraz slovenský národ prehral, ale nič netrvá večne a aj tento americký klin vrazený do stredu Európy má ohraničený mandát, ktorý je v histórii prezidentských volieb najslabší.