ZVÍŤAZILI ŽIDOVSKÉ OSADY, ANEXIA A APARTHEID

Netanjahu sa rozhodol, že pokračovanie okupácie a konfliktu je to, čo Izraelu prináša pokrok a prosperitu, preto sa rozhodol upevniť základy a piliere konfliktu

Foto TASR/AP
Dátum 03.03.2020

JERUZAELEM 3. marca (TASR/extraplus.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok deklaroval svoje víťazstvo v pondelkových parlamentných voľbách. Podľa exit pollov totiž premiérova strana Likud získala najvyšší počet hlasov, informovala agentúra AFP.  Ústredná volebná komisia v utorok ráno oznámila, že už zrátala všetky hlasy. Vzhľadom na pokračujúce overovanie však výsledky volieb zverejní až v neskorých popoludňajších hodinách. Išlo už o tretie parlamentné voľby v Izraeli za necelý rok.

Netanjahu označil výsledok svojej strany "za najväčšie víťazstvo vo svojom živote", napísal na svojej webovej stránke denník The Jerusalem Post. Volebná účasť dosiahla 71 percent, čo je viac, ako 69,8 percenta v predchádzajúcich voľbách v septembri minulého roka.
Izraelský premiér sa uchádzal o znovuzvolenie v období, keď sa blíži začiatok jeho súdneho procesu, v ktorom sa bude zodpovedať z obvinení z korupcie.  
Strana Likud by na základe aktuálnych exit pollov mala získať 36 až 37 kresiel v 120-člennom izraelskom parlamente.
 

To by bol najlepší výsledok strany pod vedením Netanjahua, ktorý post premiéra zastáva od roku 2009, pripomína AFP. Strana by spolu so svojimi spojencami mohla obsadiť až 59 kresiel, čo je o dve menej, ako je nadpolovičná väčšina. 
 

Na druhom mieste sa podľa exit pollov umiestnila centristická koalícia Modrá a biela (Kachol lavan) na čele s Bennym Gancom, ktorá by mohla obsadiť 32 až 34 kresiel. Ganc podľa AFP v súvislosti výsledkami vyjadril "sklamanie".
 

Tretie miesto patrí podľa exit pollov bloku štyroch arabských strán Spoločná kandidátka, ktoré získali 14 percent hlasov voličov.
 

Pomyselným jazýčkom na váhach by po tretích voľbách v krajine za necelý rok opäť mohla byť formácia Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu) exministra obrany Avigdora Liebermana, ktorá odmieta spolupracovať so stranami izraelských Arabov i náboženskými stranami.
 

Predstavitelia Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) sa k výsledkom volieb vyjadrili kriticky. Generálny tajomník OOP Sáib Irikát povedal, že vo voľbách zvíťazili "(židovské) osady, anexia a apartheid", napísala agentúra DPA.
 

"Netanjahu sa rozhodol, že pokračovanie okupácie a konfliktu je to, čo Izraelu prináša pokrok a prosperitu, preto sa rozhodol upevniť základy a piliere konfliktu, cyklu násilia, extrémizmu, chaosu a krviprelievania," povedal Irikát. Ďalším Netanjahuovým krokom bude podľa neho anexia palestínskych území v Predjordánsku. 
 

Izrael okupuje územia na západnom brehu Jordánu od šesťdňovej vojny z roku 1967. Z pohľadu medzinárodného práva sú židovské osady postavené na týchto územiach ilegálne a bránia pokračovaniu mierového procesu, keďže sa rozprestierajú na územiach vnímaných Palestínčanmi ako súčasť ich budúceho štátu.

Izraelská mimovládna organizácia v utorok požiadala najvyšší súd, aby rozhodol, či by premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi malo byť povolené zostaviť vládu v čase, keď čelí obžalobe z korupcie. Informovala o tom agentúra DPA.
 

Hnutie za kvalitnú vládu v Izraeli (MQG) je presvedčené, že Netanjahu, ktorý čelí obžalobe v troch rôznych kauzách, nemôže byť poverený zostavením vlády. Obrátilo sa preto na izraelský najvyšší súd, aby celú záležitosť posúdil.  
 

Podľa právneho poradcu MQG Tomera Naora Netanjahu nebude môcť ani prakticky vykonávať premiérsku funkciu. "Bude na súde 2-3 dni každý týždeň," povedal Naor. Okrem toho sa ako súdený šéf vlády dostane do konfliktu záujmov. 
 

Netanjahua vlani v novembri izraelský generálny prokurátor obžaloval z podvodu, porušenia dôvery a úplatkárstva v troch rôznych kauzách. Premiér poprel akékoľvek pochybenie a obvinenia proti svojej osobe označil za "pokus o prevrat". Začiatkom januára však Netanjahu požiadal parlament, aby mu udelil imunitu.
 

Súdny proces s ním sa začne 17. marca v Jeruzaleme.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.