ZVRÁTENÝ NÁPAD

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere navrhuje zaviesť moslimské sviatky tam, kde žije veľa moslimov 

Foto archív
Dátum 15.10.2017

BERLÍN 15. októbra (TASR/Extra plus) - Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere (CDU) navrhuje zaviesť v Nemecku moslimské sviatky v tých oblastiach, kde žije veľa moslimov. Informovala o tom 14. októbra agentúra Reuters. Kým de Maizierovo vyhlásenie viacerí politici vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) tvrdo skritizovali, jeden z najvýznamnejších nemeckých politikov, šéf SPD a bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz je tomuto návrhu otvorený. 
Podľa Schulza sa "nad týmto návrhom musíme zamyslieť". Schulz uviedol, že v Nemecku by "sme mali byť schopní predložiť návrh a potom o ňom v pokoji a seriózne diskutovať". Schulz priznal, že ho prekvapilo, že takýto návrh prišiel práve od Thomasa de Maiziera, lebo podľa neho "nemá v tomto smere tú najväčšiu fantáziu." 

Vo videozázname de Maizierovho prejavu na zhromaždení pred nedeľnými parlamentnými voľbami v spolkovej krajine Dolné Sasko, zverejnenom na miestnej spravodajskej webovej stránke regionwolfsburg.de, minister tiež uviedol, že štátne sviatky Nemecka sú vo všeobecnosti kresťanské a malo by to takto zostať aj naďalej. Sviatky v jednotlivých spolkových krajinách Nemecka sa líšia a celonemeckých ich je len pár. Platí, že prevažne katolícky juh má sviatky inokedy ako väčšinovo protestantský sever. Podľa odhadov v Nemecku žije od 4,5 do päť miliónov moslimov, pričom nie všetci majú nemecké občianstvo.