CIRKEV

PÁPEŽ FRANTIŠEK: RODINY IBA S JEDNÝM DIEŤAŤOM SÚ TRAGÉDIOU

Dátum 27.12.2021

Pápež František vyzdvihol význam rodiny v živote každého človeka. Vyjadril tiež znepokojenie nad klesajúcou pôrodnosťou v Európe, postihujúcou najmä Taliansko. Hovorí, že musíme prekonať túto demografickú zimu, ktorá smeruje proti našim rodinám, našej vlasti a aj proti našej budúcnosti.

PÁPEŽ FRANTIŠEK OSLAVUJE SVOJE 85. NARODENINY

Dátum 17.12.2021

František v tomto náročnom období pandémie koronavírusu zvládol júlovú operáciu hrubého čreva a má stále dosť síl, aby pokračoval vo svojich návštevách rôznych kútov sveta. Tento rok zavítal do Iraku, na Slovensko i do Maďarska, naposledy absolvoval cestu po Cypre a Grécku. 

BISKUPI ŽIADAJÚ HEGERA, ABY OBNOVIL BOHOSLUŽBY

Dátum 08.12.2021

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský žiada od premiéra Eduarda Hegera, aby boli verejné bohoslužby opäť sprístupnené, hoci aj s obmedzeniami.

PÁPEŽ FRANTIŠEK ŽIADA ZASTAVENIE VÝROBY ZBRANÍ

Dátum 03.11.2021

Pápež František opakovane žiadal odzbrojenie. Jadrové zbrane by podľa jeho vyjadrení mali byť zakázané, pretože ich držanie - aj z obranných dôvodov - je "zvrátené" a neobhájiteľné.

PÁPEŽ: HANBÍM SA ZA ZNEUŽÍVANIE DETÍ DUCHOVNÝMI

Dátum 06.10.2021

Odhaduje sa, že z počtu 330-tisíc pohlavne zneužitých detí francúzskymi predstaviteľmi katolíckej cirkvi bolo až 80 percent chlapcov. 

KATOLÍCKA CIRKEV SA OSPRAVEDLNILA ZA ZNEUŽÍVANIE DOMORODÝCH DETÍ V KANADE

Dátum 25.09.2021

Tento krok prišiel po tom, čo bolo v krajine počas leta objavených približne 1200 neoznačených hrobov domorodých detí, ktoré boli nútené študovať na cirkevných internátnych školách od konca 19. až do konca 20. storočia. Títo žiaci, ktorých zámerne odtrhli od rodiny, kultúry a jazyka, boli fyzicky a sexuálne zneužívaní riaditeľmi a učiteľmi.

PÁPEŽ FRANTIŠEK: NIEKTORÍ MI PRAJÚ, ABY SOM BOL MŔTVY

Dátum 22.09.2021

Pápež počas súkromného stretnutia so spolubratmi priznal, že vie o svojich stále hlasnejších konzervatívnych kritikoch, pričom uviedol, že ich "zlomyseľné poznámky" sú dielom diabla. 

PÁPEŽ: HOVORIA MI, ŽE SOM KOMUNISTA

Dátum 21.09.2021

"Niektorí mi vyčítajú, že nehovorím o svätosti. Vravia, že stále hovorím o sociálnej otázke a že som komunista. Aj napriek tomu, že som napísal celú apoštolskú exhortáciu o svätosti Gaudete et exultate." Uviedol to pápež František počas súkromného rozhovoru s jezuitmi v rámci svojej návštevy Slovenska.

PÁPEŽ SA NA SLOVENSKU STRETOL S POZITÍVNE TESTOVANÝM ARCIBISKUPOM

Dátum 20.09.2021

Prešovský gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ mal v sobotu (18. 9.) pozitívny výsledok RT-PCR testu. Hovorca prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič uviedol, že sa arcibiskup ihneď stiahol do domácej karantény, je zaočkovaný a má len mierne príznaky ochorenia.

KATOLÍCI NA CELOM SLOVENSKU SLÁVIA SVIATOK SEDEMBOLESTNEJ PANNY MÁRIE

Dátum 15.09.2021

Tradičnou súčasťou sviatku je aj národná púť v Šaštíne. Tento rok sa na svätej omši na otvorenom priestranstve pri Národnej Svätyni v Šaštíne zúčastní aj Svätý Otec František, pričom pôjde o jeho zavŕšenie apoštolskej cesty na Slovensku.

Stránky