CIRKEV

KATOLÍCI NA CELOM SLOVENSKU SLÁVIA SVIATOK SEDEMBOLESTNEJ PANNY MÁRIE

Dátum 15.09.2021

Tradičnou súčasťou sviatku je aj národná púť v Šaštíne. Tento rok sa na svätej omši na otvorenom priestranstve pri Národnej Svätyni v Šaštíne zúčastní aj Svätý Otec František, pričom pôjde o jeho zavŕšenie apoštolskej cesty na Slovensku.

ČAPUTOVÁ: PÁPEŽ AKOBY OMLADOL, TÁTO CESTA MU VLIEVA ENERGIU

Dátum 12.09.2021

Prezidentke bolo cťou a potešením, že mohla na Slovensku privítať Svätého Otca. "V dobe, v ktorej žijeme, je poznačená bolesťou, smútkom, rozdeľovaním spoločnosti, môže byť jeho príchod naozaj nápomocný k stmeleniu, zmiereniu a pokoju," povedala Čaputová. 

BUGÁR: NÁVŠTEVA PÁPEŽA JE VEĽKOU POCTOU PRE CELÚ KRAJINU

Dátum 12.09.2021

Béla Bugár: Návšteva pápeža pre veriacich aj v dobrých časoch znamená posilnenie ich viery a veľkú poctu pre celú krajinu, ktorú navštívi. Mnohí si pamätáme nadšenie, ktoré sprevádzalo prvú návštevu Jána Pavla II. Najmä jeho prvú návštevu, keď nám po páde predchádzajúceho režimu prinášal nádej, že budovanie krajiny na demokratických princípoch zvládneme.

PÁPEŽA NA LETISKU VÍTALA ČAPUTOVÁ S KOLLÁROM, HEGEROM A KORČOKOM

Dátum 12.09.2021

Nasleduje predstavenie delegácií oboch strán a čestnej stráže. Prezidentka a pápež sa následne presunú do VIP salónika na letisku na krátke stretnutie.

PRÍDE POSOL DUCHOVNÝCH HODNÔT

Dátum 12.09.2021

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Kým politici hovoria o štátnickom charaktere, cirkevní predstavitelia vyzývajú skôr na vnútornú prípravu cez modlitbu. Aj keď je to dnes možno utópia, môžeme vyjadriť presvedčenie, že Svätý Otec bude dobrým poslom duchovných hodnôt pre všetkých bez ohľadu na vierovyznanie a že jeho návšteva zmierni politické a spoločenské napätie v krajine.

580 NOVINÁROV Z CELÉHO SVETA BUDE MONITOROVAŤ PÁPEŽOVU NÁVŠTEVU NA SLOVENSKU!

Dátum 12.09.2021

PODROBNÝ HARMONOGRAM NÁVŠTEVY: Pápež František pricestuje v nedeľu na prvú návštevu Slovenska. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. Navštívi Bratislavu, Košice a Prešov.

ZAHRANIČNÉ MÉDIÁ: DÔVODOM PÁPEŽOVEJ NÁVŠTEVY JE ČAPUTOVÁ

Dátum 10.09.2021

Podľa týždenníka The Tablet súvisí dlhšia pápežova návšteva s tým, že prezidentka Čaputová na neho urobila dobrý dojem počas vlaňajšej návštevy vo Vatikáne. Tá podľa neho predstavuje novú generáciu európskych lídrov, ktorá je v ostrom kontraste s niektorými nevýraznými mužmi z minulosti.

ANALYTIK: PÁPEŽ FRANTIŠEK JE PRE KATOLÍCKU CIRKEV EXPERIMENTOM, PRETOŽE JE Z AMERIKY

Dátum 10.09.2021

Analytik Imrich Gazda: Keď sa na to pozeráme z charakterového hľadiska, tak Ján Pavol II. bol filozof, literát, písal básne, chodil lyžovať, bol športovec. Potom prišiel Benedikt XVI., ktorý bol akademikom, teológom a František je taký kňaz z ulice. Sú to tri rozličné charaktery.

ŠTÁT MINIE NA PÁPEŽOVU NÁVŠTEVU SPOLU AŽ 7,6 MILIÓNA EUR

Dátum 08.09.2021

Vládny kabinet schválil ešte v auguste na tento účel viac ako 5,4 milióna eur. Nepredvídané dodatočné alebo vyvolané výdavky na organizačné či technické a administratívne zabezpečenie zabezpečenie návštevy však budú stáť ďalších 2,2 milióna eur, ktoré vláda odsúhlasila.

POČAS NÁVŠTEVY PÁPEŽA SA USKUTOČNÍ PROTEST ZA ODLUKU CIRKVI OD ŠTÁTU

Dátum 08.09.2021

Organizátori protestu vyčítajú zákonodarcom, že za 30 rokov nedokázali splniť požiadavku z čias novembra 1989 o dôslednej odluke cirkvi od štátu a že niektoré cirkvi sú neustále financované zo štátneho rozpočtu.

Stránky