EKOLÓGIA

TARABA: ZELENÁ TRANSFORMÁCIA MÁ EÚ EKONOMICKY POSILNIŤ, NIE JU ZNIČIŤ

Dátum 15.01.2024

Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba v Bruseli: Slovensko podporuje strategickú nezávislosť EÚ či zvyšovanie energetickej bezpečnosti. Transformácia však musí byť predovšetkým ekonomicky a spoločensky udržateľná a nemôže ohroziť sociálne štandardy občanov EÚ.

TARABA CHCE ZAČAŤ SO ZONÁCIOU TATRANSKÉHO NÁRODNÉHO PARKU

Dátum 09.01.2024

Nové vedenie Ministerstva životného prostredia SR chce s aktívnou prípravou zonácie Tatranského národného parku začať v prvom štvrťroku. Uviedo tol minister životného prostredia Tomáš Taraba s tým, že pri príprave chce viesť otvorený a transparentný dialóg so všetkými, ktorí majú k tomu čo povedať.

TARABA: NÁRODNÉ PARKY SA MUSIA VEDIEŤ EKONOMICKY POSTAVIŤ NA VLASTNÉ NOHY

Dátum 05.01.2024

Tomáš Taraba, minister životného prostredia: Slovenské národné parky prešli takou reformou, že ich budajovci odrezali prakticky od všetkých príjmov. Iba na ich administratívu, platy stoviek ľudí a akože fungovanie, ktoré má spočívať vlastne v tom, že nikto nemá v parkoch nič robiť, idú kadejakými skrytými dotáciami desiatky miliónov eur ročne.

TARABA: NÁRODNÝ PARK PODUNAJSKO NEBUDE

Dátum 28.12.2023

Národný park Podunajsko mal vzniknúť na juhozápade Slovenska. Vyhlásený mal byť na území zasahujúcom do okresov Bratislava II, Bratislava IV, Bratislava V, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky, predovšetkým v hraniciach existujúcich chránených území.

V DECEMBRI VYPRODUKUJE OBYVATEĽ SLOVENSKA ODHADOM 45 KILOGRAMOV SMETÍ

Dátum 24.12.2023

Najčastejším odpadom je obal, no odpad vzniká aj pri varení a pečení, nedojedení jedál či po vypršaní dátumu spotreby. V koši končia časom aj rôzne opotrebované a poškodené predmety či nechcené darčeky. Odpadom sú aj vianočné stromčeky, ktoré už splnili svoju úlohu.

TARABA SA CHCE PRI ZONÁCII NÁRODNÝCH PARKOV INŠPIROVAŤ RAKÚSKOM

Dátum 12.12.2023

Klimatické záväzky, využívanie jadrovej energie, skúsenosti s riadením národných parkov či podpora obehového hospodárstva boli témami spoločného rokovania ministra životného prostredia Tomáša Tarabu so spolkovou ministerkou pre ochranu klímy a životného prostredia Rakúska Leonore Gewesslerovou. 

TARABA: MALÁ FATRA NESPĹŇA ŠTANDARDY NÁRODNÉHO PARKU

Dátum 24.11.2023

Štátny tajomník MŽP Filip Kuffa vo štvrtok podporil iniciatívu vyhlásiť Malú Fatru za prírodný park. Ako skonštatoval, chce, aby ľudia videli, že aj prírodný park je tu na to, aby v tomto prostredí ľudia mohli žiť, pracovať, ale treba brať do úvahy existenciu chránených území.

VLÁDA SCHVÁLILA ZONÁCIU SLOVENSKÉHO KRASU

Dátum 13.09.2023

Výmera národného parku sa zväčší o temer hektár, a to z viac ako 34,6 hektára na vyše 35,5 hektára. Ochranné pásmo sa však zmenší o viac než polovicu, z viac ako 11,7 hektára ostane čosi vyše 5,7 hektára. 

OCHRANÁRI TRVAJÚ NA TOM, ŽE MEDVEDE PREMNOŽENÉ NIE SÚ

Dátum 27.07.2023

Zverejnené výsledky štúdie vyvolali v posledných dňoch celospoločenskú diskusiu a množstvo špekulácií.

PS: SLOVENSKO SA MUSÍ PRIPRAVIŤ NA KLIMATICKÚ KRÍZU

Dátum 17.07.2023

Extrémne horúčavy spôsobujú v Európe desiatky tisíc predčasných úmrtí ročne. Klimatickú krízu stále vieme zmierniť, musíme sa však pripraviť na jej dosahy, povedala členka predsedníctva PS Tamara Stohlová.

Stránky