EKOLÓGIA

NA SLOVENSKO DOVÁŽAJÚ ODPAD Z DEVIATICH KRAJÍN, NAJVIAC Z TALIANSKA

Dátum 24.02.2023

Odpad na Slovensku končí v zariadeniach na zhodnotenie. Najviac odpadu smeruje do cementárne v Rohožníku.

EÚ SCHVÁLILA ĎALŠÍ DRUH HMYZU VHODNÝ NA KONZUMÁCIU, UHRÍK KRÚTI HLAVOU

Dátum 13.11.2021

Líder hnutia Republika Milan Uhrík: V rámci európskych ekofanatických plánov chcú presadiť, aby všetci ľudia jedli radšej viac hmyzu, lebo dobytok vraj produkuje skleníkové plyny a ničí ovzdušie. Áno, už aj dobytok a mäso je nepriateľom progresívcov.

NA DOSIAHNUTIE KLIMATICKEJ NEUTRALITY JE NAJLEPŠIE PRIPRAVENÉ NÓRSKO

Dátum 04.11.2021

Aby klimatické ciele boli splnené, legislatíva EÚ vyžadovala od každej členskej krajiny, aby pripravili desaťročný energetický a klimatický plán, ktorý by stanovoval, ako dosiahnuť národné ciele. SR v ňom kladie dôraz na kvalitu ovzdušia, redukciu emisií skleníkových plynov, zmierňovanie zmeny klímy a bezpečnosť dodávok všetkých druhov energie.

GRETA THUNBERGOVÁ: POLITICI NA SAMITE V GLASGOWE IBA PREDSTIERAJÚ ZÁUJEM O BUDÚCNOSŤ

Dátum 03.11.2021

Greta Thunbergová, švédska klimatická aktivistka: Čas sa kráti. Konferencie ako COP26 zmenu neprinesú, pokiaľ sa nevytvorí tlak verejnosti zvonka. Vyzývam mladých ľudí, aby sa zúčastňovali na zhromaždeniach na podporu klímy. Spolu sme silní.

VLÁDA SÚHLASÍ S TÝM, ABY SA ŠTÁTNE POZEMKY PRESUNULI POD OCHRANÁROV

Dátum 27.10.2021

Pod návrhom boli podpísaní poslanci všetkých koaličných strán, medzi nimi aj predseda parlamentu Boris Kollár. Nedávno však avizoval, že hnutie podpis z reformy sťahuje. Voči reforme má výhrady a pokiaľ sa nezohľadnia, koalícia nemá rátať s podporou jeho 17 poslancov.

TAKÁČ: ČO BUDAJ POVIE, TO VLČAN MUSÍ PODPÍSAŤ

Dátum 26.10.2021

Memorandum k reforme národných parkov nehovorí podľa Richarda Takáča nič konkrétne; nie je jasné ani to, ako sa reforma bude financovať po tom, čo sa minú zdroje z plánu obnovy. 

ČAPUTOVÁ: NA KLIMATICKÚ KRÍZU MÔŽU DOPLATIŤ MLADÍ

Dátum 13.10.2021

Na klimatickom samite v škótskom Glasgowe chce byť prezidentka Zuzana Čaputová aj hlasom mladých. Uviedla to v utorok na sociálnej sieti.

MŽP: SLOVENSKO PODPORUJE EURÓPSKU ZELENÚ DOHODU

Dátum 07.10.2021

Počas zasadnutia Rady ministrov EÚ pre životné prostredie jednotliví šéfovia rezortov zdôraznili, že aktuálna situácia ohľadom zvyšujúcich sa cien energií je skutočný problém, ktorý je potrebné okamžite riešiť.

OSN: SVET JE NA CESTE KU KATASTROFICKÉMU OTEPLENIU O 2,7 STUPŇA

Dátum 19.09.2021

Tento údaj zatrasie teplotnými cieľmi Parížskej klimatickej dohody, ktoré mali udržať otepľovanie výrazne pod 2 stupňami Celzia a najlepšie na úrovni 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnemu obdobiu. 

AUTÁ V EÚ OD ROKU 2035 NEMAJÚ PRODUKOVAŤ EMISIE

Dátum 15.07.2021

EÚ by sa mala snažiť dosiahnuť do roku 2035 klimatickú neutralitu v odvetviach využívania pôdy, lesného hospodárstva a poľnohospodárstva. V smernici o obnoviteľných zdrojoch energie komisia stanoví cieľ vyrábať do roku 2030 až 40 percent európskej energie z obnoviteľných zdrojov.

Stránky