EKONOMIKA

KAŽIMÍR: HOSTINA SA SKONČILA, SLOVÁCI MUSIA ZAČAŤ ŠETRIŤ

Dátum 30.03.2023

Tento rok podľa guvernéra NBS Petra Kažimíra začne tempo rastu cien postupne klesať, no pod 5 percent sa inflácia dostane až v roku 2025. Rýchlejšiemu poklesu budú brániť ceny energií.

VÝVOZ RUSKEJ NAFTY DO BRAZÍLIE, TURECKA A AFRIKY TRHÁ REKORDY

Dátum 28.03.2023

Z ruských pobaltských prístavov bolo tento mesiac odoslaných do Brazílie najmenej 300-tisíc ton nafty, čo je viac ako 205-tisíc ton za celý február.

KOLLÁR: UKRAJINSKÉ OBILIE MÔŽE BYŤ OBROVSKÝM PROBLÉMOM

Dátum 20.03.2023

Boris Kollár, predseda Národnej rady SR: Ukrajinské obilie, ktoré ostáva na Slovensku, Maďarsku či Poľsku, by mohlo po tohtoročnej žatve spôsobiť obrovské problémy slovenským poľnohospodárom a roľníkom, ale aj ďalším z okolitých krajín aj z Pobaltia. Obsadia naše sýpky, naše sklady a naši producenti nebudú mať naše slovenské, poľské, maďarské obilie kam umiestniť, a tým pádom ho nebudú vedieť predať.

PRIESKUM: FIRMY BUDÚ PRE NEZÁUJEM SLOVÁKOV PRIJÍMAŤ PRACOVNÍKOV Z KRAJÍN MIMO EÚ

Dátum 19.03.2023

Viac ako dve tretiny slovenských výrobných firiem v minulom roku plošne zvyšovali mzdy svojich zamestnancov a v takmer polovici firiem vzrástol aj počet pracovníkov. U 13 percent výrobných firiem sa mzdy zvyšovali individuálne a 17 percent spoločností mzdy nezvyšovalo.

ANALÝZA: MINIMÁLNA MZDA NA SLOVENSKU NEZABEZPEČUJE DÔSTOJNÝ ŽIVOT

Dátum 19.03.2023

Slovenská minimálna mzda je nielen jedna z najnižších v Európskej únii (EÚ), ale aj jej kúpyschopnosť je jedna z najnižších.

OSEM OBCHODNÝCH REŤAZCOV OD 20. MARCA ZASTROPUJE CENY 400 NAJMÄ SLOVENSKÝCH POTRAVÍN

Dátum 17.03.2023

Zastropovanie bude platiť od pondelka 20. marca. Cieľom zastropovania je snaha o tlmenie inflácie. 

VÄČŠINA SLOVÁKOV CHCE, ABY OBCHODY OSTALI V NEDEĽU OTVORENÉ

Dátum 14.03.2023

Z prieskumu tiež vyplýva, že za otvorené obchody sú ľudia v každom kraji na Slovensku. Najvyšší podiel bol v košickom regióne, kde bolo za otvorené obchody 60 percent a v Bratislavskom kraji, kde to bolo 55 percent opýtaných ľudí.

EUROSKUPINA PRACUJE NA KONCEPTE DIGITÁLNEHO EURA

Dátum 14.03.2023

Projektom digitálneho eura sa zaoberá Európska centrálna banka, ktorá to analyzuje s centrálnymi bankami krajín eurozóny. Išlo by o digitálnu menu centrálnej banky, ktorá by bola elektronickým ekvivalentom hotovosti.

UKRAJINA SA STALA TRETÍM NAJVÄČŠÍM IMPORTÉROM ZBRANÍ NA SVETE

Dátum 14.03.2023

Podiel Spojených štátov na globálnom vývoze zbraní vzrástol z 33 na 40 percent, zatiaľ čo podiel Ruska klesol z 22 na 16 percent.

RUSI ZVLÁDAJÚ SANKCIE ZÁPADU OVEĽA LEPŠIE, NEŽ SA PREDPOKLADALO

Dátum 13.03.2023

V Rusku nenastala žiadna masová nezamestnanosť, nevidieť ani rady pred bankami. Sortiment v supermarketoch sa zmenil iba minimálne. Naďalej sú k dispozícii medzinárodné značky alebo ich lokálne náhrady. 

Stránky