EKONOMIKA/POLITIKA

VLÁDA: REGULOVAŤ CENY POTRAVÍN NIE JE POTREBNÉ, VIEDLO BY TO KU KOLAPSU

Dátum 06.09.2023

Ministerstvo financií SR: Cenová regulácia by viedla k nedostatku potravín, zníženiu poľnohospodárskej produkcie, neodôvodnenému poklesu ziskov firiem, resp. k tvorbe strát a nakoniec aj ku kolapsu niektorých potravinových vertikál, čo by malo dlhodobo negatívne efekty na kupujúcich, predávajúcich a aj potravinovú bezpečnosť.

KOLLÁR: BANKY BY SA O SVOJE OBROVSKÉ ZISKY MALI PODELIŤ

Dátum 06.08.2023

Banky v poslednom období zaznamenali obrovské zisky, preto by podľa Borisa Kollára mali predostrieť návrh, ako sa o zisk podeliť. „Lebo potom sa im môže stať, že príde nejaká vláda, ktorá im to zoberie tak ako Slovnaftu,“ dodal Kollár.

RUSKO: GAZPROM POHROZIL ZASTAVENÍM TRANZITU PLYNU CEZ UKRAJINU

Dátum 09.07.2023

Predmetom sporu medzi oboma spoločnosťami bol tranzit cez zariadenie Sochranivka v Luhanskej oblasti, ktorý Naftogaz v máji 2022. Miller obvinil Naftogaz z toho, že Sochranivku využíva ako vymyslenú zámienku a povedal, že ukrajinská spoločnosť neprijíma ruský plyn na predmetnom prístupovom bode, ale aj tak zaň požaduje platbu.

ÓDOR: SLOVENSKO MÔŽE PRÍSŤ O OSEMSTO MILIÓNOV EUR ZO STARÝCH EUROFONDOV

Dátum 10.06.2023

Pri využívaní eurofondov z programového obdobia 2014 až 2020 by mohlo prepadnúť približne osemsto miliónov eur. Premiér Ľudovít Ódor to pripustil po rokovaní vlády, ktorá rokovala aj o stave čerpania prostriedkov Európskej únie.

FICO: PRVÝ DEŇ VO VLÁDE PRIJMEME ŠTÁTNU BONIFIKÁCIU HYPOTÉK, KTORÁ POMÔŽE 400-TISÍC DOMÁCNOSTIAM

Dátum 09.06.2023

Robert Fico, predseda Smeru-SSD: Ak bude Smer vo vláde, hneď v prvý deň, ako tá vláda zasadne, bude predložený návrh zákona o štátnej bonifikácii úrokových sadzieb. To je modul, ktorý za našich vlád fungoval perfektne. Štát spoločne s bankami prispel tri percentá na úroky: dve percentá zaplatil štát a jedno percento zaplatila banka.

FICO: ZASTROPOVANIE CIEN POTRAVÍN MUSÍ BYŤ POD KONTROLOU ŠTÁTU

Dátum 21.03.2023

Robert Fico, predseda Smer-SSD a poslanec NR SR: Nová vláda tak bude musieť hneď po voľbách prijať radikálne opatrenia. Reťazce pred tým, ako oznámili zastropovanie cien, tak ich pomerne výrazne zvýšili a dostali sme sa do smiešnej situácie, ktorá zodpovedá atmosfére na Slovensku, že kúpite výrobky lacnejšie, ako sú samotné zastropované ceny.

HIRMAN: POVINNOSŤ PRE DODÁVATEĽOV USKLADŇOVAŤ PLYN V ZÁSOBNÍKOCH BY ZVÝŠILA CENY PLYNU

Dátum 03.02.2023

Poverený minister hospodárstva Karel Hirman vyškrtol povinnosť uskladňovať určité množstvo plynu v zásobníkoch z novely zákona o energetike. Richard Sulík, ako aj bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek ho preto obviňujú, že podľahol lobingu dodávateľských spoločností.

REZORT FINANCIÍ MRZÍ, ŽE SA NEZAVEDIE PRÍSNEJŠIA KONTROLA PRI POUŽÍVANÍ HOTOVOSTI

Dátum 02.02.2023

Ministerstvo financií SR mrzí, že poslanci neschválili novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti. Obmedzenie platieb v hotovosti totiž dostalo počas pandémie výnimku, no v súčasnosti už Ministerstvo financií SR nevidí dôvod, aby sa naďalej uplatňovala.

EXEKUČNÁ PREVENCIA

Dátum 08.01.2023

Nezadlžujeme sa preto, že nemáme čo do úst, ale preto, lebo po veciach túžime rýchlejšie, než na ne máme. Na Slovensku nemáme systematické sledovanie zadlženosti obyvateľov, vieme ju však odhadnúť nepriamo z mnohých údajov. Banky evidujú vyše 900 miliónov eur zlyhaných úverov. 

ČAPUTOVÁ VETOVALA ZÁKON O ZDANENÍ PLYNOVODOV, MOHOL BY OHROZIŤ ENERGETICKÚ BEZPEČNOSŤ SLOVENSKA

Dátum 02.01.2023

Zuzana Čaputová sa rozhodla zákon vrátiť do parlamentu. Zdôvodnila to tým, že aplikácia zákona negatívne zasiahne iba jediného adresáta tejto právnej normy, obchodnú spoločnosť Eustream. Spoločnosť Eustream má podľa prezidentky strategický význam pre Slovensko aj európsky región z pohľadu energetickej infraštruktúry.

Stránky