EKONOMIKA/POLITIKA

FICO: ZASTROPOVANIE CIEN POTRAVÍN MUSÍ BYŤ POD KONTROLOU ŠTÁTU

Dátum 21.03.2023

Robert Fico, predseda Smer-SSD a poslanec NR SR: Nová vláda tak bude musieť hneď po voľbách prijať radikálne opatrenia. Reťazce pred tým, ako oznámili zastropovanie cien, tak ich pomerne výrazne zvýšili a dostali sme sa do smiešnej situácie, ktorá zodpovedá atmosfére na Slovensku, že kúpite výrobky lacnejšie, ako sú samotné zastropované ceny.

HIRMAN: POVINNOSŤ PRE DODÁVATEĽOV USKLADŇOVAŤ PLYN V ZÁSOBNÍKOCH BY ZVÝŠILA CENY PLYNU

Dátum 03.02.2023

Poverený minister hospodárstva Karel Hirman vyškrtol povinnosť uskladňovať určité množstvo plynu v zásobníkoch z novely zákona o energetike. Richard Sulík, ako aj bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek ho preto obviňujú, že podľahol lobingu dodávateľských spoločností.

REZORT FINANCIÍ MRZÍ, ŽE SA NEZAVEDIE PRÍSNEJŠIA KONTROLA PRI POUŽÍVANÍ HOTOVOSTI

Dátum 02.02.2023

Ministerstvo financií SR mrzí, že poslanci neschválili novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti. Obmedzenie platieb v hotovosti totiž dostalo počas pandémie výnimku, no v súčasnosti už Ministerstvo financií SR nevidí dôvod, aby sa naďalej uplatňovala.

EXEKUČNÁ PREVENCIA

Dátum 08.01.2023

Nezadlžujeme sa preto, že nemáme čo do úst, ale preto, lebo po veciach túžime rýchlejšie, než na ne máme. Na Slovensku nemáme systematické sledovanie zadlženosti obyvateľov, vieme ju však odhadnúť nepriamo z mnohých údajov. Banky evidujú vyše 900 miliónov eur zlyhaných úverov. 

ČAPUTOVÁ VETOVALA ZÁKON O ZDANENÍ PLYNOVODOV, MOHOL BY OHROZIŤ ENERGETICKÚ BEZPEČNOSŤ SLOVENSKA

Dátum 02.01.2023

Zuzana Čaputová sa rozhodla zákon vrátiť do parlamentu. Zdôvodnila to tým, že aplikácia zákona negatívne zasiahne iba jediného adresáta tejto právnej normy, obchodnú spoločnosť Eustream. Spoločnosť Eustream má podľa prezidentky strategický význam pre Slovensko aj európsky región z pohľadu energetickej infraštruktúry.

HAJŠEL: SANKČNÉ OPATRENIA, ALE AJ ODVETNÉ KROKY MOSKVY NEGATÍVNE OVPLYVNILI EKONOMICKÚ SITUÁCIU V EÚ

Dátum 25.12.2022

Ruská agresia proti Ukrajine a sankčné opatrenia EÚ, ale aj odvetné kroky Moskvy veľmi negatívne ovplyvnili ekonomickú situáciu v členských štátoch EÚ. Takto zhodnotil situáciu v roku 2022 poslanec Európskeho parlamentu Robert Hajšel.

MINISTERSTVO FINANCIÍ ODMIETA ZODPOVEDNOSŤ ZA NEPODPÍSANIE ZMLUVY SO SLOVENSKÝMI ELEKTRÁRŇAMI

Dátum 21.12.2022

Karol Galek, bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva: Podľa mojich informácií je za tým opäť ministerstvo financií, ktoré s podpisom nesúhlasí. Dôvodom má byť to, že ministerstvo financií by radšej túto elektrinu zdanilo. Vyzývam ministerstvo financií a hospodárstva, aby podpísali túto zmluvu, aby bola zabezpečená elektrina pre domácnosti.

HIRMAN: SLOVNAFT BY MAL EXPORTOVAŤ ROPNÉ PRODUKTY NA UKRAJINU, POMÔŽU JEJ PREŽIŤ ZIMU

Dátum 09.12.2022

Slovensko má vyrokovanú výnimku z embarga na pokračovanie dovozu ruskej ropy, pohonné hmoty vyrobené z tejto ropy však bude môcť po 5. februári budúceho roka exportovať iba do Česka a aj to iba na obmedzené obdobie.

ŠUTAJ EŠTOK: ĽUDIA NA SLOVENSKU CHUDOBNEJÚ

Dátum 26.11.2022

Matúš Šutaj Eštok, generálny manažér Hlasu-SD: Podľa posledných prieskumov 83 percent ľudí necíti, že im súčasná vláda pomohla. Je tu dvojciferná inflácia. Sám regulačný úrad povedal, že od 1. decembra je tu reálna možnosť, že teplo v niektorých mestách stúpne o viac ako 600 percent.

VISKUPIČ: NEZAHRNUTIE VÝDAVKOVÝCH LIMITOV DO NÁVRHU O ŠTÁTNOM ROZPOČTE JE PODVODOM NA EÚ

Dátum 23.11.2022

Pravidlá Plánu obnovy podľa Mariána Viskupiča hovoria, že nesmie nastať regres reforiem, výdavkové limity už boli vyplatené v prvej platbe, ale neboli realizované. Poslanec zároveň nazval celú situáciu hanbou a dodal, že EÚ nám môže zastaviť druhú platbu, o ktorú sme žiadali.

Stránky