Európska Únia

GYIMESI: EÚ PRIJÍMA MIGRANTOV NA ÚKOR EURÓPSKYCH DAŇOVÝCH POPLATNÍKOV

Dátum 15.02.2024

György Gyimesi, podpredseda strany Maďarská aliancia: Proti prijatiu paktu hlasoval len jeden z troch slovenských členov výboru LIBE (Uhrík). Bilčík z PS neomylne hlasoval ZA! Slovenské pohraničné obce tohto roku na vlastnej koži zažili chaos a bordel, ktorý spôsobili hordy ilegálnych migrantov v ich parkoch, záhradách a domoch, preto mi, prosím, povedzte, čo núti súčasných úradujúcich slovenských europoslancov hlasovať proti záujmom vlastnej krajiny?!

VON DER LEYENOVÁ PODPORUJE VYMENOVANIE NOVÉHO EUROKOMISÁRA PRE OBRANU

Dátum 15.02.2024

Cieľom vytvorenia novej funkcie eurokomisára pre obranu bude posilniť obranu EÚ a navýšiť vojenskú pomoc Ukrajine. Európska únia sa zároveň usiluje oživiť svoj obranný priemysel.

BLANÁR: ZRUŠENIE PRÁVA VETA BY BOLO ZAČIATKOM KONCA EÚ

Dátum 14.02.2024

„Mrzí nás, že Progresívne Slovensko a ďalší opoziční poslanci v Európskom parlamente robia zlú krv a poškodzujú dobré meno Slovenska z čisto politických dôvodov,“ reagoval na listy Európskej komisie Slovensku minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Reálne riziko prepadnutia európskych financií nevidí.

ORBÁN: EURÓPSKY PARLAMENT NEFUNGUJE, JE TO BLÁZINEC

Dátum 12.02.2024

Viktor Orbán ďalej povedal, že „iniciatíva“ v Európskej únii by mala prísť od členských štátov, „čo znamená, že Rada EÚ by mala byť aktívnejšia, rozhodnejšia a ochotnejšia prijímať politické opatrenia“. Európska komisia by mala tiež „uznať, že ide o orgán riadený členskými štátmi, nie politický orgán“.

ROTH NEVEĎALOVÁ: EÚ NEMÔŽE BYŤ ZÁVISLÁ NA DOVOZE

Dátum 11.02.2024

Solárne panely budú možno už len z číny. Pretože Čína výrazne zadotovala tento priemysel, vyrobili nadprodukciu solárnych panelov, doviezli ich do Európy a teraz trčia v skladoch. Spôsobuje to, že takéto panely sa začali predávať pod cenu. Európski výrobcovia teda bijú na poplach, lebo cenou nedokážu konkurovať lacnejším výrobkom. 

STOLTENBERG: EÚ MUSÍ URÝCHLENE ROZVÍJAŤ SVOJU STRATEGICKÚ AUTONÓMIU

Dátum 11.02.2024

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v nedeľu varoval pred vyhláseniami, ktoré podkopávajú bezpečnosť NATO. Akýkoľvek návrh, že sa spojenci nebudú navzájom brániť, podkopáva bezpečnosť nás všetkých vrátane USA, povedal Stoltenberg. 

ZAČALA SA VOLEBNÁ KAMPAŇ PRE VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU

Dátum 10.02.2024

Začala sa volebná kampaň pre voľby do Európskeho parlamentu. Strany na ňu môžu minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Vyplýva to zo zákona o volebnej kampani. Podľa legislatívy sa kampaň začína dňom vyhlásenia termínu volieb v zbierke zákonov a končí sa 48 hodín predo dňom konania volieb. 

PELLEGRINI: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU BUDÚ 8. JÚNA

Dátum 09.02.2024

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini už podpísal rozhodnutie o termíne volieb do Európskeho parlamentu. Konať sa budú na Slovensku 8. júna 2024.Do EP si budú Slováci tento rok voliť 15 poslancov na päťročné funkčné obdobie. Lehota na utvorenie volebných okrskov a určenie volebných miestností je do 5. marca.

EK PREDĹŽILA POSUDZOVANIE ŽIADOSTI SLOVENSKA

Dátum 09.02.2024

Európska komisia sa rozhodla predĺžiť posúdenie žiadosti Slovenska o štvrtú platbu z plánu obnovy a odolnosti nad rámec štandardných dvoch mesiacov predpokladaných v nariadení o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

V EÚ JE 4,31 MILIÓNA UTEČENCOV Z UKRAJINY

Dátum 08.02.2024

Na konci vlaňajšieho roka sa v krajinách Európskej únie nachádzalo 4,31 milióna vojnových utečencov z Ukrajiny, ktorí mali štatút dočasnej ochrany. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat. Najviac utečencov z Ukrajiny s dočasnou ochranou sa k 31. decembru 2023 nachádzalo v Nemecku.

Stránky