Európska Únia

SÚD EÚ: EUROKOMISIA NEPOSKYTLA DOSTATOK INFORMÁCIÍ O NÁKUPE VAKCÍN

Dátum 17.07.2024

Europoslanci chceli preskúmať podmienky zmlúv, ale dostali k nim len čiastočný prístup, pričom niektoré dokumenty boli začiernené. EK uviedla, že sa tak stalo v záujme ochrany obchodných záujmov a rozhodovacieho procesu.

ROTH NEVEĎALOVÁ: SO STRANAMI, KTORÉ SÚ PROTIVÝCHODOEURÓPSKE, NEBUDEME SPOLUPRACOVAŤ

Dátum 17.07.2024

Katarína Roth Neveďalová, poslankyňa EP, Smer-SSD: Pre nás spolupráca s krajne pravicovými stranami, ako je strana Mariny Le Penovej či Geerta Wildersa, nikdy nebola považovaná za dobré rozhodnutie. So stranami, ktoré sú okrem iného protivýchodoeurópske, majú extrémnejšie názory, nebudeme spolupracovať.

EUROPOSLANCI OPÄŤ ZVOLILI METSOLOVÚ ZA PREDSEDNÍČKU EP

Dátum 17.07.2024

Roberta Metsolová získala 562 hlasov, čím dosiahla potrebnú absolútnu väčšinu platných hlasov. Jej jedinou vyzývateľkou bola španielska europoslankyňa Irene Monterová za frakciu Ľavica. Tá získala od poslancov 61 hlasov. Na zvolenie bolo potrebných 312 hlasov.

NIEKOĽKO EUROPOSLANCOV FIDESZU ZOSTALO POČAS HYMNY EÚ SEDIEŤ

Dátum 17.07.2024

Viacerí poslanci Fideszu, ktorí sú členmi frakcie Patrioti pre Európu, si hymnu vypočuli posediačky. Na protest ostali sedieť aj poslanci EP z krajne pravicovej holandskej Strany slobody Geerta Wildersa a Rakúskej strany slobody, ako aj český poslanec Filip Turek.

MARTINA HOJSÍKA ZVOLILI ZA PODPREDSEDU EURÓPSKEHO PARLAMENTU

Dátum 16.07.2024

Martin Hojsík, europoslanec za PS: Ide o tajnú voľbu a nič v nej nie je isté. Takže rozhodne som neočakával zvolenie v prvom kole ako samozrejmosť. Veľmi si vážim dôveru od kolegýň a kolegov. Výsledok ukazuje, že ako Progresívne Slovensko sme jasne ukotvení v strede toho, čo sa deje v Európe. Pomáhame tvoriť budúcnosť Európy a Slovenska a nesedíme niekde v kúte.

SKUPINA 63 EUROPOSLANCOV ŽIADA ZBAVIŤ MAĎAROV HLASOVACÍCH PRÁV V EÚ

Dátum 16.07.2024

„Premiér Orbán už spôsobil značné škody využívaním a zneužívaním úlohy predsedníctva v Rade EÚ,“ uvádza sa v liste, ktorý skupina europoslancov zverejnila aj na sociálnych médiách na platforme X. Viktor Orbán sa minulý týždeň stretol s americkým republikánskym prezidentským kandidátom Donaldom Trumpom, predtým vycestoval na Ukrajinu, kde sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským, neskôr v Moskve rokoval s prezidentom Vladimirom Putinom a v Pekingu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

BORRELL CHCE BOJKOTOVAŤ ORBÁNA

Dátum 16.07.2024

Podľa nemenovaných diplomatov sa do rozpravy vložil aj šéf diplomacie EÚ, ktorý by podľa všetkého mohol zvolať ministrov na riadne stretnutie v Bruseli v rovnakom čase, ako sa má konať schôdzka v Budapešti. „Ministri tak nebudú môcť ísť do Budapešti,“ povedal zdroj z diplomatických kruhov.

RADA EURÓPY KRITIZUJE SR ZA PREDSUDKY VOČI RÓMOM

Dátum 15.07.2024

Michael O'Flaherty, komisár Rady Európy pre ľudské práva: Diskriminácia zasahuje do všetkých oblastí života Rómov na Slovensku: od umiestňovania rómskych žien do oddelených pôrodníc až po segregované rómske deti vo vzdelávaní. Mnohí Rómovia sú zbavení prístupu k primeranému bývaniu a sú odmietaní pri pracovných pohovoroch.

KALLASOVÁ ODSTÚPILA, ABY SA STALA ŠÉFKOU ZAHRANIČNEJ POLITIKY EÚ

Dátum 15.07.2024

Estónska premiérka Kaja Kallasová odstúpila zo svojho postu, aby sa koncom tohto roka stala šéfkou zahraničnej politiky Európskej únie. Počas pôsobenia Kallasovej vo funkcii premiérky bolo Estónsko jedným z najotvorenejších európskych podporovateľov Ukrajiny.

EÚ BUDE PRAVDEPODOBNE BOJKOTOVAŤ SAMIT O ZAHRANIČNEJ POLITIKE V MAĎARSKU

Dátum 15.07.2024

Po tom, ako maďarský líder Viktor Orbán navštívil prezidentov Ruska a Číny, mnohí ministri zahraničných vecí členských štátov únie hľadajú spôsob, ako na samit neprísť.

Stránky