Európska Únia

EÚ PREDĹŽILA POZASTAVENIE CLA A POPLATKOV PRI DOVOZE Z UKRAJINY

Dátum 25.05.2023

Rada Európskej únie (EÚ) vo štvrtok schválila nariadenie, ktorým na ďalší rok do júna 2024 predlžuje pozastavenie všetkých ciel, kvót a obchodných ochranných opatrení pri dovoze z Ukrajiny. Predĺžením týchto opatrení Európska únia naďalej demonštruje svoju neochvejnú politickú a ekonomickú podporu Ukrajine, konštatovala Rada EÚ.

ORBÁN PRIROVNAL PROJEKT EURÓPSKEJ INTEGRÁCIE K HITLEROVMU PLÁNU NA SVETOVLÁDU

Dátum 13.05.2023

Maďarský premiér Viktor Orbán prirovnal projekt európskej integrácie k snahe Adolfa Hitlera o ovládnutie sveta. „Byzantská ríša, Karol Veľký, nemecký cisár Otto, Napoleon a Hitler – títo všetci snívali, každý na inom základe, o európskej jednote,“ povedal. Situácia dnes podľa jeho slov nie je iná.

KÁČER: POSTOJE STREDNEJ EURÓPY ZMENILA RUSKÁ VOJNA

Dátum 06.05.2023

Postoje strednej Európy sa donedávna zdali neraz nejasné, akoby si štáty nechceli zvoliť stranu, avšak ruská vojna proti Ukrajine to zmenila. Vyhlásil to dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.

ŠIMEČKA: POLITICI HÁDŽU NA EÚ VLASTNÉ ZLYHANIA

Dátum 01.05.2023

Rozvíjať členstvo v Európskej únii je aj po 19 rokoch v životnom záujme budúcnosti Slovenska. Konštatuje v tlačovej správe predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda EP Michal Šimečka, podľa ktorého však potrebujeme novú víziu a normálnu domácu politiku. Členstvo v EÚ bol náš veľký cieľ a obrovský úspech, no dnes akoby sme stratili smerovanie, varuje Šimečka.

REMIŠOVÁ: NÁŠ HLAS V EÚ NIKDY NEBOL TAK SILNÝ

Dátum 01.05.2023

Veronika Remišová, dočasne poverená ministerka investícií: 1. mája 2004 po dlhých rokoch rozdelenia železnou oponou, prišlo Slovensko domov, do európskeho spoločenstva krajín, kam civilizačne, kultúrne aj ekonomicky patríme. Náš hlas v EÚ nikdy nebol tak silný ako práve teraz, a to aj napriek tomu, že celá Európa prechádza ťažkým obdobím od celosvetovej pandémie, energetickej krízy, až po vojnu v našom susedstve.

HEGER: EURÓPSKA ÚNIA JE NAŠOU VLASŤOU

Dátum 01.05.2023

Slovensko za posledné roky dokázalo, že nie je len mladším súrodencom ostatných členských krajín. Je rovnocenným partnerom s konkrétnymi riešeniami, ako prispieť k silnej a odolnej Európskej únii. Uviedol to v pondelok dočasne poverený premiér Eduard Heger pri príležitosti 19. výročia vstupu Slovenska do EÚ.

LÍDRI EÚ VYJADRILI PODPORU NEZÁVISLOSTI A ZVRCHOVANOSTI UKRAJINY

Dátum 24.03.2023

Lídri Európskej únie (EÚ) odsúdili vo štvrtok na zasadnutí Európskej rady v Bruseli ruskú agresiu a vyjadrili podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Zaviazali sa tiež zaistiť plnú zodpovednosť za vojnové zločiny spáchané na Ukrajine vrátane vytvorenie medzinárodného súdu a aj k snahám pokračovať v tlaku v podobe ďalších sankcií na Rusko a zastropovania cien ropy.

MIKULEC: JE POTREBNÉ PRÍSNEJŠIE CHRÁNIŤ HRANICE EÚ

Dátum 11.03.2023

Slovensko si pri debatách o migrácii zachováva svoj kontinuálny postoj, ktorým je potreba prísnejšej ochrany vonkajších hraníc EÚ. Uviedol v piatok dočasne poverený minister vnútra SR Roman Mikulec po dvojdňovom zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Bruseli. 

NAĎ: MIER NA UKRAJINE BEZ EURÓPSKEJ POMOCI NEBUDE

Dátum 08.03.2023

Jaroslav Naď, dočasne poverený minister obrany SR: Zabezpečenie mieru na Ukrajine bez európskej pomoci nie je možné. Kredibilitu EÚ v podpore pre Ukrajinu je treba naďalej udržiavať, a to aj prostredníctvom Európskeho mierového nástroja, ktorý demonštruje dôveryhodnosť, schopnosť a ochotu európskych partnerov presadzovať hodnoty humanizmu a právo na mier aj za našimi hranicami.

VON DER LEYENOVÁ: UKRAJINA DOSIAHLA POKROK SMEROM K ČLENSTVU V EÚ

Dátum 15.02.2023

Šéfka európskej komisie Ursula von der Leyenová ocenila hmatateľný pokrok, ktorý podľa nej dosiahla Ukrajina na ceste k otvoreniu prístupových rozhovorov s Európskou úniou. Európska rada udelila vlani v júni štatút kandidátskej krajiny Ukrajine aj Moldavsku so stanovením série priorít, ktoré musia riešiť v rámci prístupového procesu.

Stránky