Rada Európskej únie (EÚ) vo štvrtok schválila nariadenie, ktorým na ďalší rok do júna 2024 predlžuje pozastavenie všetkých ciel, kvót a obchodných ochranných opatrení pri dovoze z Ukrajiny. Predĺžením týchto opatrení Európska únia naďalej demonštruje svoju neochvejnú politickú a ekonomickú podporu Ukrajine, konštatovala Rada EÚ.
Maďarský premiér Viktor Orbán prirovnal projekt európskej integrácie k snahe Adolfa Hitlera o ovládnutie sveta. „Byzantská ríša, Karol Veľký, nemecký cisár Otto, Napoleon a Hitler – títo všetci snívali, každý na inom základe, o európskej jednote,“ povedal. Situácia dnes podľa jeho slov nie je iná.
Postoje strednej Európy sa donedávna zdali neraz nejasné, akoby si štáty nechceli zvoliť stranu, avšak ruská vojna proti Ukrajine to zmenila. Vyhlásil to dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.
Rozvíjať členstvo v Európskej únii je aj po 19 rokoch v životnom záujme budúcnosti Slovenska. Konštatuje v tlačovej správe predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda EP Michal Šimečka, podľa ktorého však potrebujeme novú víziu a normálnu domácu politiku. Členstvo v EÚ bol náš veľký cieľ a obrovský úspech, no dnes akoby sme stratili smerovanie, varuje Šimečka.
Veronika Remišová, dočasne poverená ministerka investícií: 1. mája 2004 po dlhých rokoch rozdelenia železnou oponou, prišlo Slovensko domov, do európskeho spoločenstva krajín, kam civilizačne, kultúrne aj ekonomicky patríme. Náš hlas v EÚ nikdy nebol tak silný ako práve teraz, a to aj napriek tomu, že celá Európa prechádza ťažkým obdobím od celosvetovej pandémie, energetickej krízy, až po vojnu v našom susedstve.
Slovensko za posledné roky dokázalo, že nie je len mladším súrodencom ostatných členských krajín. Je rovnocenným partnerom s konkrétnymi riešeniami, ako prispieť k silnej a odolnej Európskej únii. Uviedol to v pondelok dočasne poverený premiér Eduard Heger pri príležitosti 19. výročia vstupu Slovenska do EÚ.
Lídri Európskej únie (EÚ) odsúdili vo štvrtok na zasadnutí Európskej rady v Bruseli ruskú agresiu a vyjadrili podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Zaviazali sa tiež zaistiť plnú zodpovednosť za vojnové zločiny spáchané na Ukrajine vrátane vytvorenie medzinárodného súdu a aj k snahám pokračovať v tlaku v podobe ďalších sankcií na Rusko a zastropovania cien ropy.
Slovensko si pri debatách o migrácii zachováva svoj kontinuálny postoj, ktorým je potreba prísnejšej ochrany vonkajších hraníc EÚ. Uviedol v piatok dočasne poverený minister vnútra SR Roman Mikulec po dvojdňovom zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Bruseli.
Jaroslav Naď, dočasne poverený minister obrany SR: Zabezpečenie mieru na Ukrajine bez európskej pomoci nie je možné. Kredibilitu EÚ v podpore pre Ukrajinu je treba naďalej udržiavať, a to aj prostredníctvom Európskeho mierového nástroja, ktorý demonštruje dôveryhodnosť, schopnosť a ochotu európskych partnerov presadzovať hodnoty humanizmu a právo na mier aj za našimi hranicami.
Šéfka európskej komisie Ursula von der Leyenová ocenila hmatateľný pokrok, ktorý podľa nej dosiahla Ukrajina na ceste k otvoreniu prístupových rozhovorov s Európskou úniou. Európska rada udelila vlani v júni štatút kandidátskej krajiny Ukrajine aj Moldavsku so stanovením série priorít, ktoré musia riešiť v rámci prístupového procesu.
Používame cookies a ďalšie technológie na sledovanie webu, aby sme vám poskytli najlepšie možné služby, analyzovali používanie a poskytovali marketingové kampane prispôsobené vašim záujmom.