HISTÓRIA

OD PRVEJ DEPORTÁCIE SLOVENSKÝCH ŽIDOV UPLYNULO 80 ROKOV

Dátum 24.03.2022

Matej Beránek: Táto tragédia, ktorá sa odohrala pred ôsmimi desaťročiami, predovšetkým ukázala, kam až môže vyústiť systematické a cielené prenasledovanie židovského obyvateľstva. Začalo sa slovnými útokmi, ktoré po vzniku slovenského štátu prerástli do oficiálnej, štátom riadenej protižidovskej politiky.

PRED 80 ROKMI VZNIKOL PRVÝ ČESKO-SLOVENSKÝ SAMOSTATNÝ POĽNÝ PRÁPOR

Dátum 05.01.2022

Komentár Veľvyslanectva Ruska k osemdesiatemu výročiu vzniku Prvého česko-slovenského armádneho zboru: Sovietske velenie si vysoko cenilo bojové kvality, húževnatosť a morálku svojich slovenských a českých spolubojovníkov. V novembri 1943 sa 1. česko-slovenská samostatná brigáda zúčastnila spolu s červenoarmejcami 38. armády na oslobodzovaní Kyjeva.

CHMELÁR: VÁCLAV HAVEL PODPOROVAL USA PRI VŠETKÝCH HANEBNÝCH VOJNÁCH

Dátum 18.12.2021

Eduard Chmelár, politológ: K 10. výročiu smrti Václava Havla nemôžem povedať nič iné než to, čo pred rokmi. Jeho velebenie považujem za súčasť tej najodpornejšej tradície masovej hystérie a straty súdnosti, ktorá je prekliatím strednej Európy za posledných sto rokov. Drvivá väčšina jeho súčasných obdivovateľov o ňom nič nevie.

CHMELÁR: HUSÁK S DUBČEKOM BOLI POLITICKÉ DVOJIČKY, HOCI SA CELÝ ŽIVOT NENÁVIDELI

Dátum 19.11.2021

Eduard Chmelár, politológ: Kňažkove demagogické reči o „štyridsaťročnej čiernej diere“ sú ľahko vyvrátiteľnou lžou nielen pri pohľade na východiská povojnového Slovenska a jeho stavu v 80-tych rokoch, ale aj pri porovnaní súčasného režimu s normalizačným, ktorý za 32 rokov nedokázal vytvoriť taký sociálny rozvoj Slovenska, ako to dokázalo Husákovo bezmála 20-ročné líderstvo. 

OD PRIJATIA MARTINSKEJ DEKLARÁCIE UPLYNULO 103 ROKOV

Dátum 30.10.2021

Deklarácia odmietla právo uhorskej vlády konať v mene slovenského národa a SNR sa určila za jediného oprávneného zástupcu konať v mene slovenského národa, pre ktorý žiadala právo na sebaurčenie na základe úplnej nezávislosti, ako aj uzatvorenie okamžitého mieru. 

KOLLÁR SI PRIPOMENUL OBETE ČERNOVSKEJ TRAGÉDIE

Dátum 28.10.2021

K tragickému ozbrojenému stretu s 15 obeťami došlo v Černovej pri Ružomberku 27. októbra 1907. Žandári tam zasiahli proti slovenským obyvateľom obce, ktorí chceli zabrániť vysväteniu nového kostola maďarským kňazom.

PRED 80 ROKMI ZAČALA JEDNA Z NAJKRVAVEJŠÍCH BLOKÁD LENINGRADU V DEJINÁCH ĽUDSTVA

Dátum 08.09.2021

Bola to jedna z najdlhších a najkrvavejších blokád mesta v dejinách ľudstva. Každý deň v nacistami obkľúčenom Leningrade zomieralo viac ako 700 ľudí, ktorí boli vystavení nepredstaviteľnému utrpeniu – najmä hladu a chladu.

NEDOVOĽME BAGATELIZOVAŤ SKUTOČNÝ VÝZNAM SNP, KTORÉ NEMCOM NARUŠILO CELISTVOSŤ FRONTU

Dátum 29.08.2021

SNP zohralo významnú úlohu v antifašistickom zápase na domácej pôde, kde dokázalo 60 dní odolávať technickej prevahe a pútať na seba značné sily nepriateľa. Kalkuluje sa, že proti SNP bolo nasadených 48-tisíc až 50-tisíc vojakov. Nemci rátali, že SNP potlačia do týždňa, ale nepodarilo sa im to ani za dva mesiace.

KONIEC KRESŤANSKÉHO SLOVENSKA?

Dátum 05.07.2021

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Mnohých našich súčasníkov poburuje text preambuly slovenskej ústavy s odvolávaním sa na cyrilo-metodské duchovné dedičstvo.

SLOVENSKO SI V SOBOTU PRIPOMÍNA 76. VÝROČIE PODPISU CHARTY OSN

Dátum 26.06.2021

Pôvodná úloha OSN sa v priebehu dekád menila tak, ako sa menil svet naokolo. Z organizácie, ktorá mala po dvoch tragických svetových vojnách zabezpečovať najmä mier a bezpečnosť sa postupne vyvinulo medzinárodné fórum na riešenie celého spektra globálnych výziev a problémov.

Stránky