JUSTÍCIA

ÚSTAVNÝ SÚD ODMIETOL SŤAŽNOSŤ DUŠANA KOVÁČIKA VOČI ROZSUDKU NS SR

Dátum 28.03.2023

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik podal sťažnosť proti postupu a rozsudku NS SR z 24. mája 2022 a proti postupu a rozsudku Špecializovaného trestného súdu z 20. septembra 2021. 

KOLÍKOVÁ: MATOVIČ A SME RODINA ZARIADILI, ABY NEPREŠIEL ZÁKON NA BOJ S KONKURZNOU MAFIOU

Dátum 16.03.2023

Zmena mala podľa Márie Kolíkovej zaviesť napríklad registre pohľadávok, aby veritelia aj verejnosť mali lepší prehľad v tejto oblasti a bola ľahšia aj verejná kontrola. 

ŠELIGA NAVRHUJE, ABY SUDCOM A PROKURÁTOROM ZANIKLA FUNKCIA, AK SA ROZHODNÚ KANDIDOVAŤ ZA PREZIDENTA ČI POSLANCA

Dátum 25.02.2023

Poslanec tvrdí, že sudcovia a prokurátori sa musia rozhodnúť, či je ich záujmom pôsobiť v justícii alebo prokuratúre, alebo či chcú ísť do politiky.

KOLÍKOVÁ: DEMOKRACIA JE KREHKÁ, PRI TRESTNÝCH SADZBÁCH TREBA BYŤ PRÍSNEJŠÍ

Dátum 08.02.2023

Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas na tlačovej besede v utorok 7. februára predstavil novelu Trestného zákona, ktorej cieľom je priniesť viac spravodlivosti a lepšie využívanie moderných, európskych nástrojov trestného práva. 

ŠELIGA CHCE CHRÁNIŤ ŠPECIALIZOVANÝ TRESTNÝ SÚD PRED ZRUŠENÍM

Dátum 14.01.2023

Poslanec NR SR Juraj Šeliga dodal, že účelom tejto novely je ukotviť tieto inštitúcie v základom zákone štátu. Pripomenul, že sú to inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za stíhanie a súdenie najväčších zločincov a korupcie.

GENERÁLNA PROKURATÚRA PREVERÍ OKOLNOSTI ÚMRTNOSTI NA OCHORENIE COVID-19

Dátum 09.01.2023

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii si ochorenie COVID-19 od začiatku pandémie na Slovensku vyžiadalo 20 849 životov.

KOLÍKOVÁ KRITIZUJE KARASA ZA PERSONÁLNE ZMENY

Dátum 27.12.2022

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková tiež vyjadrila obavy nad spôsobom kreovania zmien v trestných kódexoch. Poukázala pritom na nízku legitimitu súčasnej dočasne poverenej vlády.

ŽILINKA: PRI VÝKONE FUNKCIE SOM NIKDY NEPODĽAHOL POLITICKÝM ANI ČISTKOVÝM ZÁUJMOM

Dátum 18.12.2022

Generálny prokurátor Maroš Žilinka: Právomoci generálneho prokurátora budem naďalej vykonávať výlučne v záujme presadzovania a upevňovania zákonnosti, bez ohľadu na osobný status, zmýšľanie či postavenie osôb, ktorých sa konanie týka.

KARAS: NA ZRUŠENIE PARAGRAFU 363 NIE JE DÔVOD

Dátum 30.11.2022

Šéf rezortu spravodlivosti sa krátko vyjadril aj k znižovaniu trestov za majetkovú a ekonomickú trestnú činnosť. Povedal, že je potrebné modernizovať trestanie tak, aby bolo efektívne a aby trestná politika štátu bola nastavená na odstrašenie od páchania trestnej činnosti.

RYCHETSKÝ: REFERENDUM MÔŽE MAŤ ZHUBNÉ NÁSLEDKY

Dátum 29.11.2022

Predseda Ústavného súdu ČR Pavel Rychetský: Skutočne sme sa obávali, že spoločný štát nevydrží a my sme stáli o to, aby československý štát bol.

Stránky