KULTÚRA

ŠIMKOVIČOVÁ NA KONFERENCII UNESCO VYZDVIHLA POTREBU JEDINEČNOSTI KULTÚR

Dátum 14.02.2024

Martina Šimkovičová, ministerka kultúry: Umenie a kultúra tvoria základ pre zachovanie našej identity ako národa, no v neposlednom rade aj našej ľudskosti. Preto vnímam ako mimoriadne dôležité, aby sme kultúrnemu vzdelávaniu venovali adekvátnu pozornosť aj u nás.

ŠIMKOVIČOVÁ: PRVÝCH STO DNÍ BOLO NÁROČNÝCH

Dátum 01.02.2024

Rezort kultúry poukázal na to, že sa urobili opatrenia pre efektívnejšie nakladanie s verejnými zdrojmi, prehodnotili sa dotačné projekty. Peniaze smerovali na rekonštrukciu strechy historickej budovy Reduty či pomoc Umeleckému súboru Lúčnica.

ŠIMKOVIČOVÁ OBNOVILA KULTÚRNU SPOLUPRÁCU S RUSKOM A BIELORUSKOM

Dátum 22.01.2024

Martina Šimkovičová, ministerka kultúry: Vo svete sú desiatky vojnových konfliktov a podľa nášho názoru by na to nemali doplácať umelci a kultúra.

MATICA SLOVENSKÁ VYDALA KNIHU O SAMUELOVI JURKOVIČOVI

Dátum 22.01.2024

Publikácia hovorí napríklad o Jurkovičovom vzťahu k štúrovcom a národnému obrodeniu, divadlu, družstevníctvu, environmentalizmu či k ľudovýchove a osvete.

ŠIMKOVIČOVÁ DALA ĽUĎOM HLASOVAŤ - CHCÚ RADŠEJ OBNOVU PAMIATOK ALEBO LGBTI+ PROJEKTY?

Dátum 17.01.2024

Na predmetný status rezortu zareagovalo opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS). Jeho predseda Michal Šimečka skonštatoval, že ministerstvo namiesto podpory kultúry podlieha tlaku a vkusu ministerky Šimkovičovej. 

POMOC PRE MATIČNÉ KOMÁRNO

Dátum 16.01.2024

Matica slovenská urobí všetko pre to, aby slovenská regionálna kultúra prežila.

NEKULTÚRNA KULTÚRA

Dátum 11.01.2024

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Kultúra nie je šerblík neoliberálov. No pravdupovediac, nevyzeralo to tak po vymenovaní štvrtej vlády Roberta Fica a po nástupe nových ministrov do ich úradov. Búrku v šerbli neoliberálov a skorumpovaného mainstreamu vyvolali hneď niektoré drobnosti z verejného života i kultúrnej zoologickej záhrady. Nezaškodí pripomenúť si sled príčin a následkov.

ŠIMKOVIČOVÁ: KVÓTY ZABEZPEČUJÚ ZASTÚPENIE SLOVENSKEJ HUDBY VO VYSIELANÍ

Dátum 02.01.2024

Martina Šimkovičová, ministerka kultúry: Kvóty, okolo ktorých bolo toľko kriku, sa ukázali ako veľmi efektívny nástroj na podporu slovenskej umeleckej tvorby. Preto chceme v tejto oblasti pripraviť komplexnejší návrh tak, aby sa v budúcnosti vzťahovali na celý okruh slovenskej kultúrnej umeleckej tvorby.

ŠIMKOVIČOVÁ: ODMIETAM ZOSMIEŠŇOVANIE SLOVENSKEJ ĽUDOVEJ KULTÚRY

Dátum 27.12.2023

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová: Mám pocit, ako keby niektorí ľudia chceli popierať históriu a to, z čoho naša národná identita vznikla.

ŠIMKOVIČOVÁ: MATICA SLOVENSKÁ V SÚČASNOSTI NEVYUŽÍVA DOSTATOČNE SVOJ POTENCIÁL

Dátum 26.12.2023

Martina Šimkovičová, ministerka kultúry SR: Matica slovenská sa  musí sa vrátiť k odbornej činnosti v oblasti slovenskej literatúry, knihovníctva, etnológie, histórie, lingvistiky, pedagogiky, sociológie, politológie, práva aj ekonomiky. V tejto súvislosti pripravujeme novelu zákona o MS.

Stránky