KULTÚRA

ZOMREL JURAJ JAKUBISKO

Dátum 25.02.2023

Vo veku 84 rokov zomrel v Prahe krátko pred polnocou v noci z piatka sobotu slovenský filmový režisér Juraj Jakubisko.

REMAKE VOJNOVÉHO EPOSU

Dátum 18.12.2022

Nový počin Netflixu Na západe nič nové má našliapnuté na červený hollywoodsky koberec.

HEREČKA ČAPUTOVÁ HRÁ VO FILME O KOCÁBOVI

Dátum 18.11.2022

Český hudobník, politik a občiansky aktivista: Je to úžasná osoba, jedna z najlepších štátničiek v Európe, o tom som pevne presvedčený. U nás momentálne pár takých ľudí je, žeby ich bolo mnoho, to nevidím, a to neporovnávam so sebou, porovnávam napríklad s Václavom Havlom. Teraz sa narodil Zelenskyj na Ukrajine, to je ďalšia obria osobnosť.

MILANOVÁ DOSTALA OD ZELENSKÉHO CENU ZA POMOC UKRAJINE

Dátum 19.09.2022

Ministerka kultúry, ktorá má na Slovensku prívlastok aj "neviditeľná", získala Rád kňažnej Oľgy III. stupňa za významné osobné zásluhy pri posilňovaní medzištátnej spolupráce, podpore štátnej zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny a významný prínos v šírení povedomia o ukrajinskom štáte.

ZELENSKYJ ZÍSKAL ŠTÁTNU CENU ALEXANDRA DUBČEKA, NA ZOZNAM OCENENÝCH SA DOSTAL NA POSLEDNÚ CHVÍĽU

Dátum 28.03.2022

Okrem ukrajinského prezidenta boli ocenení aj novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová, spevák Miroslav Žbirka či česká speváčka Marta Kubišová.

KOALIČNÍ POSLANCI NAVRHUJÚ ZVÝŠIŤ PRÍSPEVOK PRE MATICU SLOVENSKÚ

Dátum 11.03.2022

Podotkli, že v súčasnosti je matica finančne poddimenzovaná, čo má negatívne dôsledky aj na činnosť odborných vedeckých pracovísk. A to aj vrátane pracovísk, ktoré sa v regiónoch starajú o miestne odbory a folklórne súbory.

MILANOVÁ UKONČILA SPOLUPRÁCU S RUSKÝMI KULTÚRNYMI INŠTITÚCIAMI

Dátum 01.03.2022

Ukončenie spolupráce sa týka napríklad rôznych konferencií či výstav.

FICO KRSTIL KNIHU - BYŤ KAJÚCNIKOM SA OPLATÍ

Dátum 21.01.2022

Kniha Byť kajúcnikom sa oplatí nie je o vine a nevine obvinených a zatknutých ľudí, žijúcich v podmienkach mnohomesačnej kolúznej či preventívnej väzby. Autor pracuje investigatívnou metódou s dostupnými faktami a zamýšľa sa nad postupmi vyšetrovateľov a prokurátorov.

HLAS-SD: MINISTERKA KULTÚRY MILANOVÁ MALA UŽ DÁVNO ODSTÚPIŤ

Dátum 11.01.2022

Hovorkyňa strany Hlas-SD zdôvodnila, že ľudia zo všetkých oblastí kultúry sa pre Milanovú stali jednou z najviac ekonomicky postihnutých skupín obetí pandémie. Zároveň je strana zvedavá, či predseda vládnej strany OĽaNO Igor Matovič vyzve Milanovú k odchodu pre blízku spoluprácu s bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby Petrom Tóthom.

ZÁSTUPCOVIA KULTÚRY HOVORIA O VÝSMECHU, ŽIADAJÚ HEGERA O STRETNUTIE

Dátum 09.01.2022

V otvorenom liste žiadajú prehodnotiť podmienky otvorenia kultúrnych inštitúcií od 18. januára tak, aby ich bolo možné realizovať s naplnením aspoň 50-percentnej kapacity priestorov, a to v režime OTP.

Stránky