NATO

STOLTENBERG: RUSKO PRAVDEPODOBNE POŽIADALO ČÍNU O ZBRANE

Dátum 22.03.2023

Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO: Nevideli sme žiadny dôkaz, že Čína dodáva smrtiace zbrane Rusku, ale videli sme určité náznaky, že takúto požiadavku Rusko malo, a toto je vec, o ktorej čínski predstavitelia v Pekingu uvažujú.

STOLTENBERG: SPOJENCI MUSIA ZVÝŠIŤ VÝDAVKY NA OBRANU

Dátum 22.03.2023

Jens Stoltenberg, generálny tajomník Severoatlantickej aliancie: Mnohí spojenci oznámili po začiatku ruskej invázie výrazné zvýšenie výdavkov na obranu. Tieto prísľuby sa teraz musia pretransformovať do skutočných investícií, zmlúv a konkrétneho vybavenia, pretože výdavky na obranu sú základom všetkého, čo robíme.

STOLTENBERG: NAJVÄČŠOU HROZBOU JE PUTINOVE VÍŤAZSTVO

Dátum 18.02.2023

Jens Stoltenberg, generálny tajomník Severoatlantickej aliancie: Niektorí sa obávajú, že naša podpora Ukrajiny môže vyvolať eskaláciu. Najväčšou hrozbou by však bolo, ak by Putin zvíťazil. Svet by sa v takom prípade stal nebezpečnejším a samotný Západ zraniteľnejším. To by bolo pre Putina a ďalších autoritárskych lídrov posolstvom, že môžu použiť silu, aby dosiahli to, čo chcú.

STOLTENBERG: NATO MUSÍ BYŤ PRIPRAVENÉ NA DLHÚ PATOVÚ SITUÁCIU S RUSKOM

Dátum 17.02.2023

Jens Stoltenberg, generálny tajomník Severoatlantickej aliancie: Prezident Putin chce odlišnú Európu, chce Európu, kde môže kontrolovať susedov, kde môže rozhodovať, čo môžu krajiny robiť. Musíme byť pripravení dlhodobo, toto môže trvať mnoho, mnoho, mnoho, mnoho rokov.

STOLTENBERG: KRAJINY NATO SA DOHODLI NA ZVÝŠENÍ VÝROBY MUNÍCIE

Dátum 16.02.2023

Členské krajiny Severoatlantickej aliancie sa rozhodli zvýšiť výrobu delostreleckej munície, ktorej zásoby sa zmenšili po ruskej invázii na Ukrajinu. Povedal to v stredu generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po dvojdňovom stretnutí ministrov obrany krajín Aliancie.

DUDA SI ŽELÁ ČO NAJVIAC SKLADOV MUNÍCIE A VYBAVENIA NATO V POĽSKU

Dátum 15.02.2023

Andrzej Duda, poľský prezident Plány pripravenosti, vďaka ktorým bude reakcia NATO vyplývajúca z článku 5 okamžitá, čo najrýchlejšia v prípade útoku na niektorý členský štát NATO na východnom krídle. Varšava si želá, aby v tomto regióne pre prípad agresie bolo umiestnených čo najviac skladov munície a vybavenia NATO.

IZRAEL VYZVAL NATO, ABY PODNIKLO OPATRENIA PROTI IRÁNU

Dátum 27.01.2023

Izraelský prezident Jicchak Herzog vo štvrtok vyzval Severoatlantickú alianciu (NATO), aby sprísnila svoj prístup k Iránu, ktorý Rusku dodáva bezpilotné lietadlá používané ruskými jednotkami vo vojne na Ukrajine.