NATO

ISW TVRDÍ, ŽE SA PUTIN PRIPRAVUJE NA KONFLIKT S NATO

Dátum 14.05.2024

Ruský vodca Vladimir Putin robí zmeny na významných postoch vo vláde vrátane ruského ministerstva obrany, aby zintenzívnil prípravy na dlhotrvajúcu vojnu na Ukrajine a prípadne sa pripravil na budúcu konfrontáciu s Organizáciou Severoatlantickej zmluvy. V najnovšej správe o vojne na Ukrajine to konštatujú analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). 

SZIJJÁRTÓ: NATO BUDE UKRAJINCOM BEZOHĽADNE POMÁHAŤ A RISKOVAŤ VLASTNÚ BEZPEČNOSŤ

Dátum 13.05.2024

V najbližších týždňoch sa očakáva súboj súvisiaci s návrhom NATO v otázkach podpory Ukrajiny. Nátlak na Maďarsko je enormný, Budapešť sa však nechce podieľať ani na výcviku ukrajinských vojakov, a ani na dodávke zbraní, uviedol to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

LAVROV: AK SA CHCE ZÁPAD BIŤ NA BOJISKU ZA UKRAJINCOV, RUSI SÚ PRIPRAVENÍ

Dátum 13.05.2024

Je to ich právo, ak to chcú na bojisku, bude to na bojisku, citovala Lavrova ruská agentúru RIA Novosti. Rusko zosilnelo svoje varovania o nebezpečenstve vzniku priameho konfliktu so Severoatlantickou alianciou po vyjadreniach   francúzskeho prezidenta. Emmanuel Macron odmietol vylúčiť možnosť, že Západ by na Ukrajinu niekedy v budúcnosti mohol vyslať svojich vojakov.

SIKORSKI: PUTIN NIE JE ĽAHKOMYSEĽNÝ, ABY ZAÚTOČIL NA NATO

Dátum 05.05.2024

Sikorski tiež zdôraznil, že Poľsko nebude vylučovať žiadne scenáre, pokiaľ ide o vyslanie vojakov na Ukrajinu, najmä preto, že to pomáha vytvárať situáciu, keď si Putin nie je istý, čo urobí Západ. Neukážeme naše karty, povedal Sikorski. Nech sa Putin čuduje nad tým, čo urobíme.

RUSI TVRDIA, ŽE SA NATO PRIPRAVUJE NA KONFLIKT S NIMI

Dátum 04.05.2024

Štvormesačné vojenské cvičenia NATO blízko ruských hraníc, ktoré sú známe ako Steadfast Defender, sú dôkazom toho, že Severoatlantická aliancia sa pripravuje na potencionálny konflikt s Ruskom. Vyhlásila to v sobotu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. 

SZIJJÁRTÓ: NATO FINANCOVANÍM VOJNY NAPREDUJE K PREKROČENIU ČERVENÝCH ČIAR

Dátum 02.05.2024

NATO chce teraz napumpovať ďalších sto miliárd dolárov do vojny na Ukrajine. Mier sa tak Európe čoraz viac vzďaľuje, keďže aj NATO rýchlo napreduje k prekročeniu predtým spoločne nakreslených červených čiar, podčiarkol Szijjártó. Podľa jeho slov aliancia NATO chce intenzívnejšie koordinovať aj dodávky zbraní na Ukrajinu a výcvik ukrajinských vojakov.

RUSI NAVRHLI OSN ZÁKAZ ZBRANÍ VO VESMÍRE

Dátum 02.05.2024

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia Bezpečnostnej rade OSN pri vetovaní predošlého návrhu povedal, že nezachádza dostatočne ďaleko pri zákaze všetkých druhov zbraní vo vesmíre. Vetovaná rezolúcia sa zameriavala výlučne na zbrane hromadného ničenia. Návrh by v prípade schválenia vyzval všetky krajiny sveta, aby ich nevyvíjali ani neumiestňovali vo vesmíre, ako to zakazuje medzinárodná zmluva z roku 1967.

STOLTENBERG: NATO NEDOKÁZALO UKRAJINCOM DODAŤ POMOC VČAS

Dátum 29.04.2024

Krajiny NATO nedokázali včas dodať Ukrajine sľúbenú vojenskú pomoc, priznal v pondelok počas návštevy Kyjiva šéf aliancie Jens Stoltenberg. Generálny tajomník NATO povedal, že „vážne meškania v podpore znamenajú seriózne dôsledky na bojisku. 

STOLTENBERG: Z CENTRÁLY NATO BOLO VYKÁZANÝCH NIEKOĽKO RUSOV

Dátum 06.04.2024

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg nedávno nemeckému denníku Bild povedal, že z centrály Severoatlantickej aliancie v Bruseli bolo pre špionážnu činnosť vykázaných niekoľko ruských zamestnancov. Stoltenberg uviedol, že NATO vyhostilo napríklad ruských zamestnancov zo svojej centrály, pretože sme zistili, že vykonávali aktivity, ktoré v skutočnosti neboli diplomatickou, ale špionážnou činnosťou. 

BLANÁR: NATO SA NESMIE STAŤ PRIAMYM ÚČASTNÍKOM VOJNOVÉHO KONFLIKTU RUSKA A UKRAJINY

Dátum 05.04.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) na zasadnutí šéfov diplomacií členských štátov Severoatlantickej aliancie v Bruseli zdôraznil, že NATO sa nesmie stať priamym účastníkom vojnového konfliktu Ruska a Ukrajiny. Podľa jeho slov musí byť prioritou snaha o dosiahnutie mieru v súlade so základnými princípmi Charty OSN. 

Stránky