POLITIKA

KOLÍKOVÁ: PRIJATÉ OPATRENIA VYZERAJÚ, AKOBY MAL FICO SKONČIŤ VO FUNKCII

Dátum 12.06.2024

Mnohé opatrenia schválené vládou známe ako „lex atentát" sa netýkajú zlepšenia bezpečnostnej situácie, ale vyzerajú, ako by mal predseda vlády Robert Fico skončiť vo funkcii. Skonštatovala to na tlačovej besede opozičná poslankyňa Mária Kolíková s poukazom na to, že opatrenia sa týkajú doživotnej renty pre vyslúžilých predsedov vlády, ako aj ochrany osôb po ukončení výkonu ich funkcie. 

MATOVIČ POŽADUJE STIAHNUTIE TAKZVANÉHO LEX ATENTÁT

Dátum 12.06.2024

Hnutie Slovensko požaduje stiahnutie takzvaného lex atentát. Návrh zákona podľa nich hrubo zasahuje do práva ľudí na zhromažďovanie, poukázali aj na to, že neprešiel riadnym pripomienkovým konaním. Vo svojej výzve tiež kritizujú, že návrh umožňuje zákaz protestu z dôvodov, ktoré sú ľahko zneužiteľné.

ČAPUTOVÁ CHCE PO SKONČENÍ MANDÁTU ZAMIERIŤ DO AKADEMICKEJ SFÉRY

Dátum 12.06.2024

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa po skončení mandátu chce venovať oblasti vzdelávania a chce pôsobiť v akademickej sfére. Povedala to v stredu po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom na Pražskom hrade, informuje spravodajkyňa TASR.

ŠIMEČKA TVRDÍ, ŽE LEX ATENTÁT NIJAKÝM SPÔSOBOM NESÚVISÍ S BEZPEČNOSŤOU ÚSTAVNÝCH ČINITEĽOV

Dátum 12.06.2024

Akoby protestné zhromaždenia proti novele trestného zákona alebo zrušeniu RTVS mali za následok atentát, akoby tam bol súvis a akoby ľudia, ktorí sa zúčastnili na pokojnom zhromaždení alebo jeho organizátori mohli za to, čo sa stalo predsedovi vlády," uviedol Šimečka a vysvetlil, že o to spomína preto, lebo v schválenom návrhu sú aj ustanovenia, ktoré zasahujú do práva na zhromažďovanie a verejné vyjadrenie nesúhlasu.

PREMIÉR KOMUNIKUJE V RÁMCI KOALÍCIE

Dátum 12.06.2024

Médiám to potvrdil minister obrany Robert Kaliňák a šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok. Jeho stav zodpovedá priebehu rehabilitácie. Jeho zameranie je návrat do plného zdravia a tomu podriaďuje celé lekárske procedúry, priblížil Kaliňák. 

KALIŇÁK AVIZOVAL TRESTNÉ OZNÁMENIE PRE DAROVANIE MIGOV UKRAJINCOM

Dátum 12.06.2024

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) avizoval podanie trestného oznámenia ministerstvom obrany v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Informoval o tom na stredajšej tlačovej besede po rokovaní vlády. Bývalý minister obrany a súčasný predseda mimoparlamentných Demokratov Jaroslav Naď podľa Kaliňáka darovaním stíhačiek oslabil ozbrojené sily v rozpore s Ústavou SR.

ŽIGA PREBRAL ZÁPISNICU O EUROVOĽBÁCH, OCENIL ICH POKOJNÝ PRIEBEH

Dátum 12.06.2024

Chcem oceniť pokojný priebeh volieb, povedal Žiga s tým, že ďakuje všetkým, ktorí sa na zabezpečovaní volieb podieľali. „Slobodné a demokratické voľby potvrdili, že Slovensko je demokratickou krajinou, vyhlásil poverený šéf parlamentu.

PELLEGRINI: VÝSLEDKY VOLIEB MUSÍME REŠPEKTOVAŤ BEZ AGRESIVITY

Dátum 12.06.2024

Voľby sú sviatkom demokracie a jej súčasťou je aj rešpekt k rozhodnutiu ľudí v nich. Je úlohou politikov na Slovensku tento rozmer demokracie svojim voličom pripomínať, povedal to zvolený prezident SR Peter Pellegrini.

VLÁDA SCHVÁLILA NÁVRH BEZPEČNOSTNÝCH OPATRENÍ LEX ATENTÁ

Dátum 12.06.2024

Vláda v stredu schválila návrh zákona, tzv. lex atentát, ktorý má riešiť niektoré opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR. Zároveň odporučila parlamentu prerokovať ho v skrátenom legislatívnom konaní. Ide o reakciu na atentát na premiéra Roberta Fica.

ŠUTAJ EŠTOK: LEX ATENTÁT ZAMEDZÍ PROTESTOM PRED DOMAMI POLITIKOV

Dátum 12.06.2024

Súbor opatrení, ktorými vláda reaguje na útok na predsedu vlády Roberta Fica známy ako Lex atentát sa mimo iného dotkne zhromažďovacieho práva tak, aby v budúcnosti nekonali protesty pred domami politikov. Pre médiá to dnes pred rokovaním vlády povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s tým, že protesty by sa mali konať na verejných priestranstvách.

Stránky