POTRAVINÁRSTVO

TAKÁČ VYZÝVA ĽUDÍ: HĽADAJTE V OBCHODOCH SLOVENSKÚ JAHŇACINU!

Dátum 05.03.2024

Na pôde Poľnohospodárskeho družstva Liptovské Revúce vyzdvihol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč produkciu slovenskej jahňaciny a zároveň vyzval ľudí na Slovensku, aby pred veľkonočnými sviatkami vyhľadávali v obchodoch aj tradičnú slovenskú pochúťku.

TAKÁČ ROKOVAL V RÍME O POTRAVINOVEJ BEZPEČNOSTI

Dátum 30.01.2024

Počas pracovnej cesty v Ríme 25. a 26. januára 2024 navštívil minister sídlo Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo, ktorá je najväčšou špecializovanou organizáciou v systéme OSN so zameraním na potravinovú bezpečnosť a výživu. 

EUROPOSLANCI ZAKÁZALI PREDAJ PLASTOVÝCH TAŠIEK

Dátum 25.11.2023

Europoslanci zároveň chcú, aby si zákazníci nosili do obchodov vlastné nádoby na potraviny. Každý Európan totiž podľa štatistík vyprodukuje ročne takmer 190 kilogramov odpadu iba z rôznych obalov.

VČELÁRI VARUJÚ PRED FALOŠNÝM MEDOM Z ÁZIE

Dátum 23.08.2023

Včelári zažívajú jednu z najťažších sezón za posledných 20 rokov. Spôsobili to výkyvy počasia, pre ktoré vyprodukovali asi len štvrtinu celoročnej produkcie.

TAKÁČ: BÍREŠ HLASOVAL ZA ÚPRAVU GENÓMU RASTLÍN AJ NAPRIEK TOMU, ŽE SLOVENSKO GMO POTRAVINY ODMIETA

Dátum 04.08.2023

Slovensko odmieta GMO potraviny a minister Bíreš zahlasoval za prvý krok k ich produkcii! Ide o náhly a nepochopiteľný obrat ministra pôdohospodárstva v otázke používania nových genomických techník, podotýka podpredseda strany Smer-SSD Richard Takáč.

SNS VYZÝVA ČAPUTOVÚ, ABY ODOBRALA POVERENIE MINISTROVI PÔDOHOSPODÁRSTVA BÍREŠOVI

Dátum 04.08.2023

Dôvodom podľa SNS je, že Bíreš na Rade ministrov pôdohospodárstva v Bruseli podporil povolenie pestovania geneticky modifikovaných plodín a ich používanie na výrobu potravín. Ako SNS pripomenula, návrh na uvoľnenie pravidiel na pestovanie GMO predložila Európska komisia v júli.

SNS: SME PROTI POVOĽOVANIU GMO A ICH POUŽÍVANIU V POTRAVINÁCH

Dátum 07.07.2023

Európska komisia zverejnila návrh, v ktorom plánuje zaviesť GMO na polia a do potravín. Chce deregulovať nové GMO, vyrobené novými genomickými technikami, a vylúčiť ich z EÚ legislatívy o GMO. Nové GMO sa bez označenia dostanú na pulty a verejnosť nebude vedieť, že ich konzumuje.

EÚ ZVAŽUJE PREDAJ GENETICKY MODIFIKOVANÝCH PLODÍN BEZ ŠPECIÁLNEHO OZNAČENIA

Dátum 06.07.2023

Po celé desaťročia bola EÚ konzervatívna v súvislosti s používaním geneticky modifikovaných organizmov, ktoré často vyvolávali skôr negatívne konotácie. Európska komisia však zacielila na takzvané nové genomické techniky, ktorých cieľom je zmeniť organizmy oveľa menej rušivým spôsobom a umožniť ich predaj bez špeciálneho označenia.

HMYZ NA TANIERI

Dátum 30.05.2023

Bruselskí byrokrati povolili pridávať do potravín chrobáky a červy.