RUSKO-UKRAJINSKÁ KRÍZA

LAVROV SKRITIZOVAL FÍNSKO ZA TO, ŽE JE SÚČASŤOU PROTIRUSKEJ KAMPANE

Dátum 27.09.2023

Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov označil vyjadrenie fínskej ministerky zahraničných vecí Eliny Valtonen, že Rusi by mali zaplatiť „cenu“ za to, čo sa deje na Ukrajine, za „absolútne neslušné“.

PESKOV: AMERICKÉ TANKY ABRAMS NA UKRAJINE ZNIČÍME

Dátum 26.09.2023

Washington ešte v januári odobril dodanie 31 tankov Abrams poháňaných turbínovým motorom na Ukrajinu. Kyjev má navyše od svojich európskych spojencov k dispozícii tanky Leopard 2 nemeckej výroby a britské tanky Challenger.

LAVROV: ZÁPAD SVOJOU PODPOROU UKRAJINY VSTÚPIL DO PRIAMEHO BOJA PROTI MOSKVE

Dátum 24.09.2023

Prezident USA Joe Biden opakovane vyhlasuje, že sa usiluje vyhnúť priamej konfrontácii s Ruskom, a americké jednotky tam nepošle. Jeho administratíva sa tiež dištancovala od ukrajinských útokov na samotnú Ruskú federáciu.

ŠMYHAĽ: RUSKÝ ENERGETICKÝ TEROR SA ZAČAL UŽ PRED ZIMOU

Dátum 22.09.2023

Útoky ruských síl minulú zimu donútili Ukrajinu posilniť svoju protivzdušnú obranu a pomohli jej s tým vojenskí spojenci na Západe.

MORAWIECKI: POĽSKO ZASTAVILO DODÁVKY SVOJICH ZBRANÍ UKRAJINE!

Dátum 20.09.2023

AKTUALIZOVANÉ: Poľsko zastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, oznámil v stredu premiér Mateusz Morawiecki. K tomuto kroku došlo v súvislosti so spormi medzi Varšavou a Kyjevom o dovoz ukrajinského obilia do Poľska.

ZELENSKYJ: RUSKU BY MALO BYŤ ODOBRATÉ PRÁVO HLASOVAŤ V OSN

Dátum 20.09.2023

Zelenskyj, prezident Ukrajiny: Je nemožné zastaviť vojnu, pretože všetko úsilie je vetované agresorom,klamári, ktorých prácou je očistiť agresiu a genocídu. . Ukrajinský prezident zároveň vyzval na udelenie právomoci Valnému zhromaždeniu OSN prekonať právo veta Ruska, čo nazval "nevyhnutným krokom". 

NA KRYME DOŠLO K MOHUTNÝM EXPLÓZIÁM PO ÚTOKU DRONOV

Dátum 14.09.2023

Pravdepodobne došlo k úderu na základňu ruskej protivzdušnej obrany medzi mestskými časťami Moločnoje a Ujutnoje.

ŠOJGU: RUSKO NA UKRAJINE NEMÁ INÚ MOŽNOSŤ, AKO ZVÍŤAZIŤ

Dátum 13.09.2023

Ruský minister obrany Sergej Šojgu povedal, že už prebiehajú jesenné operácie. Vo vyjadrení pre reportéra ruskej štátnej televízie tiež priznal, že situácia na frontovej línii je miestami ťažká. Hlavnou úlohou je podľa jeho slov vyradiť nepriateľské zbrane.

MINISTRI RADY EURÓPY ROKOVALI O ZODPOVEDNOSTI RUSKA ZA ZLOČINY NA UKRAJINE

Dátum 12.09.2023

Vyhlásenie zástupcov Rady Európy: Všetky obvinenia zo zločinov vrátane vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy, ktoré spáchali ruské sily na Ukrajine, sa musia v plnej miere vyšetriť a v odôvodnených prípadoch stíhať na štátnej a medzinárodnej úrovni, aby zodpovední za svoje činy skladali účty.

LULA DA SILVA: PUTIN SA NEMUSÍ BÁŤ ZATKNUTIA POČAS SAMITU G20 V BRAZÍLII

Dátum 11.09.2023

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva zastáva neutrálnu pozíciu k vojne na Ukrajine. To pobúrilo mnohých západných lídrov. Washington ho obvinil z nekritického „papagájovania ruskej a čínskej propagandy“ a ukrajinskí predstavitelia vyzvali Lulu, aby navštívil ich krajinu, aby bol zblízka svedkom „ruskej agresie“.

Stránky