RUSKO-UKRAJINSKÁ KRÍZA

ZELENSKYJ PODPÍSAL DOHODU S HOLANDSKOM, TRIBUNÁL PRE RUSKÉ VOJNOVÉ ZLOČINY MÁ BYŤ V HAAGU

Dátum 02.03.2024

Na základe podpísanej dohody Ukrajina dostane od Holandska vojenskú pomoc za dve miliardy eur. Spomína sa v nej aj špeciálny tribunál pre ruské vojnové zločiny v Haagu.

SCHOLZ: TREBA ZABRÁNIŤ ESKALÁCII VOJNY DO KONFLIKTU RUSKA A NATO

Dátum 02.03.2024

„Znovu opakujem, že nepodporím žiadne rozhodnutie, ktoré nejakým spôsobom zatiahne nemeckých vojakov do vojenských operácií súvisiacich so strašnou vojnou Ruska proti Ukrajine,“ vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz.

WSJ ZVEREJNIL NÁVRH MIEROVEJ ZMLUVY MEDZI RUSKOM A UKRAJINOU Z APRÍLA 2022

Dátum 01.03.2024

Návrh zahŕňal okrem iného záväzok Ukrajiny vzdať sa svojich snáh vstúpiť do NATO a zachovať si neutrálny status. Dokument zároveň neobsahoval zákaz vstupu Ukrajiny do EÚ. Počítalo sa aj s tým, že na Ukrajine by platil zákaz rozmiestňovania cudzieho vojenského personálu a zbraní vrátane rakiet.

MACRON: VÝROKY O VYSLANÍ VOJAKOV NA UKRAJINU BOLI DOBRE PREMYSLENÉ

Dátum 01.03.2024

Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že všetky jeho výroky o vojne medzi Ukrajinou a Ruskom boli starostlivo premyslené. Reagoval tak na rozruch vyvolaný tým, že nevylúčil vyslanie západných vojakov do konfliktu.

EURÓPSKY PARLAMENT SCHVÁLIL REZOLÚCIU O PODPORE UKRAJINCOV ZBRAŇAMI AŽ DO ICH VÍŤAZSTVA

Dátum 01.03.2024

Europoslanci v texte zdôrazňujú, že hlavným cieľom podpory Ukrajiny by malo byť pomôcť jej vyhrať vojnu, keďže iný výsledok by mohol mať vážne dôsledky, nakoľko iní „autoritatívni vládcovia“, ktorí uvažujú o použití sily na dosiahnutie svojich cieľov, by mohli byť ovplyvnení výsledkom na Ukrajine.

PUTIN VARUJE ZÁPAD PRED VYSLANÍM VOJAKOV NA UKRAJINU

Dátum 29.02.2024

Ruský prezident Vladimir Putin ostro varoval Západ pred väčším zapojením sa do bojov na Ukrajine. Vyhlásil, že takýto krok je spojený s rizikom globálneho jadrového konfliktu. Putin varoval, že vyslanie západných vojakov na Ukrajinu by viedlo k tragickým následkom pre krajiny, ktoré sa pre to rozhodnú.

PODOĽAK: MACRON VYSLAL DOBRÝ SIGNÁL, KEĎ NEVYLÚČIL VYSLANIE VOJAKOV NA UKRAJINU

Dátum 28.02.2024

„Macron teraz preukázal hlboké porozumie rizík, ktoré pre Európu predstavuje vojna na Ukrajine,“ uviedol Podoľak. Dodal, že možné vyslanie vojakov na Ukrajinu je zatiaľ len v štádiu „diskusií“, no vyhlásenia Macrona túto diskusiu posunuli na novú úroveň.

ESTÓNSKO: DISKUSIA ZÁPADU O VYSLANÍ VOJAKOV NA UKRAJINU JE SIGNÁLOM MOSKVE

Dátum 28.02.2024

Neeme Väli, estónsky generálmajor v zálohe: Na jednej strane je to dobrý odkaz pre Európanov, ktorí majú tendenciu byť s vojnou spokojní. Ale na druhej strane to určite vysiela signál aj Rusku: Európa je pripravená investovať do Ukrajiny a pokračovať v pomoci.

GRÉCKY VYSLANEC: EÚ JE PRIPRAVENÁ ZHABAŤ FINANČNÉ ZISKY RUSKA A DAŤ ICH UKRAJINCOM

Dátum 28.02.2024

Európska únia sa zrejme v nasledujúcich mesiacoch dohodne na zhabaní finančných ziskov Ruska, ktoré vznikajú na území eurobloku, a ich presunutí do fondu na podporu Ukrajiny. Pre agentúru AFP to počas návštevy Washingtonu uviedol grécky osobitný vyslanec pre Ukrajinu Spiros Lampridis.

PESKOV: VYSLANIE VOJAKOV NATO NA UKRAJINU POVEDIE K PRIAMEMU KONFLIKTU S RUSKOM

Dátum 27.02.2024

„V tomto prípade musíme hovoriť nie o pravdepodobnosti, ale o nevyhnutnosti konfliktu,“ vyhlásil Peskov, keď odpovedal na otázku novinára, aké sú riziká eskalácie a priameho konfliktu s NATO v prípade, že sa vojaci aliancie NATO budú vyskytovať na území Ukrajiny. Podľa Peskova si dané členské štáty NATO musia zvážiť, či to zodpovedá ich záujmom a záujmom ich občanov.

Stránky