RUSKO-UKRAJINSKÁ KRÍZA

ZELENSKYJ SA PRIHOVORIL RUSOM: AK DEZERTUJETE, NIK SA TO NEDOZVIE

Dátum 25.09.2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Rusov tiež upozornil, že je lepšie vyhnúť sa zločinnej mobilizácii, než sa nechať zmrzačiť a následne sa ešte aj zodpovedať za svoju účasť vo vojne pred súdom.

ZELENSKYJ KRITIZUJE IZRAEL: NEDALI NÁM NIČ. NULA.

Dátum 24.09.2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj: Nerozumiem, prečo nám Izrael nemôže dodať protilietadlové strely, keď vyváža zbrane do iných krajín.

KADYROV: RUSI VYHÝBAJÚCI SA MOBILIZÁCII SÚ ZRADCOVIA A ZBABELCI

Dátum 24.09.2022

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. Množstvo Rusov v bojaschopnom veku vzápätí opustilo krajinu.

OSN: NA UKRAJINE BOLI SPÁCHANÉ VOJNOVÉ ZLOČINY

Dátum 23.09.2022

Komisia OSN na vyšetrovanie vojnových zločinov vo vojne na Ukrajine vznikla v máji. Teraz tím troch nezávislých expertov predstavil OHCHR prvé závery svojho vyšetrovania v Kyjevskej, Černihivskej, Charkovskej a Sumskej oblasti.

BERLUSCONI: PUTIN BOL K VOJNE NA UKRAJINE DOTLAČENÝ

Dátum 23.09.2022

Silvio Berlusconi tiež naznačil, že rozhodnutie Moskvy o napadnutí Ukrajiny bolo reakciou na výzvu separatistov na východe Ukrajiny. Dodal, že lídri separatistov prišli do Kremľa a Putinovi povedali: "Prosím, bráňte nás, pretože ak nás nebudete brániť, nevieme, kde by sme mohli skončiť."

ESTÓNSKA PREMIÉRKA: RUSKO NÁS MÔŽE ODPOJIŤ OD ELEKTRINY

Dátum 23.09.2022

Estónsko, Litva a Lotyšsko sú aj 30 rokov po odtrhnutí od vtedajšieho Sovietskeho zväzu stále závislé od dodávok energií z Ruska.

PESKOV: RUSKO PO REFERENDÁCH RÝCHLO ANKETUJE UKRAJINSKÉ ÚZEMIA

Dátum 23.09.2022

Hovorca Kremľa súčasne zdôraznil, že pokusy zo strany Ukrajiny o opätovné ovládnutie týchto oblastí budú interpretované ako útok na Ruskú federáciu.

RIABKOV: RUSKO SA NIKOMU NEVYHRÁŽA JADROVÝMI ZBRAŇAMI

Dátum 23.09.2022

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo štvrtok otvorene hovoril o možnom použití strategických jadrových zbraní na ochranu krajiny.

MEDVEDEV: NA OBRANU BY SME MOHLI POUŽIŤ AJ JADROVÉ ZBRANE

Dátum 22.09.2022

Zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev na margo referend v Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny povedal, že sa uskutočnia a „niet cesty späť“. „Donbaské republiky a ďalšie územia budú prijaté do Ruska,“ povedal Medvedev.

NOVAJA GAZETA: PUTIN MÔŽE POVOLAŤ AŽ MILIÓN RUSOV

Dátum 22.09.2022

Ruský prezident Vladimir Putin v stredajšom televíznom prejave národu povedal, že sa vojenská služba bude vzťahovať len na "občanov, ktorí sú v súčasnosti v zálohe, predovšetkým na tých, ktorí slúžili v ozbrojených silách, majú určité vojenské povolania a relevantné skúsenosti".

Stránky