RUSKO-UKRAJINSKÁ KRÍZA

ZELENSKYJ: BUČA SA MUSÍ STAŤ SYMBOLOM SPRAVODLIVOSTI

Dátum 01.04.2023

Ukrajinský prezident navštívil Buču s lídrami viacerých ďalších krajín. Na spomienkovej ceremónii sa zúčastnili dočasne poverený premiér SR Eduard Heger, moldavská prezidentka Maia Sanduová a predsedovia vlád Chorvátska a Slovinska Andrej Plenkovič a Robert Golob.

KREMEĽ VYLÚČIL MOŽNOSŤ UZATVORENIA PRÍMERIA NA UKRAJINE

Dátum 31.03.2023

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov: V kontexte Ukrajiny sa nič nemení. Špeciálna vojenská operácia pokračuje, keďže je jediným spôsobom na dosiahnutie súčasných ruských cieľov.

KAROL III.: RUSKÁ INVÁZIA NA UKRAJINU POŠLIAPALA SLOBODU A DÔSTOJNOSŤ

Dátum 30.03.2023

Britský panovník na začiatku svojho príhovoru v Bundestagu poďakoval Nemcom za láskavosť, ktorú mu preukázali po úmrtí jeho matky, kráľovnej Alžbety II. Nemecko je podľa Karola III. jedinou krajinou na svete, s ktorou má Británia také blízke vzťahy.

PESKOV: HYBRIDNÁ VOJNA SO ZÁPADOM BUDE TRVAŤ DLHO

Dátum 29.03.2023

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov: Vidíme absolútnu konsolidáciu ruskej spoločnosti. Je tu bezprecedentná konsolidácia okolo prezidenta, najvyššieho veliteľa ozbrojených síl, a politiky, ktorú vedie. Vidíme absolútne dominantnú dôveru v našej spoločnosti.

OBLOHU NAD CHARKOVOM UŽ CHRÁNIA SLOVENSKÉ STÍHAČKY

Dátum 29.03.2023

Podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratjuková sa poďakovala Slovensku za všetku humanitárnu pomoc, zbrane a ďalšie vybavenie, ktoré poskytla Ukrajine a tiež za to, že Ukrajinu podporuje aj na medzinárodnej úrovni. 

ZELENSKYJ KRITIZUJE ZÁPAD: JEDNA KRAJINA NÁM DODALA NEFUNKČNÝ SYSTÉM PROTIVZDUŠNEJ OBRANY

Dátum 29.03.2023

Ukrajinský prezident namieril svoju kritiku aj na Spojené štáty, ktoré im sľúbili protivzdušný systém Patriot, ale zatiaľ im ho nedodali.

KULEBA: RUSKO MUSÍ OPUSTIŤ KAŽDÝ METER UKRAJINSKÉHO ÚZEMIA

Dátum 29.03.2023

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil boj Ukrajincov za súčasť celosvetového boja za demokraciu.

NA UKRAJINU PRÚDIA ZÁPADNÉ TANKY

Dátum 28.03.2023

Kremeľ tvrdí, že dodávky západných tankov na Ukrajinu ho neznepokojujú. Prostredníctvom hovorcu Dmitrija Peskova viackrát vyhlásil, že Rusko sa moderných zbraní zo Západu neobáva a všetky budú na Ukrajine zničené.

SCHOLZ POTVRDIL, ŽE NEMCI DODALI NA UKRAJINU TANKY LEOPARD 2

Dátum 28.03.2023

Západní spojenci sa celkovo zaviazali, že Ukrajine pošlú až 300 rôznych tankov.

PODOĽAK: PUTIN SA BOJÍ PREHRY

Dátum 27.03.2023

Taktické jadrové zbrane sú určené na použitie na bojisku a majú krátky dosah a nízku účinnosť v porovnaní s oveľa výkonnejšími jadrovými hlavicami namontovanými na raketách dlhého doletu.

Stránky