RUSKO-UKRAJINSKÁ KRÍZA

ESĽP ROZHODOL: RUSI NA UKRAJINE PORUŠOVALI ĽUDSKÉ PRÁVA!

Dátum 25.06.2024

Súd v rozhodnutí reagujúcom na sťažnosť Ukrajiny uviedol, že z ruskej strany došlo okrem iného k porušeniu práva na život, k neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu, obmedzeniu slobody náboženského vyznania či porušeniu práva na slobodu prejavu.

FIALA MÁ RADOSŤ: MUNÍCIA Z ČESKEJ INICIATÍVY JE UŽ NA UKRAJINE

Dátum 25.06.2024

Do iniciatívy sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur. 

PESKOV: AKÝKOĽVEK MIEROVÝ PLÁN MUSÍ ZOHĽADŇOVAŤ SITUÁCIU NA BOJISKU

Dátum 25.06.2024

Šéf Kremľa v polovici júna vyhlásil, že Rusko je pripravené začať mierové rokovania hneď "zajtra" a zastaviť paľbu, ak Ukrajina stiahne svojich vojakov zo Záporožskej, Chersonskej, Doneckej a Luhanskej oblasti, na ktoré si Rusko nárokuje.

ESĽP ROZHODNE O SŤAŽNOSTI UKRAJINY VOČI RUSKU V PRÍPADE KRYMU

Dátum 25.06.2024

Ukrajina v rámci obvinenia hovorí o nezákonnom zadržiavaní, zlom zaobchádzaní s civilistami, potláčaní ukrajinských médií a ukrajinského jazyka v školách.

EÚ NAŠLA SPÔSOB, AKO OBÍSŤ MAĎAROV A ODOBRILA PLÁN NA VYUŽITIE ZISKOV Z RUSKÝCH AKTÍV PRE UKRAJINU

Dátum 24.06.2024

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell informoval, že prvá tranža pomoci – okolo 1,4 miliardy eur – by mohla byť k dispozícii na budúci týždeň.

RADA EÚ PRIJALA 14. BALÍK SANKCIÍ VOČI RUSKU

Dátum 24.06.2024

Sankcie sa zameriavajú na 116 jednotlivcov a spoločností z dôvodu ich konania voči Ukrajine. Takisto EÚ poskytujú viac nástrojov na to, aby sa zabránilo obchádzaniu sankcií.

PUTIN ZNOVU POHROZIL JADROVÝMI ZBRAŇAMI

Dátum 20.06.2024

Ruský prezident Vladimir Putin od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu viackrát pohrozil, že Moskva by v prípade mimoriadnych okolností mohla použiť jadrové zbrane na svoju obranu.

PESKOV: STOLTENBERG ESKALUJE NAPÄTIE!

Dátum 17.06.2024

Putinov hovorca Dmitrij Peskov reagoval na vyjadrenie generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga - okrem iného zverejnené aj v rozhovore pre denník The Telegraph -, v ktorom uviedol, že NATO diskutuje o uvedení jadrových zbraní do pohotovosti kvôli hrozbe zo strany Ruska a Číny. 

BIDEN SA S MACRONOM DOHODOL NA VYUŽITÍ ZISKOV ZO ZMRAZENÝCH RUSKÝCH AKTÍV

Dátum 10.06.2024

Celosvetovo je podľa Reuters zmrazených asi 260 miliárd eur z ruskej centrálnej banky, prevažná väčšina v krajinách EÚ. Tieto aktíva zároveň ročne generujú zisky vo výške 2,5 až 3,5 miliardy eur.

MACRON CHCE KOALÍCIU VOJENSKÝCH INŠTRUKTOROV PRE UKRAJINCOV

Dátum 09.06.2024

Emmanuel Macron uviedol, že mier na Ukrajine nemôže nastať v dôsledku kapitulácie strany vystavenej agresii a zároveň kritizoval „tábor pacifistov“. „Sme za mier v súlade s medzinárodným právom, no uznávame legitímne právo ľudí vzdorovať, keď ide o agresiu,“ uviedol Macron s tým, že je potrebné vyvíjať tlak na Rusko.

Stránky