SLOVENSKO

ČAPUTOVÁ: SAMOSPRÁVY SÚ PRE FUNGOVANIE ŠTÁTU KĽÚČOVÉ

Dátum 30.03.2023

Hlava štátu debatovala v Bardejove so starostami a zástupcami miestnych samospráv o tom, čo samosprávy trápi. Rozprávali sa aj o energetickej kríze, o schéme kompenzácií nákladov na energie. 

PRIESKUM: VOĽBY BY V MARCI VYHRAL SMER-SD

Dátum 26.03.2023

Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali v marci, vyhrala by strana Smer-SD so ziskom 17,6 percenta hlasov. Druhý v poradí by skončil Hlas-SD - 17,1 percenta, po ňom nasleduje Progresívne Slovensko - 12,1 percenta.

NAĎ POĎAKOVAL ZOSNULÉMU BOČEKOVI ZA BOJ PROTI NACISTOM

Dátum 26.03.2023

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď sa poďakoval zosnulému armádnemu generálovi Emilovi Bočekovi za jeho odvahu v bojoch proti nacistom, čím sa podľa jeho slov nezmazateľne pričinil o našu slobodu. Bočeka označil Naď za vojnového hrdinu.

GAZDOVSKÉ UMENIE

Dátum 26.03.2023

K výrobe tradičných ľudových predmetov sa dostal už v útlom detstve.  Martin Brxa z Turian vkladá do každého výrobku kúsok svojej duše a je dôkazom toho, že ak chce byť človek úspešný a šťastný, musí robiť to, čo ho baví. Maťove vystúpenia nemusia obsahovať len plieskanie bičom, ale aj hru na fujaru, píšťalku, trombitu či gajdicu. Mimochodom, keď už sme pri fujare, ktorá je raritou slovenského ľudového inštrumentára a v žiadnej inej krajine ju nenájdeme, Maťo na ňu naučil hrať aj známeho amerického herca Stevena Seagala.

KÁČER: NEDOVOĽME, ZOPAKOVANIE NAJTEMNEJŠEJ KAPITOLY NAŠICH DEJÍN

Dátum 25.03.2023

Aj v súčasnosti sa medzi nás vkrádajú nenávistné prejavy, diskriminácia a antisemitizmus. Nedovoľme, aby sa zopakovala najtemnejšia kapitola našich dejín. Uviedol to dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Rastislav Káčer, ktorý si v sobotu pripomenul uplynutie 81 rokov od vypravenia prvého transportu židov z územia Slovenska.

PRIESKUM: S ČLENSTVOM SLOVENSKA V EÚ SÚHLASÍ VÄČŠINA SLOVÁKOV

Dátum 25.03.2023

S členstvom Slovenska v Európskej únii súhlasí takmer 70 percent Slovákov. Viac ako tretina pripúšťa, že by krajina v budúcnosti mohla alebo mala z EÚ vystúpiť. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v piatok zverejnilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

RUSKO: ODOVZDANIE MIGOV JE OD SLOVENSKEJ REPUBLIKY NEPRIATEĽSKÝ AKT

Dátum 25.03.2023

Slovensko týmto krokom podľa Moskvy "hrubo porušilo" medzivládnu dohodu s Ruskom z apríla 1997, ktorá bez písomného súhlasu druhej zmluvnej strany zakazuje predať či odovzdať zbrane, vojenskú techniku alebo know-how tretím stranám. 

ČAPUTOVÁ: SLOBODA SA STALA OHROZENOU HODNOTOU

Dátum 24.03.2023

Sloboda sa stala v súčasnosti opäť ohrozenou hodnotou. Poukázala na to prezidentka SR Zuzana Čaputová počas piatkového príhovoru k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie v Bratislave s tým, že mnohí sa tejto hodnoty dobrovoľne zriekajú.

ZELENSKYJ POĎAKOVAL SLOVENSKEJ REPUBLIKE ZA STÍHAČKY

Dátum 24.03.2023

Členské krajiny Európskej únie, ktoré majú zásoby potrebného druhu streliva pre Ukrajinu, ho Kyjevu dodajú a cez spoločné obstarávanie – na ktorom sa zúčastnia aj slovenské podniky – budú ich sklady neskôr doplnené. Počas zasadnutia Európskej rady v Bruseli to vo štvrtok uviedol dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý to nazval rotáciou munície.

NAĎ: USA PONÚKLI VRTUĽNÍKY ZA SLOVENSKÉ STÍHAČKY PRE UKRAJINU

Dátum 22.03.2023

USA ponúkajú Slovensku za Ukrajine darované stíhačky MiG-29 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov, ako aj vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď o tom informoval na sociálnej sieti.

Stránky