SÚDNICTVO

HRABKO: POSTUP ÚSTAVNÉHO SÚDU POVAŽUJEM ZA ÚSTAVNÝ KOTRMELEC

Dátum 03.03.2024

Publicista Juraj Hrabko považuje rozhodnutie ÚS SR pozastaviť časť novely zákona, ktorá ešte de iure neexistuje, keďže nebola publikovaná v Zbierke zákonov, za problematický právny precedens. Postup ústavného súdu v tomto prípade však osobne považuje za „ústavný kotrmelec“, ktorý negatívne ovplyvní ústavné právo na Slovensku.

DEKAN BURDA: ZÁNIK ŠPECIÁLNEJ PROKURATÚRY HODNOTÍM POZITÍVNE

Dátum 01.03.2024

Dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda poukázal na to, že ÚS odmietal rozhodovať o zákonoch nepublikovaných v Zbierke zákonov SR a teraz „urobil obrat o 180 stupňov“. Tým podľa neho zásadným spôsobom vniesol do procesov neistotu.

PROFESOR PRÁVA SLAŠŤAN: PREZIDENTKA OD ÚS ŽIADA, ABY KONAL V ROZPORE S ÚSTAVOU

Dátum 29.02.2024

Profesor práva Slašťan povedal, že „značná časť právnického profesijného stavu najmä z dôvodu strachu mlčí“. Zároveň pre Pravdu uviedol, že viacerí právnici sa k téme nechcú vyjadrovať, a to pre obavy, že budú mediálne kritizovaní.

ÚSTAVNÝ SÚD POZASTAVIL ÚČINNOSŤ NOVELY TRESTNÉHO ZÁKONA

Dátum 28.02.2024

Ústavný súd SR v stredu rozhodol o pozastavení účinnosti novely Trestného zákona a časti novely Trestného poriadku. Vyplýva to z informácií, ktoré má k dispozícii TASR. Samotný ÚS o rozhodnutí zatiaľ neinformoval.  

PARLAMENT VRÁTIL DOTERAJŠIE PREMLČACIE LEHOTY PRI ZNÁSILNENÍ

Dátum 28.02.2024

Pri trestných činoch, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie, sa budú uplatňovať doterajšie premlčacie lehoty, a to 20 rokov. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady SR.

SUSKO: S PRIBÚDAJÚCIM ČASOM KLESÁ ŠANCA OBJASNIŤ NÁSILNÉ TRESTNÉ ČINY

Dátum 27.02.2024

„Možnosť objasnenia týchto otrasných skutkov priamoúmerne klesá s pribúdajúcimi rokmi,“ podčiarkol minister spravodlivosti Boris Susko. Podotkol, že aj mnohí sudcovia sa vyjadrujú, že lehota, keď možno takéto skutky objasniť, sa počíta v dňoch. Po určitom čase podľa neho už len ťažko zohnať potrebné dôkazy.

ÚSTAVNÝ SÚD ODMIETOL BABIŠOVU SŤAŽNOSŤ V KAUZE EVIDENCIE V ŠTB

Dátum 08.02.2024

Český expremiér Andrej Babiš neuspel so sťažnosťou na Ústavnom súde (ÚS) SR v kauze jeho evidencie vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Namietal rozsudok Krajského súdu v Bratislave a uznesenie Najvyššieho súdu SR, ÚS však jeho ústavnú sťažnosť odmietol.

NAJVYŠŠÍ SÚD VYLÚČIL SUDCU PÚCHOVSKÉHO Z TRESTNÉHO KONANIA NORBERTA BÖDÖRA

Dátum 25.01.2024

Alexandra Važanová, hovorkyňa NS SR: Najvyšší súd na neverejnom zasadnutí v trestnej veci Ing. Norberta B. a spol. zrušil na podklade sťažnosti prokurátora napadnuté uznesenie Špecializovaného trestného súdu, ktorým súd prvého stupňa rozhodol o nevylúčení JUDr. Púchovského z vykonávania úkonov trestného konania.

SUSKO: REFORMA SÚDNEJ MAPY NIE JE EFEKTÍVNA ANI HOSPODÁRNA

Dátum 23.01.2024

Boris Susko, minister spravodlivosti: Mala to byť reforma, ktorá prinesie špecializáciu a efektívnejšie súdne konanie, no je z toho poriadna záplava problémov. Spisy vo vreciach, násobne vyššia agenda sudcov, stúpa ich preťaženie.

PROKURÁTOR PODAL OBŽALOBU NA VIACERÝCH ĽUDÍ PRE NELEGÁLNE SLEDOVANIE, SÚ MEDZI NIMI AJ KOČNER A TÓTH

Dátum 05.01.2024

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal obžalobu na Mariana Kočnera, Juraja Škripa, Miroslava Kriaka, Petra Tótha a Štefana Mlynarčíka. Dôvodom má byť nelegálne sledovanie novinárov a niekoľkých známych ľudí.

Stránky