SÚDNICTVO

PROCES S BÝVALÝM RIADITEĽOM SIS PČOLINSKÝM ZAČNE VO ŠTVRTOK

Dátum 16.06.2024

Pôvodne mal pritom proces začať už koncom mája, dva termíny pojednávania však súd nakoniec zrušil. Dôvodom bola sťažnosť, ktorú Pčolinský podal proti uzneseniu sudcu o prijatí obžaloby o ktorej musel rozhodnúť Najvyšší súd SR. Predmetom obžaloby voči Pčolinskému je zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

FIAČAN ROZHODOL O OPATRENIACH NA ZVÝŠENIE OCHRANY ÚDAJOV PRI ROZHODOVANÍ

Dátum 13.06.2024

Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan rozhodol o realizácii opatrení na zvýšenie ochrany údajov, týkajúcich sa rozhodovacej činnosti ÚS. Stalo sa tak potom, čo sa oboznámil so závermi komisie na prešetrenie úniku informácií o rozhodnutí ÚS o pozastavení účinnosti časti novely trestných kódexov z februára tohto roka.

ŽILINKA SA OBRÁTIL NA ÚS PRE USTANOVENIE ZÁKONA O SLOVÁKOCH ŽIJÚCICH V ZAHRANIČÍ

Dátum 11.06.2024

Generálny prokurátor je toho názoru, že napadnuté prechodné ustanovenie zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí porušuje zákaz spätného pôsobenia právnych noriem. Podanie na ÚS sa týka prechodného ustanovenia, ktoré je súčasťou novely zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí.

GENERÁLNA PROKURATÚRA KONÁ V PRÍPADE LUSTRÁCIE SUDCOV

Dátum 07.06.2024

Pre podozrenia z neoprávneného zbierania informácií voči sudcom odvolali v apríli Jána Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady SR. Neskôr ho parlament odvolal aj z funkcie jej člena.

ZÁLESKÚ VYLÚČILI Z PRÍPADU LINDTNERA PRE ZAUJATOSŤ

Dátum 06.06.2024

Ako píše portál Plus 7 Dní, „prskala totiž nad výberovými konaniami, v ktorých ona neuspela, ale uspel práve Lindtner“. Do úvahy nebrala ani prezumpciu neviny: „Nech ukážeme, aký priepastný rozdiel je medzi sviňami, ktoré na celé roky zašpinili justíciu a dlhé roky ju systematicky krivili, a tými ostatnými, ktorí vyhrali poctivo výberové konanie a vážia si talár…“

ŽILINKA: ODMIETAM VYŠETROVANIE V PRIAMOM PRENOSE

Dátum 18.05.2024

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vyzval v súvislosti s informovaním a komentovaním okolností atentátu na premiéra Roberta Fica na profesionálnu zdržanlivosť. V záujme nezvyšovania napätia a polarizácie spoločnosti musí byť verejnosť informovaná výlučne vecne a o faktoch poskytnutých kompetentnými zodpovednými orgánmi, zdôraznil šéf prokuratúry.

HRUBALA SA VZDAL FUNKCIE PREDSEDU ŠPECIALIZOVANÉHO TRESTNÉHO SÚDU

Dátum 15.05.2024

Sudca Ján Hrubala sa vzdal funkcie predsedu Špecializovaného trestného súdu . Hrubala priblížil, že si ho minister spravodlivosti Boris Susko 14. mája predvolal, aby mu tlmočil výhrady voči postupu v rámci disciplinárnej veci sudcu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana, týkajúce sa zisťovania rozsahu policajných informácií o sudcovi.

NOVOU PREDSEDNÍČKOU SÚDNEJ RADY JE MARCELA KOSOVÁ

Dátum 14.05.2024

Novou predsedníčkou Súdnej rady SR sa stala sudkyňa a jej členka Marcela Kosová. Členovia Súdnej rady ju zvolili na svojom utorkovom zasadnutí. Za jej zvolenie hlasovalo 13 členov z 15 prítomných.

SUSKO: ÚRADNÍCI NAJVYŠŠIEHO SÚDU DALI VEREJNOSTI FACKU

Dátum 10.05.2024

Ak by sa potvrdilo podozrenie, že do systému súdneho prideľovania spisov by bolo možné účelovo zasiahnuť, teda obísť náhodný výber, znamenalo by to podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska v právnom štáte obrovskú pohromu. Súdna moc musí mať preto podľa neho záujem, aby pochybnosti vyvrátila.

ÚSTAVNOPRÁVNY VÝBOR K ROZHODNUTIAM ŽILINKU PO ZRUŠENÍ ÚŠP NEOTVORILI

Dátum 30.04.2024

Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR, na ktorom mal generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vysvetľovať pochybnosti súvisiace s jeho rozhodnutiami po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry, neotvorili. Nebol uznášaniaschopný. Tento výbor som inicioval, aby mal generálny prokurátor Žilinka šancu vysvetliť pochybnosti, ktoré sa spájajú s jeho rozhodnutiami ohľadom zrušenia ÚŠP, reagoval člen výboru a poslanec opozičného Progresívneho Slovenska Branislav Vančo.

Stránky