TECHNOLÓGIE

MUSKOVA SPOLOČNOSŤ IMPLANTOVALA PRVÝ ČIP DO MOZGU ČLOVEKA, TEN VIE MOBIL OVLÁDAŤ MYSĽOU

Dátum 30.01.2024

Ambíciou je pomôcť liečiť neurologické poruchy ako amyotrofická laterálna skleróza alebo Parkinsonova choroba a možno raz dosiahnuť aj symbiotický vzťah medzi ľuďmi a umelou inteligenciou.

V ROKU 2030 BY NA SLOVENSKU MOHLO JAZDIŤ VYŠE 200-TISÍC ELEKTROMOBILOV

Dátum 24.10.2023

Elektriny pre tieto vozidlá bude dostatok, na ich nabíjanie však bude potrebné v niektorých typoch lokalít posilňovať kapacitu pripojenia.

SAS: HROZIA NÁM VYŠŠIE CENY ZA TELEFONOVANIE A INTERNET

Dátum 13.09.2023

Zamedzenia vstupu nového operátora na trh podľa predsedu SaS Richarda Sulíka ovplyvní poplatky za poskytované služby.

STVORITEĽA CHAT GPT BUDÚ VYŠETROVAŤ

Dátum 14.07.2023

Americká Federálna komisia pre obchod zaslala spoločnosti OpenAI 20-stranový list, v ktorom ju požiadala o podrobné informácie o jej technológii umelej inteligencie, produktoch, zákazníkoch, opatreniach na ochranu súkromia a bezpečnosti údajov. 

GENERATÍVNA UMELÁ INTELIGENCIA OHROZUJE TAKMER 80 PERCENT PRACOVNÝCH MIEST ŽIEN

Dátum 30.06.2023

Keďže niektoré pracovné miesta sa automatizujú ľahšie ako iné a vzhľadom na rodové rozdelenie na trhu práce, mohli by ženy podľa nového výskumu znášať v dôsledku generatívnej umelej inteligencie najväčšie straty. 

SLOVENSKÍ EUROPOSLANCI PODPORILI NÁVRH NA REGULÁCIU UMELEJ INTELIGENCIE

Dátum 14.06.2023

Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) uviedla, že nové pravidlá musia byť zamerané na obmedzovanie rizík spojených s UI a podporu jej využívania na etickom základe. Víta pravidlá a povinností pre poskytovateľov ako aj používateľov, a to v závislosti od úrovne rizika, ktoré môže UI vytvárať.

NEBEZPEČNÝ VŠEVED

Dátum 31.05.2023

Nový chatbot naháňa ľuďom strach – zvládne skúšky na univerzitu, chce byť slobodný, získať jadrové zbrane a pripraviť globálnu smrteľnú pandémi.

EXPERTI VARUJÚ, ŽE UMELÁ INTELIGENCIA BY MOHLA SPÔSOBIŤ VYHYNUTIE ĽUDSTVA

Dátum 31.05.2023

Možná existenčná hrozba z AI sa dostala viac do pozornosti po tom, ako v marci tohto roku výskumníci a technológovia, vrátane šéfa Tesly a Twitteru Elona Muska, podpísali otvorený list vyzývajúci na zastavenie vývoja ďalšej generácie technológií AI . 

MUSK A TISÍC VEDCOV VYZVALI NA POZASTAVENIE VÝVOJA UMELEJ INTELIGENCIE, MAJÚ Z NEJ STRACH

Dátum 30.03.2023

Systémy umelej inteligencie schopné konkurovať ľudskej inteligencii môžu predstavovať vážne riziká pre spoločnosť a ľudstvo.

SULÍK: ZÁKAZ ÁUT SO SPAĽOVACÍMI MOTORMI JE PRE SLOVENSKO ŠKODLIVÝ

Dátum 15.03.2023

Podľa lídra SaS Richarda Sulíka je absurdné, že poverený premiér ako aj zodpovední ministri o tejto téme mlčia. Problémom je pritom nielen stále vysoká cena elektromobilov, ale aj nedostatočná infraštruktúra a nedostatok elektrickej energie.

Stránky