Aj v desiatom mesiaci prvého roku slovenskej samostatnosti úspešne pokračovalo začleňovanie Slovenska do nadnárodných štruktúr, čomu napomáhalo pokojné rozdelenie Česko-Slovenska, ale aj vcelku úspešná politická aktivita našich štátnych či bankových orgánov. Tretieho októbra 1993 prijal Slovensko za svojho člena Interpol. A už na druhý deň podpísal vtedajší predseda vlády Vladimír Mečiar Európsku dohodu o pridružení Slovenskej republiky k Európskemu spoločenstvu.
Druhého augusta 1993, teda počas uhorkovej sezóny, osadili v chotári obce Klátov, v Senickom okrese, prvý hraničný kameň na slovensko-českej hranici. Za spomienku stoja niektoré augustové udalosti, v ktorých sa zrkadlia tamtie dni. Dni rušné tak na strane tých, ktorí „dávali dokopy“ slovenskú štátnosť, ale aj tých, ktorým sa to, zjednodušene povedané, neľúbilo a sťažovali sa v zahraničí. A tak sa 15. augusta dostala do obehu prvá bankovka Slovenskej republiky v hodnote 50 korún.
Kurz meny zďaleka nezávisí len od centrálnej banky, ale aj od vlády, jej hospodárskej politiky, od podnikateľskej aktivity, ale aj od správania občanov. A svoj veľký vplyv má aj zahraničie vrátane rôznych špekulácií a očakávaní. Kvalita každej meny závisí najmä od jej krytia, teda hodnôt, ktoré bude reprezentovať. Dalo sa v lete 1993 devalvácii, akejsi národnej katastrofe, zabrániť a malo by to zmysel?
Na jar pred 30 rokmi začali obiehať slovenské mince a neskôr aj bankovky, ktoré pripomínali najvýznamnejšie osobnosti a artefakty slovenských dejín. No šokom pre bežných občanov bola privatizácia štátneho majetku, ktorá sa spustila ešte pred zánikom Česko-Slovenska.
Zeman bol v čase rozdelenia spoločného česko-slovenského štátu poslancom Federálneho zhromaždenia. Presadzoval víziu spoločného štátu, navrhol vznik takzvanej česko-slovenskej únie. V nej sa malo spoločne spravovať len to, čo by bolo výhodné.
Exminister financií Sergej Kozlík: Privatizácia priniesla stratu bezprostredného dosahu štátu na kľúčové odvetvia, ktoré si veľké európske štáty zachovali. Doposiaľ to aj znamená odlev mnohých miliárd eur zdrojov do zahraničia.
František Mikloško: K moci sa stále dostávajú nekompetentní ľudia a chýbajú osobnosti, ktoré by boli nositeľmi vízie. Politici nemajú trpezlivosť budovať niečo dlhodobo.
Používame cookies a ďalšie technológie na sledovanie webu, aby sme vám poskytli najlepšie možné služby, analyzovali používanie a poskytovali marketingové kampane prispôsobené vašim záujmom.