VZNIK SR

PRVÉ KROKY SR (10)

Dátum 15.10.2023

Aj v desiatom mesiaci prvého roku slovenskej samostatnosti úspešne pokračovalo začleňovanie Slovenska do nadnárodných štruktúr, čomu napomáhalo pokojné rozdelenie Česko-Slovenska, ale aj vcelku úspešná politická aktivita našich štátnych či bankových orgánov. Tretieho októbra 1993 prijal Slovensko za svojho člena Interpol. A už na druhý deň podpísal vtedajší predseda vlády Vladimír Mečiar Európsku dohodu o pridružení Slovenskej republiky k Európskemu spoločenstvu.

PRVÉ KROKY SR (8)

Dátum 19.08.2023

Druhého augusta 1993, teda počas uhorkovej sezóny, osadili v chotári obce Klátov, v Senickom okrese, prvý hraničný kameň na slovensko-českej hranici. Za spomienku stoja niektoré augustové udalosti, v ktorých sa zrkadlia tamtie dni. Dni rušné tak na strane tých, ktorí „dávali dokopy“ slovenskú štátnosť, ale aj tých, ktorým sa to, zjednodušene povedané, neľúbilo a sťažovali sa v zahraničí. A tak sa 15. augusta dostala do obehu prvá bankovka Slovenskej republiky v hodnote 50 korún.

PRVÉ KROKY SR (7)

Dátum 16.07.2023

Kurz meny zďaleka nezávisí len od centrálnej banky, ale aj od vlády, jej hospodárskej politiky, od podnikateľskej aktivity, ale aj od správania občanov. A svoj veľký vplyv má aj zahraničie vrátane rôznych špekulácií a očakávaní. Kvalita každej meny závisí najmä od jej krytia, teda hodnôt, ktoré bude reprezentovať. Dalo sa v lete 1993 devalvácii, akejsi národnej katastrofe, zabrániť a malo by to zmysel?

PRVÉ KROKY SR (6)

Dátum 16.07.2023

Na jar pred 30 rokmi začali obiehať slovenské mince a neskôr aj bankovky, ktoré pripomínali najvýznamnejšie osobnosti a artefakty slovenských dejín. No šokom pre bežných občanov bola privatizácia štátneho majetku, ktorá sa spustila ešte pred zánikom Česko-Slovenska.

PRVÉ KROKY SR (3)

Dátum 25.03.2023

V posledný marcový deň 1993 začal Michal Kováč doteraz trvajúcu tradíciu a počas svojej prvej zahraničnej cesty navštívil Prahu.

PRIESKUM: SLOVÁCI S VYŠŠÍM VZDELANÍM HODNOTIA ROZDELENIE SLOVENSKA POZITÍVNE

Dátum 09.01.2023

Za najpozitívnejší vplyv na vývoj samostatného Slovenska najviac respondentov (27 percent) považuje vstup do Európskej únie, NATO a prijatie eura.

ZEMAN: ŠKODA, ŽE ROZDELENIE ČESKOSLOVENSKA NEBOLO PODLOŽENÉ REFERENDOM

Dátum 01.01.2023

Zeman bol v čase rozdelenia spoločného česko-slovenského štátu poslancom Federálneho zhromaždenia. Presadzoval víziu spoločného štátu, navrhol vznik takzvanej česko-slovenskej únie. V nej sa malo spoločne spravovať len to, čo by bolo výhodné.

KOZLÍK: PRIVATIZÁCIA STRATEGICKÝCH ODVETVÍ BOLA NAJVÄČŠOU CHYBOU

Dátum 27.12.2022

Exminister financií Sergej Kozlík: Privatizácia priniesla stratu bezprostredného dosahu štátu na kľúčové odvetvia, ktoré si veľké európske štáty zachovali. Doposiaľ to aj znamená odlev mnohých miliárd eur zdrojov do zahraničia.

MIKLOŠKO: BOL SOM PROTI ROZDELENIU

Dátum 27.12.2022

František Mikloško: K moci sa stále dostávajú nekompetentní ľudia a chýbajú osobnosti, ktoré by boli nositeľmi vízie. Politici nemajú trpezlivosť budovať niečo dlhodobo.

ZASTAVENIE JEDENÁSTE: PO 30 ROKOCH

Dátum 26.12.2022

Kto je na vine, že zo slovenského štátu sa začala vytrácať slovenskosť skôr, ako sa stihla udomácniť?

Stránky