ZAHRANIČIE

BLINKEN: USA ZATIAĽ NEZAZNAMENALI, ŽE BY SA RUSKO CHYSTALO POUŽIŤ JADROVÉ ZBRANE

Dátum 01.10.2022

„Veľmi pozorne sledujeme, či Rusko skutočne robí niečo, čo naznačuje, že zvažuje použitie jadrových zbraní. Dodnes sme ich nevideli podniknúť tieto kroky,“ povedal šéf amerického rezortu diplomacie.

TVRDENIE PUTINA O ZÁPADNEJ SABOTÁŽI PLYNOVODOV JE ABSURDNÉ, VRAVÍ BLINKEN

Dátum 01.10.2022

Putin v piatok na ceremónii v Kremli, venovanej pripojeniu štyroch ukrajinských oblastí k Rusku, tvrdil, že Anglosasi sa presunuli od sankcií proti Moskve k teroristickým útokom a sabotovali plynovody Nord Stream 1 a 2 v snahe „zničiť európsku energetickú infraštruktúru“. „Urobili to tí, ktorí z toho profitujú,“ dodal šéf Kremľa.

UKRAJINCI BUDÚ O KONFLIKTE ROKOVAŤ LEN S NOVÝM RUSKÝM PREZIDENTOM

Dátum 01.10.2022

Podoľak na sociálnej sieti Twitter uviedol, že podľa neho nemá zmysel vyjednávať s takými, ktorí „tancujú na kostiach“ mŕtvych. „Cena ich slov má zápornú hodnotu,“ podotkol. Rokovania sú možné len s novým prezidentom Ruska, ktorý bude „k realite pristupovať adekvátnejšie“, dodal.

BIDEN: USA A ICH SPOJENCI SA NENECHAJÚ ZASTRAŠIŤ PUTINOM

Dátum 01.10.2022

Biden okrem toho obvinil Rusko zo šírenia „dezinformácií a lží“ a dodal, že nebude počúvať, čo hovorí Putin. „Vieme, že to, čo hovorí, nie je pravda,“ vyhlásil podľa televízie CNN.

SZIJJÁRTÓ: V RUSKU SA ZAČALA VÝROBA REAKTOROV DO DVOCH NOVÝCH BLOKOV ELEKTRÁRNE V PAKSI

Dátum 01.10.2022

Vedúci predstavitelia ruskej štátnej korporácie pre jadrovú energetiku Rosatom 5. mája v Istanbule ubezpečili Maďarsko, že z hľadiska technológie je ich firma schopná zrealizovať dostavbu. Projekt v hodnote 12 miliárd eur majú podľa pôvodných plánov financovať z 80 percent ruské štátne banky.

RUSKO VETOVALO REZOLÚCIU ODSUDZUJÚCU REFERENDÁ NA UKRAJINE

Dátum 01.10.2022

V pätnásťčlennej Bezpečnostnej rade OSN proti hlasovalo iba Rusko. Hlasovania sa zdržali Čína, India, Brazília a Gabon.

G7: ANEXIA UKRAJINSKÝCH ÚZEMÍ PREDSTAVUJE PRE RUSKO NOVÉ DNO

Dátum 01.10.2022

V spoločnom vyhlásení Spojené kráľovstvo, Kanada, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Japonsko a USA uviedli, že krok Moskvy je „ďalší príklad ruského neprijateľného porušovania suverenity Ukrajiny, Charty OSN a spoločne dohodnutých zásad a záväzkov Helsinského záverečného aktu a Parížskej charty“.

PUTIN OZNÁMIL, ŽE KRAJINA MÁ ŠTYRI NOVÉ OBLASTI

Dátum 30.09.2022

Ruský prezident Vladimir Putin začal svoj príhovor na ceremónii k začleneniu štyroch ukrajinských oblastí konštatovaním, že ich obyvatelia sa rozhodli. Odkazoval tým na referendá, ktoré zorganizoval Kremeľ a Ukrajina so Západom ich odsúdili ako podvod.

BIDEN: VOĽBY V TALIANSKU SÚ VAROVANÍM PRE DEMOKRACIU

Dátum 30.09.2022

Práve ste videli, čo sa stalo v Taliansku v nedávnych voľbách. Vidíte, čo sa deje po celom svete,“ uviedol Biden guvernérom na stretnutí členov Demokratickej strany. Narážal tým na víťazstvo Giorgie Meloniovej. Šéf Bieleho domu ďalej uviedol, že čínsky prezident Si Ťin-pching mu priamo povedal, že demokracie sa v 21. storočí nedajú udržať.

PUTIN UZNAL NEZÁVISLOSŤ ZÁPOROŽSKEJ A CHERSONSKEJ OBLASTI

Dátum 30.09.2022

Po podpísaní výnosov „o uznaní štátnej suverenity a nezávislosti Chersonskej a Záporožskej oblasti“ na Ukrajine bude nasledovať podpísanie dohôd o pripojení štyroch ukrajinských regiónov k Rusku. Na základe týchto dokumentov sa k Rusku pripoja Záporožská a Chersonská oblasť i Donecká a Luhanská ľudová republika.

Stránky