ZAHRANIČIE

ZEMAN PODPORIL PELLEGRINIHO V PREZIDENTSKÝCH VOĽBÁCH

Dátum 02.03.2024

Jednou z hlavných tém debaty Miloša Zemana a Petra Pellegriniho boli aj nadchádzajúce prezidentské voľby na Slovensku. „Vyjadril som jednoznačnú podporu kandidatúre Petra Pellegriniho,“ uviedol Miloš Zeman.

AMERIČANIA ZAČNÚ DO PÁSMA GAZY ZHADZOVAŤ HUMANITÁRNU POMOC

Dátum 02.03.2024

Vo štvrtok bolo podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze zabitých najmenej 115 Palestínčanov a viac ako 750 zranených. Dav Palestínčanov sa pokúsil dostať k humanitárnemu konvoju a neďaleké izraelské jednotky spustili do ľudí paľbu. Joe Biden povedal, že prísun pomoci do Pásma Gazy nie je ani zďaleka dostačujúci.

ORBÁN: TRUMPOVO ZNOVUZVOLENIE JE JEDINÁ ŠANCA NA UKONČENIE VOJNY NA UKRAJINE

Dátum 02.03.2024

Na diplomatickom fóre v Turecku predseda maďarskej vlády Viktor Orbán tiež naznačil, že znovuzvolenie Donalda Trumpa by mohlo pomôcť skončiť konflikt v Pásme Gazy.

STUBB: RUSKÁ INVÁZIA NA UKRAJINU ZNAMENÁ ZAČIATOK NOVEJ NEBEZPEČNEJ ÉRY ROZDELENIA

Dátum 02.03.2024

Nový fínsky prezident Stubb počas prísahy v parlamente povedal, že ruská invázia na Ukrajinu znamená začiatok „novej nebezpečnej éry rozdelenia“. Jeho predchodca v prezidentskej funkcii Sauli Niinistö sa údajne stretával s ruským prezidentom Vladimirom Putinom častejšie ako ktorýkoľvek iný európsky líder.

BAERBOCKOVÁ VYZVALA IZRAEL, ABY OBJASNIL ÚTOK NA DAV PRI KAMIÓNOCH S HUMANITÁRNOU POMOCOU

Dátum 01.03.2024

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková uviedla, že bola šokovaná správami o krvavom útoku na dav Palestínčanov, ktorí sa v meste Gaza náhlili ku kamiónom s humanitárnou pomocou. Izrael vyzvala, aby situáciu vysvetlil.

USA: PUTINOVE VÝROKY O JADROVEJ VOJNE SÚ NEZODPOVEDNÉ

Dátum 01.03.2024

„Všetko, s čím Západ prichádza, vytvára skutočnú hrozbu konfliktu s použitím jadrových zbraní, čo znamená zánik civilizácie,“ povedal Vladimir Putin v prejave pred poslancami oboch komôr parlamentu a ďalšími pozvanými hosťami.

ORBÁN NAVŠTÍVI TRUMPA NA FLORIDE

Dátum 01.03.2024

Donald Trump už dávnejšie ocenil Viktora Orbána, ktorý je proti migrácii a právam LGBTQ a o svojom spôsobe vládnutia hovorí ako o „neliberálnej demokracii“. Trump ho prijal ešte ako prezident v Bielom dome v roku 2019. Orbán bol zasa prvým európskym lídrom, ktorý podporil Trumpovu prezidentskú kampaň v roku 2016.

DENNÍK NÉPSZAVA: MAĎARSKÁ VLÁDA OVPLYVNILA VOĽBY NA SLOVENSKU

Dátum 29.02.2024

Úrad predsedu maďarskej vlády zaplavil používateľov internetu z iných krajín svojimi politickými reklamami. Podľa Jaroslava Naďa to bol zásah do slovenského volebného systému. Dodal, že reklamy jednoznačne pomohli Robertovi Ficovi a jeho protiimigračnej strane. „Maďarsko skutočne veľmi intenzívne zohralo úlohu v tom, že voľby vyhral Robert Fico,“ cituje Népszava slovenského exministra.

MOSKVA OCHRANU PODNESTERSKA OZNAČILA ZA PRIORITU, MOLDAVSKO HOVORÍ O PROPAGANDE

Dátum 29.02.2024

Moldavská vláda požiadavku podnesterského parlamentu označila za propagandistické vyhlásenie. Vláda pripomenula, že región Podnestersko má prínos z politiky mierovej a bezpečnostnej politiky a hospodárskej integrácie s Európskou úniou.

ČESKÍ POSLANCI SCHVÁLILI SOBÁŠE PÁROV ROVNAKÉHO POHLAVIA

Dátum 29.02.2024

Pôvodný návrh okrem názvu „manželstvo“ obsahoval všetky práva, ktoré majú v manželstve muž a žena vrátane adopcií detí. Pozmeňovací návrh, ktorý v snemovni prešiel, neobsahuje úplne rovnaké práva na deti. Osvojenie dieťaťa bude možné len v prípade, ak jeden z partnerov bude jeho biologickým rodičom.

Stránky