ZAHRANIČIE

RUSI TVRDIA, ŽE PRI ÚTOKU NA SEVASTOPOL POMÁHALI UKRAJINCOM BRITI A AMERIČANIA

Dátum 27.09.2023

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová: Niet najmenších pochýb o tom, že útok bol vopred naplánovaný s využitím prostriedkov západných spravodajských služieb, satelitného vybavenia NATO a prieskumných lietadiel.

NEMCI SPRÍSNIA KONTROLY NA HRANICIACH S POĽSKOM A ČESKOM

Dátum 27.09.2023

Podľa nemeckej ministerky vnútra Nancy Faeserovej začne nemecká spolková polícia "vykonávať flexibilné, cielené kontroly... na hraniciach s Poľskom a Českou republikou", pričom sa zameria na trasy, ktoré využívajú pašeráci migrantov.

CLINTONOVÁ: PUTIN SI MÔŽE ZA ROZŠÍRENIE NATO SÁM

Dátum 27.09.2023

Bývalá diplomatka v krátkom prejave na pôde ministerstva zahraničných vecí, kde bol v utorok odhalený jej oficiálny portrét, Putinovi odkázala: Ľutujem, Vladimir, ale sám si si na vine.

KĽDR: KÓREJSKÝ POLOSTROV JE NA POKRAJI JADROVEJ VOJNY

Dátum 27.09.2023

Severokórejský veľvyslanec pri OSN Kim Song zároveň v utorok odsúdil konanie Južnej Kórey počas vlády úradujúceho prezidenta Jun Sok-jola - konzervatívca, ktorý sa usiluje o vybudovanie silnejšej spolupráce s Washingtonom i Japonskom.

MORAWIECKI: POĽSKÍ FARMÁRI NEMÔŽU PLATIŤ ZA VOJNU RUSKA

Dátum 27.09.2023

Európska komisia 15. septembra zrušila zákaz dovozu pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny, ale Poľsko, Maďarsko a Slovensko sa rozhodli tieto obmedzenia jednostranne predĺžiť. Ukrajina zareagovala sťažnosťou na tieto tri krajiny na pôde Svetovej obchodnej organizácie.

JOUROVÁ: KREMEĽ SI VYBRAL SLOVENSKO AKO ÚRODNÚ PÔDU NA ZASAHOVANIE DO DEMOKRACIE

Dátum 26.09.2023

Európska únia vystríha miliardáda Elona Muska pred dezinformáciami a ruskou propagandou. Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová upozornila veľké platformy sociálnych médií, aby boli ostražité v čase volieb pred rizikom dezinformácií. 

ORBÁN: S RATIFIKÁCIOU ŠVÉDSKEHO ČLENSTVA V NATO SA NEPONÁHĽAME

Dátum 26.09.2023

Švédsko sa spolu s Fínskom vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO. Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, Švédsko na svoje členstvo ešte len čaká.

RUSI ZARADILI ŠÉFA ICC PIOTRA HOFMAŇSKÉHO ZA ZOZNAM HĽADANÝCH OSÔB

Dátum 25.09.2023

ICC v marci tohto roka vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ombudsmanku Mariju Ľvovovú-Belovovú v súvislosti s ich podielom na vojnových zločinoch spojených s nelegálnymi deportáciami obyvateľov Ukrajiny vrátane detí a ich presunom na Moskvou okupované územia a do Ruska.

ORBÁN: EURÓPA SA MILITARIZUJE

Dátum 25.09.2023

Maďarský premiér Viktor Orbán opakovane kritizoval Kyjev za to, že údajne porušuje práva maďarskej menšiny žijúcej v Zakarpatskej oblasti. Vyhlásil, že kým nebudú tieto práva Maďarom zaručené, Budapešť nepodporí na medzinárodnej scéne Ukrajinu v žiadnej otázke. 

PESKOV: SITUÁCIA V KOSOVE JE NEBEZPEČNÁ

Dátum 25.09.2023

Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, ktoré však ho stále považuje za svoju provinciu. 

Stránky