ZAHRANIČIE

MACRON: ZÁPAD BY MAL ZVÁŽIŤ BEZPEČNOSTNÉ ZÁRUKY, KTORÉ ŽIADA RUSKO

Dátum 03.12.2022

Macronove vyjadrenia naznačili, že sympatizuje so žiadosťou Moskvy o bezpečnostné záruky – požiadavkou, ktorá bola stredobodom intenzívnej, ale neúspešnej diplomacie v období pred vypuknutím vojny na Ukrajine.

KREMEĽ CENOVÝ STROP NA ROPU NEPRIJME, CHYSTÁ REAKCIU

Dátum 03.12.2022

Cenový strop, na ktorom sa dohodli západné mocnosti, stanovil cenu ruskej ropy prepravovanej po mori na 60 amerických dolárov (56,94 eura) za barel (159 litrov). Cieľom je obmedziť kľúčový zdroj finančných prostriedkov pre ruskú vojnu na Ukrajine, píše Reuters.

CLEVERLY: PUTIN BY MOHOL MIEROVÉ ROKOVANIE VYUŽIŤ NA PREZBROJENIE ARMÁDY

Dátum 03.12.2022

eho varovanie prišlo po vyjadrení prezidenta USA Joea Bidena o tom, že by bol ochotný rokovať s Putinom, ak by ruský líder skutočne chcel ukončiť vojnu.

ASSANGE SA OBRÁTIL NA EURÓPSKY SÚD PRE ĽUDSKÉ PRÁVA

Dátum 03.12.2022

Americké orgány považujú Juliana Assangea za spomínané zverejnenie tajných informácií za nepriateľa štátu. Jeho priaznivci zas tvrdia, že USA ho prenasledujú, pretože odhalil prehrešky americkej armády v Afganistane a Iraku.​

SNOWDEN ODPRISAHAL VERNOSŤ RUSKU A ZÍSKAL RUSKÝ PAS

Dátum 03.12.2022

Podľa právnika udelenie ruského občianstva Snowdena potešilo, pretože mu to zaistí ochranu pred možným vydaním do USA. 

ZELENSKYJ SCHVÁLIL POSTIHY PROTI KŇAZOM SPOLUPRACUJÚCIM S RUSKOM

Dátum 02.12.2022

Primárnym cieľom tohto opatrenia je Ruskom podporované krídlo Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi známe ako Moskovský patriarchát, v ktorom sa od 23. novembra uskutočnilo viacero razií SBU.

ORBÁN TRVÁ NA SVOJOM, ODMIETA POMOC 18 MILIÁRD EUR PRE UKRAJINU

Dátum 02.12.2022

Maďarský premiér Viktor Orbán: Nie sme za to, pretože nechceme, aby sa Európska únia stala spoločenstvom zadlžených štátov namiesto spoločenstva spolupracujúcich členských štátov.

MIKLOŠ: PUTINOV REŽIM MÔŽE PADNÚŤ TAK RÝCHLO AKO SOVIETSKY ZVÄZ

Dátum 02.12.2022

Exminister financií Ivan Mikloš: Západ by mal podľa neho Ukrajine viac pomáhať. Najmä vojensky, pretože Ukrajinci sú ochotní aj schopní bojovať. Majú vysokú morálku, majú ľudí, ktorí sú ešte ochotní bojovať. Veľmi rýchlo sa učia používať moderné zbrane, len ich nemajú dosť.

VUČIČ BUDE BOJKOTOVAŤ SAMIT EÚ S BALKÁNSKYMI ŠTÁTMI

Dátum 02.12.2022

Srbský prezident Aleksandar Vučič vyjadril pobúrenie nad tým, že kosovský premiér Albin Kurti si za kosovského ministra pre etnické skupiny vybral namiesto osoby úzko spojenej so srbskou vládnucou stranou umierneného kosovsko-srbského politika. 

ORBÁN: BRUSEL NEMÁ RÁD MAĎARSKÚ VLÁDU

Dátum 02.12.2022

Únia podľa maďarského premiéra chcela, aby z tohtoročných aprílových parlamentných volieb v jeho vlasti vzišla ľavicová vláda, preto peniaze nedala Maďarsku, ale ľavici, aby jej pomohla vyhrať voľby.

Stránky