ZAHRANIČIE

VON DER LEYENOVÁ MOŽNO NAHRADÍ STOLTENBERGA VO VEDENÍ NATO

Dátum 01.04.2023

Očakáva sa, že súčasný generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ukončí svoje pôsobenie vo funkcii podľa plánu v októbri. Jeho mandát predĺžili trikrát a na tomto poste je celkovo už takmer deväť rokov. 

MACRON CHCE ČÍNU VAROVAŤ PRED VOJENSKOU POMOCOU RUSKU

Dátum 01.04.2023

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pricestujú na oficiálnu návštevu Číny v stredu. Si Ťin-pching minulý týždeň absolvoval návštevu Moskvy, počas ktorej rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

STOLTENBERG: ŽELÁM SI, ABY SA ŠVÉDSKO STALO ČLENOM NATO DO JÚLA

Dátum 31.03.2023

Členstvo Švédska v NATO stále neschválilo Turecko. Vzťahy Turecka so Švédskom sa stali osobitne problematické pred tureckými voľbami po tom, ako v Štokholme tento rok pri proteste spálili Korán.

LUKAŠENKO: V BIELORUSKU MÔŽU BYŤ UMIESTNENÉ RUSKÉ STRATEGICKÉ JADROVÉ ZBRANE

Dátum 31.03.2023

Šéf Kremľa Vladimir Putin počas uplynulého víkendu oznámil plány na rozmiestnenie ruských taktických jadrových zbraní na území Bieloruska.

ZELENSKÉHO ODKAZ SLOVÁKOM: UZNÁVAME ROVNAKÉ HODNOTY

Dátum 31.03.2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na videu hovorí, že je rád, že sa stretol s Hegerom a poďakoval sa Slovensku za podporu počas ťažkého, krvavého a tragického roka od začiatku vojny. Poďakoval sa tiež ľuďom na Slovensku za ich postoj k Ukrajincom. 

LUKAŠENKO: PODPORA KYJEVA ZO STRANY ZÁPADU ZVYŠUJE RIZIKO JADROVEJ VOJNY

Dátum 31.03.2023

Bieloruský líder Alexandr Lukašenko: Risknem to a navrhnem koniec násilností a vyhlásenie prímeria... Všetky teritoriálne a bezpečnostné otázky či problematika obnovy by mali byť vyriešené za rokovacím stolom, a to bez kladenia akýchkoľvek podmienok.

HEGER HOVORIL SO ZELENSKÝM O OBNOVE UKRAJINY

Dátum 31.03.2023

Dočasne poverený slovenský premiér Eduard Heger otvoril tému vývozu pšenice z Ukrajiny s tým, že treba nájsť spoločné riešenie, ako ju dostať do Afriky, a nie aby končila na európskom trhu a diskriminovala miestnych farmárov. 

ORBÁN: HROZBA SVETOVEJ VOJNY JE REÁLNA

Dátum 31.03.2023

Vojna na Ukrajine sa podľa Orbána stáva stále krvavejšou a brutálnejšou. Napriek tomu podľa jeho názoru nebolo na ostatnom summite Európskej únie vidieť, že by pribudlo krajín či lídrov presadzujúcich mier. 

MILANOVIČ: POTREBUJEME SA ZBAVIŤ STARÝCH VRTUĽNÍKOV, PRETO SME ICH DAROVALI UKRAJINE

Dátum 31.03.2023

Chorvátsko daruje Ukrajine 14 transportných vrtuľníkov sovietskej výroby - 12 kusov MI-8 MTV-1 a dva Mi-8 T. 

TRUMP JE PRVÝM AMERICKÝM EXPREZIDENTOM OBVINENÝM Z TRESTNÉHO ČINU

Dátum 31.03.2023

Obvinenie voči bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi súvisí s úplatkom, ktorý vyplatil pornoherečke Stormy Daniels, aby pred voľbami v roku 2016 aby mlčala o pomere s ním. 

Stránky