Piatok 17. máj 2024

extra plus

Január 2010

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Chce USA napadnúť Rusko?

Na pobreží Čierneho mora, v Bulharsku a Rumunsku sa majú v blízkom čase objaviť nové americké základne. Pre základňu v Rumunsku vyčlenil Pentagón 50 miliónov a pre základňu v Bulharsku 60 miliónov dolárov. Očakáva sa, že prvá - v roku 2010 - začne fungovať v Rumunsku, v Bulharsku o rok-dva neskôr. Na základniach bude slúžiť vyše štyritisíc mužov - 1 600 v Rumunsku a 2 500 v Bulharsku. Vlády obidvoch krajín rátajú s dlhodobou prítomnosťou amerických vojakov na ich území.

Podľa veliteľa spoločných ozbrojených síl pre Východ plukovníka Garyho Russa nikto v Bulharsku ani Rumunsku neprejavil nesúhlas s americkou vojenskou prítomnosťou. Viceprezident Joseph Biden, ktorý nedávno navštívil viaceré krajiny východnej Európy, skonštatoval, že európske národy podporujú novú konfiguráciu amerického raketového systému.

Nie je vylúčené, že sa niektoré elementy amerického raketového systému nakoniec objavia aj na územiach štátov východnej Európy. Americká vláda tvrdí, že vojenské základne v Bulharsku a Rumunsku sú v súlade s plánmi administratívy na presuny amerických vojenských posádok v zahraničí. Plán prezentoval George W. Bush ešte v roku 2004. Cieľom Pentagónu je zrušenie päťdesiatpäťtisícovej skupiny vojakov v Nemecku a umiestnenie časti z nich vo viacerých krajinách východnej Európy vrátane Bulharska a Rumunska.

Podľa bývalého riaditeľa Inštitútu pre politické a vojenské analýzy Alexandra Kramčikina boli plány Spojených štátov na vytvorenie základní v Rumunsku a Bulharsku odhalené už takmer pred desiatimi rokmi: „Prirodzene, Američania potrebujú viacero základní pre akcie na Strednom východe. Majú ich v Bahraine, Katare a Saudskej Arábii, ale to nestačí na uspokojenie potrieb Washingtonu. Pentagón potrebuje nové základne vo východnej Európe na udržiavanie posádok na Strednom východe."

Ďalší odborník Konstantin Sivkov sa obáva, že nové vojenské základne v Bulharsku a Rumunsku môžu ohroziť ruské záujmy. Počet amerických vojakov na týchto dvoch základniach nebude veľký, ale kto môže zaručiť, že sa nezdvojnásobí, nestrojnásobí alebo štvornásobne nezvýši v budúcnosti? Základne NATO na pobreží Čierneho mora budú navyše bonusom k už jestvujúcim americkým vojenským objektom v baltskej oblasti. Rusko by sa tak mohlo ocitnúť v pasci.

Načo potrebuje Amerika dve základne v Čiernom mori? Aby bojovala proti terorizmu? Toto vysvetlenie neobstojí v nijakej analýze. Rumunsko je od Stredného východu vzdialené štyritisíc kilometrov. Príliš veľká vzdialenosť na to, aby mohli základne v Čiernom mori podporovať posádky v Iraku a Afganistane.

Podľa Sivkova by sa nemalo zabúdať ani na to, že Američania začnú sťahovať svoje posádky z Iraku, takže nie je potrebné posilniť ich infraštruktúru. Z celkového pohľadu je počet amerických základní na Strednom východe absolútne dostatočný. Zároveň upozorňuje na fakt, že americká vojenská akadémia vo West Pointe začala nedávno zavádzať nové intenzívne výučbové programy na štúdium ruskej kultúry a jazyka. Podobne začala vyučovať irackú kultúru a arabské jazyky tri roky pred inváziou do Iraku.

Washington priťahujú energetické zdroje Kaspického mora a základne budú zrejme slúžiť na zabezpečenie dopravy kaspickej nafty a plynu.

Sergej Balmasov, www.pravda.ru