DIKTATÚRU NECHCEME

Milan Uhrík: Ľudia sú prenasledovaní a zatváraní za svoje názory a myšlienky, často aj za tie, ktoré ani nevyriekli

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 30.08.2017

Drží sa hesla „Robte to, čo vám srdce hovorí, že je správne. Kritizovať vás budú tak či tak“. Pochádza z Nových Zámkov, vyrastal v Nitre a má 32 rokov. Študoval priemyselnú informatiku na Ústave riadenia a priemyselnej informatiky FEI STU v Bratislave, kde dostal cenu dekana a cenu IEEE. V roku 2007 absolvoval stáž na Fakulte metalurgie a chémie na univerzite v srbskom Belehrade. O rok neskôr stážoval na Univerzite technológie, obchodu a dizajnu v Nemeckom Wismare. V roku 2009 skončil inžinierske štúdium na Ústave riadenia a priemyselnej informatiky FEI STU v Bratislave v študijnom programe Kybernetika. V rokoch 2005 – 2009 súbežne študoval na Ústave manažmentu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave svetovú ekonomiku, finančný manažment a podnikové hospodárstvo. Doktorandské štúdium skončil v roku 2012 na Ústave energetiky a aplikovanej elektrotechniky FEI STU v Bratislave. Na svojom konte má viac ako štyridsať vedeckých a odborných publikácií. Pracoval ako programátor webových aplikácií, neskôr ako investičný analytik vo švajčiarskom Zürichu pre spoločnosť Holcim Group Support. V rokoch 2011 – 2014 pôsobil na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave ako manažér projektov z fondov EÚ. V rokoch 2010 – 2015 bol vysokoškolským pedagógom na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Dnes je riaditeľom Úradu Banskobystrického VÚC a poslancom NR SR na ĽS Naše Slovensko. Vo voľnom čase sa zaoberá filozofiou, psychológiou, ekonómiou a venuje sa bojovým športom. Milan Uhrík.

Slovenskú verejnosť zamestnáva predseda SNS Andrej Danko, ktorý jednostranne vypovedal koaličnú zmluvu. Ako vnímate koaličnú krízu?

Samotné vypovedanie bola len zástupná téma. Hlavným problémom je prekrytie káuz nominanta SNS Petra Plavčana na ministerstve školstva. Tristo miliónov eur, ktoré mali byť použité na vedu a výskum pre vysoké školy, takmer skončilo v súkromných rukách. Podľa médií išlo o spoločnosti, ktoré majú stáť v pozadí SNS. Andrej Danko nemal plán, konal skratovo a až po vypovedaní zmluvy začal riešiť, čo bude ďalej. Tak si vymyslel dodatočné podmienky, ktoré majú byť zapracované do koaličnej zmluvy. Jednoducho, vymýšľa počas behu, improvizuje a ani sám netuší, kam chce vlastne ísť.

Predpokladáte, že keď sa teraz „udobria“, bude táto vláda normálne vládnuť ďalej?

Určite. Robert Fico získal mediálny imidž premiéra, ktorý urobil poriadok. Odškodným pre poníženú SNS bude možnosť naďalej kšeftovať na ministerstve školstva. To, že niekto odíde z postu ministra, však z nášho pohľadu nie je nijaké vyvodenie zodpovednosti. Vôbec celá vládna kríza je však iracionálna. Požiadavky na podpísanie novej koaličnej zmluvy prišli zo strany SNS až vtedy, keď si Andrej Danko uvedomil, že to mediálne nezvláda a že rozohral hru, ktorú nemôže ustáť. Andrej Danko napriek tomu, že je kapitán, nemá jednoducho nijaký zmysel pre stratégiu.

Všetko nasvedčuje tomu, že starí politickí harcovníci ako Béla Bugár i Robert Fico ustúpili Andrejovi Dankovi a sú naďalej ochotní tolerovať jeho nevyspytateľné správanie. Prečo sa snažia udržať moc v rukách?

Ide im len o peniaze, najmä o eurofondy, ktorých čerpanie je v obrovskom omeškaní. Výzvy, ktoré sa vypisujú dnes, mali byť vypísané už v roku 2014 a projekty mali byť skončené do roku 2020. Vládni politici teraz narýchlo hľadajú spôsoby, ako čo najrýchlejšie minúť čo najviac peňazí. Je to pre nich veľká výzva, ale zároveň aj príležitosť na lukratívne kšefty. Smeru táto koaličná kríza vyhovuje, pretože SNS sa ukázala ako absolútne nekompetentná a verejnosť ich opäť vníma ako zlodejov.

Vládni činitelia hovoria, že na Slovensku neexistuje alternatíva tejto vláde...

Čo iné môžu povedať? Je v ich záujme, aby si ľudia mysleli, že iná možnosť neexistuje. Na túto otázku môžu dať odpoveď iba parlamentné voľby. Prieskumom verejnej mienky sa nedá veriť, pretože tie sú buď manipulované, alebo tendenčné, o čom sme sa opäť presvedčili pred minuloročnými voľbami.

ĽS Naše Slovensko má v NR SR štrnásť poslancov, ktorí predkladajú rôzne zákony, no zatiaľ neprešiel ani jeden...

Vo všeobecnosti sa opozičnej strane veľmi ťažko presadzuje jej program. ĽS Naše Slovensko je však špecifická, pretože my sme viac ako len v opozícii, sme v úplnej karanténe.

Konanie Andreja Danka považujem za politický amaterizmus bez zmyslu pre stratégiu.

Ani kolegovia z opozície nie sú ochotní podporiť naše návrhy zákonov napriek tomu, že ich navrhujeme v prospech občanov Slovenska. Veľmi sporadicky za nás zahlasujú niektorí jednotlivci alebo poslanci Sme rodina, ale systematicky ani jedna opozičná strana s nami nespolupracuje. Svoje návrhy s nami neprekonzultujú, ani nás neoslovia, keď zvolávajú mimoriadne schôdze NR SR. Naše podpisy pod návrhmi na mimoriadne schôdze chýbajú nie preto, že by sme nemali záujem, ale preto, že zvyšok opozície sa s nami nechce deliť o „opozičné úspechy“.

Ako s tým budete bojovať do konca volebného obdobia?

Neostáva nám nič iné, len predkladať návrhy zákonov a načrtávať možné riešenia spoločenskej situácie, aby ľudia vedeli, čo presadíme, ak v nasledujúcich voľbách získame väčšiu podporu. Snažíme sa napríklad zaviesť spravodlivosť do sociálneho systému a obnoviť slovenské poľnohospodárstvo. Medzi naše najkľúčovejšie návrhy zákonov patrilo obmedzenie prídavkov asociálom, ktorí nie sú ochotní ani pracovať, ani sa vzdelávať. Naopak, slušné rodiny sme chceli podporiť daňovým bonusom. Pripravujeme návrh zákona o verejnom obstarávaní, kde by sme chceli zakotviť, aby rôzne štátne inštitúcie, poskytujúce stravovacie služby – školy, zdravotné zariadenia, sociálne domovy mohli pri nákupoch uprednostňovať slovenské potraviny, zeleninu, ovocie, najlepšie z okolitých regiónov. Prečo by sme mali dovážať potraviny z ďalekej cudziny? Veď v našich regiónoch sú dostupné kvalitné slovenské potraviny. Týmto spôsobom by sme podporili naše poľnohospodárstvo, potravinárstvo a v konečnom dôsledku aj zamestnanosť v chudobných regiónoch Slovenska.

Máte obrovskú nevýhodu a tou je mediálna blokáda. A ak nejaká prezentácia je, tak len negatívna. Ako dostanete svoje myšlienky k občanom?

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria