ĽS NAŠE SLOVENSKO NEZASTRAŠIA ANI NEZLOMIA

Marian Kotleba: Puto peňazí drží Smer, SNS a Most spolu silnejšie ako povestné Svätoplukove prúty

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 30.12.2016

Narodil sa v Banskej Bystrici a siedmeho apríla tohto roku oslávi štyridsiate narodeniny. Študoval na Strednej priemyselnej škole Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici, neskôr jeho kroky viedli na Fakultu prírodných vied UMB, kde nadobudol diplom z učiteľstva informatiky a technickej výchovy. V roku 2013 získal titul inžiniera na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici v študijnom programe Ekonomika verejných služieb. Pôsobil ako pedagóg na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici, neskôr ho preradili na pozíciu správcu informačnej siete.

Náš postoj k zločineckej organizácii NATO je jednoznačný a dlhodobo nemenný.

Svoje politické ciele začal presadzovať najprv v rokoch 2003 - 2007 v Slovenskej pospolitosti. V roku 2013 zvíťazil vo voľbách na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a v marci 2016 doviedol svoju ĽS Naše Slovensko do parlamentu. Získal 156 355 preferenčných hlasov a v zákonodarnom zbore pôsobí vo Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť a v Osobitnom kontrolnom výbore pre kontrolu SIS. Ostáva stále verný rodnej Banskej Bystrici, kde žije spolu s manželkou Frederikou a synom Ľudovítom. Podľa posledného prieskumu Inštitútu pre verejné otázky mu dôveruje najviac mladých Slovákov vo veku od 18 do 39 rokov. Predseda ĽS Naše Slovensko Ing. Mgr. Marian Kotleba.

Prvý vážnejší šok z Mariana Kotlebu a jeho strany zažilo Slovensko v roku 2013, keď ste zvíťazili vo voľbách šéfa banskobystrického VÚC. Vo funkcii ste štvrtý rok. Čo priniesla zmena na poste župana občanom?

Šok to bol asi len pre tých, ktorí sa tešili na ďalšie štvorročné obdobie rozkrádania verejných zdrojov a zadlžovania kraja. Výsledky našej práce sú jednoznačné – najvýraznejším tempom zo všetkých krajov znižujeme úroveň zadlženosti a pritom dodržiavame plán investícií. Mnohí naši nepriatelia hovoria, že síce šetríme a máme výbornú ekonomickú kondíciu, ale za cenu toho, že sa nič nerobí. Na tieto pochybnosti mám jednoznačnú odpoveď – nielenže investujeme do našich zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja, ale tento rok sme dokázali opraviť rekordný počet ciest druhej a tretej triedy v celej histórii kraja. Výsledky našej práce svedčia o tom, že keď sa nekradne a všetky prostriedky, určené do verejnej služby, tam aj skutočne idú, potom sa dá niečo dosiahnuť.

Privatizácia nebola nič iné, len bohapusté rozkradnutie národného majetku.

Po vašom nástupe na post predsedu BBSK boli kraju zastavené eurofondy a ste tak jediná župa, ktorá ich nečerpá...

Z týchto zdrojov mala byť financovaná oprava cesty v okrese Veľký Krtíš. Napriek tomu, že sme spravili omnoho lepšie obstarávanie ako za vedenia Vladimíra Maňku a ušetrili viac než 1,5 milióna eur, vláda projekt účelovo zastavila. Len vďaka našej šikovnosti sa nám nakoniec podarilo zaplatiť 4,5 milióna eur z rozpočtu BBSK. Celková snaha vlády odstrihnúť nás od čerpania fondov spočíva v tom, že si vymysleli účelový prípad nelegálneho zamestnávania, na ktorom stavajú a chcú tým potrestať ľudí za to, že ma zvolili do vedenia kraja. Ešte v roku 2015 sme to dali na súd, ten však do dnešného dňa nerozhodol. Je to čisto politická hra.

Dnes nežijeme v suverénnom štáte, ale v kolónii, a to má vplyv hlavne na slušných ľudí.

Dokáže kraj napriek tomu fungovať?

Poslanci sú nútení viac sa zaujímať o finančnú situáciu. Nemôžu sa donekonečna odvolávať na cudzie zdroje, ktoré potom aj tak treba doplácať či spolufinancovať. Iná stránka však je, že v súčasnosti okrem obrovského dlhu, ktorý som zdedil po bývalých županoch, splácame rôzne pokuty za šafárenie minulého vedenia práve v súvislosti s eurofondami. Chodia nám kontroly, ktoré vyťahujú nedostatky a chyby z projektov realizovaných v minulosti. Každý rok tak za chyby a prechmaty bývalého smeráckeho vedenia zaplatíme niekoľko stotisíc eur.

Znamená to, že pred koncom volebného obdobia urobíte odpočet?

Určite, aby ľudia videli, v akej situácii sme začínali a čo všetko sa nám podarilo v kraji urobiť. Vládnej garnitúre sa to určite páčiť nebude. Preto som sám veľmi zvedavý, čo ešte vláda prichystá, aby ľudí potrestala za to, že si dovolili voľbou mojej osoby zrušiť mnohé pripravené a sľúbené kšefty.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria