ČARNOGURSKÝ: VOJENSKÉ LETISKÁ V KUCHYNI A NA SLIAČI SÚ URČENÉ NA VOJNU PROTI RUSKU

Ján Čarnogurský ml.: Pre Slovensko je dôležité, aby sa do vojny proti Rusku nezapojilo. História nás jasne učí, že by to nebol dobrý nápad.

Foto FACEBOOK
Dátum 23.04.2021

ZÁPADOEURÓPSKE VOJSKÁ SA POKÚŠAJÚ ASPOŇ RAZ ZA STOROČIE OVLÁDNUŤ RUSKO VÝSLEDOK?

Západná a stredná Európa nemá skoro žiadne významné prírodné zdroje. Rusko však má úplne všetky a vedeli si ich vždy ubrániť. Ak má byť výbuch v českom muničnom sklade zámienka na stupňovanie našej agresie proti Rusku, pozrime sa lepšie na dejiny. Už v 13. storočí hneď dve bitky poznamenali vzťahy západnej Európy s vtedajším Ruskom. Spojené švédske vojská a križiacke vojská Nemeckých rytierov vtiahli na ruské územie a boli porazení Alexandrom Nevským na rieke Neve (1240) a na Čudskom jazere (1242), kde sa mnohí rytieri utopili pod preboreným ľadom.

ČÍTAJTE TIEŽ: NAĎ V TICHOSTI ODSTÚPIL VOJENSKÉ LETISKO SLIAČ AMERIČANOM

V 14. storočí, Rusko, aby sa vyhlo vojnám so západnou Európou, platilo tribút Zlatej horde, ktorá mu poskytla ochranu. Počas obdobia spolupráce Kyjevskej Rusi so Zlatou Hordou nemali európske vojská dosť síl na porážku Ruska, zväčša stačilo, aby sa objavili na dohľad vojaci Hordy, západné vojská sa do bitky ani nepúšťali. Svoju zvrchovanosť Rusko obnovilo porážkou temnika Mamaja v bitke na Kulikovom poli v roku 1380.

V 15. storočí sa spojil Kazimír, litovské knieža, s chánom Achmatom, proti ruskému kniežaťu Ivanovi III. Chán Achmat sa však pomoci nedočkal a bol porazený Ivanom III v bitke pri Ugre v roku 1480. Litovské knieža Kazimír do Ruska totiž vpadnúť nestihol, napadol ho Ivanov spojenec krymský chán Mengli tesne pred tým, ako mohol Kazimír vpadnúť do Ruska. 

V 16. storočí, po neúspechu v Livónskej vojne a po smrti Ivana Hrozného nastalo v Rusku obdobie smuty, ktoré využili poľské vojská a napadli Rusko, pričom obsadili Moskvu. Povstalci pod velením Dmitrija Požarského Poliakov nadobro vyhnali začiatkom 17. storočia, v roku 1612. Poľský sen o nadvláde nad Ruskom sa nadobro rozplynul.

V 18. storočí sa pustil do vojny s Ruskom švédsky kráľ Karol XII. Ruské vojská Petra Veľkého ho porazili v bitke pri Poltave v roku 1709. V 19. storočí sa do vojny s Ruskom pustil Napoleon. Svoje ťaženie ukončil v bitke pri Borodine v roku 1812. Späť do Francúzka sa vrátila menej ako desatina jeho vojakov.

V 20. storočí, Rusko stálo na strane víťazov v oboch svetových vojnách.  Od konca 2. svetovej vojny sa západná Európa pripravuje na ďalšiu vojnu s Ruskom. Nové 21. storočie začalo a prípravy vrcholia. Rusko nám dodáva ropu, plyn a prednostne nám poslalo vakcíny proti korone na záchranu životov.

Naši priatelia z NATO nás povzbudzujú vyhadzovať ruských diplomatov a berú nám naše vojenské letiská v Kuchyni a na Sliači pre lietadlá určené na vojnu proti Rusku. Pre Slovensko je dôležité, aby sa do vojny proti Rusku nezapojilo História nás jasne učí, že by to nebol dobrý nápad.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.