KOMU SLÚŽI SNS?

Anna Belousovová: Béla Bugár vie pekne podať myšlienky, ako horký liek so sladkým sirupom

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 30.11.2016

Dve desaťročia bola poprednou osobnosťou Slovenskej národnej strany. V súčasnosti sa popri podnikaní venuje najmä rodine. Snaží sa jej vynahradiť všetok čas, ktorý bola nútená obetovať vrcholovej politike. Hovorí, že oddych od zhonu politického života jej prospel a s odstupom času vidí mnohé veci v novom svetle. Aj tak však priznáva, že jej politika chýba. Anna Belousovová.

Pre mnohých bol veľký šok, že ste sa nedostali na vedúcu pozíciu v SNS v roku 2010, keď snem opätovne zvolil za predsedu strany Jána Slotu a prvým podpredsedom sa stal Andrej Danko. Čo sa za týmto skrývalo?

Tento snem bol navonok o voľbe predsedu, ale v skutočnosti mal rozhodnúť o ďalšom smerovaní SNS. Predchádzala mu negatívna medializácia strany po prepuknutí káuz ako nástenkový tender alebo emisie. Dokonca sa už v obidvoch veciach začalo trestné stíhanie. Ja ako zakladajúca členka a dlhoročná funkcionárka som považovala za svoju povinnosť kandidovať proti Slotovi, aj keď mi bolo jasné, že má v rukách určité nástroje, ktorými si môže zabezpečiť výraznejšiu podporu delegátov. Nerozhodovalo sa len o predsedovi, ale najmä o zásadnej veci, či strana prijme zodpovednosť za tieto kauzy. Či sa Slovenská národná strana prihlási k politickej zodpovednosti za ne alebo ju odmietne. Tým, že si delegáti vybrali Jána Slotu, sa SNS prihlásila k zodpovednosti. Na tomto sneme Ján Slota navrhol za svojho prvého podpredsedu Andreja Danka. Ja som na túto funkciu nekandidovala, keďže sa mi nepáčilo, akým smerom sa strana uberá. Mimochodom, Andrej Danko bol na sneme ako Slotov osobný hosť, nie ako delegát, čím boli porušené stanovy.

Teda na post prvého podpredsedu nebol zvolený v súlade so stanovami?

Nebol zvolený v súlade so stanovami a doteraz sa nikto neodvážil napadnúť to. Súčasná SNS sa vlastne pohla ešte horším smerom ako za Slotu. Dostala sa do rúk človeka, ktorý kontinuálne pokračuje v politike bývalého predsedu, teda podraďuje národné ideály biznisu a kšeftom. Tento človek nemôže vyhlasovať, že očistil stranu od ľudí spojených s privatizáciou, pretože sám bol účastník privatizácie. V 90. rokoch spolu so svojou rodinou privatizoval Lesostav Revúca a štátu za to doteraz nezaplatil 50 miliónov korún. Majetok Lesostavu potom dali do konkurzu a rozpredali ho. Tento človek dnes nemôže tvrdiť, že očistil stranu. Od koho ju očistil? Veď žezlo mu dal do rúk Slota. Toho zo strany pred parlamentnými voľbami vylúčil iba preto, aby mohol demonštrovať voličom, že on je ten nový a čistý.

Potom ste z vrcholovej politiky odišli. Nerozmýšľali ste nad tým, že by ste sa vrátili naspäť?

V politike platí to známe Nikdy nehovor nikdy. Politika ma vždy zaujímala, sledujem ju a zvlášť teraz, keď sa schyľuje k prudkým celosvetovým zmenám. Takmer nikto z nás si nevedel predstaviť; že my budeme tá generácia, ktorá uvidí, ako sa socializmus zmení na iné spoločenské zriadenie. Teraz sa dianie vo svete vyvíja tak rýchlo, že naša generácia bude svedkom ďalších ohromných zmien. To si podľa mňa uvedomuje veľmi málo slovenských politikov. Voľby v USA naznačili, že to už nefunguje tak, že kto vlastní médiá, si cez ne naleje sympatie k svojmu vybranému kandidátovi a ľudia ho automaticky zvolia ako nejaké roboty ovládané tlačidlami. Aj dianie v Európe ukazuje, že sa do popredia dostávajú neštandardné strany, lebo ľudia sú sklamaní z oficiálnych politických elít. A vlastne ani slovo elity na nich celkom nesedí, lebo nie sú to najlepšie zo svojich národov. Sú to jednoducho ľudia, ktorí žijú v sklenených guliach a necítia reálny život reálnych ľudí. Na míle sa od nich vzdialili. Svojim voličom prestávajú rozumieť a ich volič prestáva rozumieť im. A zdá sa, že pohár trpezlivosti obyčajných občanov začína pretekať. Z tohto pohľadu ma politika zaujíma ešte viacej, lebo do politiky by som sa určite nevrátila ako sluha oligarchov, ako to vidieť v parlamente teraz. Vrátila by som sa rada, ak by som mohla bojovať za práva normálnych ľudí a za národné myšlienky, tak ako to bolo možno v 90. rokoch, keď som do politiky vstúpila.

Andrej Danko sa priam raketovo stal predsedom SNS. V podstate keby Ján Slota na sneme 6. októbra 2012 v Žiline ukázal na kohokoľvek, tak by sa stal predsedom SNS. Ukázal na Andreja Danka. Bolo to správne rozhodnutie?

To si musí spytovať svedomie sám Ján Slota. Teraz by asi sám povedal, že to bolo nesprávne rozhodnutie. Ja to z pohľadu SNS hodnotím ako nie správne rozhodnutie, pretože strana pod Dankovým vedením intenzívnejšie a sofistikovanejšie pokračuje v smerovaní, aké mala za Jána Slotu. Národné ideály sú podriadené biznisu, čo je vidieť aj na obsadzovaní ministerstiev, pretože ministrami sa stali ľudia, ktorí nemajú nič spoločné so Slovenskou národnou stranou, ale naopak, vedelo sa o ich prepojení na určité kapitálové skupiny. Cenu kampane pred poslednými parlamentnými voľbami odborníci odhadujú na niekoľko miliónov eur, pritom sa oficiálne hovorilo, že strana je bez peňazí. Takáto masívna kampaň nebola v celej histórii SNS. Takže za stranou stoja nejakí oligarchovia a SNS sa preto musí odkloniť od národných myšlienok, keďže musí byť dievča na každé použitie, univerzálny koaličný partner. Dôkazom je aj povolebná situácia. Je katastrofa, kam sa SNS dostala a mne v tejto podobe ideovo a programovo nič nehovorí.

Nemyslíte si, že tento odklon od národných ideí mohol byť dopredu naplánovaný?

Možno áno, potvrdiť to neviem. Pravda je, že ďalší vývoj by tomu aj nasvedčoval, ale to sú len dohady a ja verím faktom. Fakt je, že dnes by si SNS mala vyčiarknuť z názvu prvé dve písmenká, lebo nerobí nič pre Slovákov; nie je ani slovenská a už vôbec nie národná. Je to univerzálna strana – US.

Myslíte si, že SNS naozaj po voľbách nemala inú možnosť ako vstúpiť do vládnej koalície so stranou Most-Híd?

Vždy sú iné možnosti. Mohlo sa vytvoriť iné zoskupenie. Ďalšia možnosť, ktorú možno voliči dali najavo tým, že vytvorili takúto patovú situáciu, bolo vytvoriť úradnícku vládu.

Viete si predstaviť koalíciu so stranou Bélu Bugára, keby ste na čele SNS stáli vy alebo bývalý predseda?

Môžem hovoriť len za seba: určite nie. Už len preto, že človek si nemôže sám napľuť do tváre. Béla Bugár je síce uhladený, diplomatický politik, ale nikdy sa netajil tým, že je za autonómiu. On to síce nazýva kultúrna či školská autonómia a vie tie myšlienky veľmi pekne podať ako horký liek so sladkým sirupom, ale sčítaním tých autonómií vzniká územná autonómia. Ako si môže strana, ktorá má bojovať za slovenský národ, mať čo povedať s takýmto politikom?

Dnešná SNS hlasuje v rámci koalície a ignoruje návrhy opozície, ktoré sú v prospech občanov SR a na ochranu štátu. Naposledy predseda SNS hlasoval proti zákonu na ochranu dreva ako strategickej suroviny. Ako to vnímate?

Hrozné je už len to, že SNS má dnes rezort pôdohospodárstva a sama s takýmto zákonom neprišla. A keď niekto príde, tak hlasujú proti. Prečo? Ja sa len môžem dovtípiť, že na čele rezortu stojí osoba, ktorá s SNS nemala nič spoločné, neviem, či vôbec čítala volebný program. Potom sa môžem len pýtať, koho záujmy zastáva. Koho záujmy zastávajú poslanci? Podriaďujú sa záujmom drevárskej loby? Lebo logika vecí tomu nasvedčuje. Nech sa idú pozrieť, aké sú na Kysuciach a severnom Slovensku záplavy a čo sa deje s našou prírodou.

Súčasná vládna koalícia pôsobí veľmi stabilne. Predpokladáte, že vydrží celé volebné obdobie?

Podľa môjho osobného odhadu nevydrží, hoci pôsobia vyrovnane, najmä pán Danko s Bugárom, kde to vyzerá na vzplanutie obrovských citov.

Uvažovali by ste v takom prípade o návrate do politiky?

To je v rukách voličov. Len oni ma môžu dostať do politiky, tak ako ma dostali z politiky, čo mi bolo úprimne ľúto. Vždy som sa snažila robiť čistú politiku a hovorila som, čo som si myslela. Svet čaká obdobie obrovských zmien a aj Slovensko ich bude musieť odzrkadľovať. Tieto zmeny si vyžadujú politikov, pre ktorých nebude prvoradý biznis, ale budú bojovať za národ a hľadieť na jeho záujmy. A ja si skromne myslím, že takýmto politikom som.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1242358512469403&id=1048785131826743

 

 

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.