KONTRAPROPAGANDA

Západné médiá vedú proti Rusku virtuálnu vojnu

Foto ARCHÍV
Dátum 30.11.2016

Ruské médiá sú častým terčom kritiky Západu pre ich údajnú jednostrannosť, zaujatosť a subjektívnu interpretáciu udalostí. Práve západným masovokomunikačným prostriedkom by však občas nezaškodilo trochu viac sebareflexie. Z pohľadu Moskvy totiž poslušne šíria transatlantické myšlienky a ideály Washingtonu dokonca stavajú nad národné aj humanistické záujmy.

Pestrá paleta informácií

Napriek tvrdeniam Západu nemôže byť o neslobode slova v Rusku ani reči. Vychádza tu vyše 25-tisíc novín a 20-tisíc časopisov, pričom absolútna väčšina z nich je v súkromných rukách. Ruský divák má na výber z približne 2 400 televíznych kanálov: z nich je takmer 80 percent súkromných a až 500 má zahraničného vlastníka. Každý má možnosť sledovať vplyvné informačné stanice ako CNN, Forbes alebo BBC. Ľahko sa tak môže dozvedieť, čo sa o Rusku hovorí, alebo spoznať alternatívny pohľad na udalosti vo svete. Tí jazykovo menej zdatní nájdu na internete preklady článkov zo svetových médií – amerických, európskych aj ázijských, a to bez ohľadu na ich kritický vzťah ku Kremľu. To všetko umožňuje získať komplexný obraz udalostí, celú pestrosť novinárskej palety. Je to vďaka tomu, že sme kedysi nemali prístup k objektívnym informáciám.

Nepamätám si, že by niekedy bol v ruskej spoločnosti pohŕdavejší vzťah k západnej žurnalistike ako teraz. Toto opovrhovanie vzniklo pre zjavné lži o našej krajine, protirečiace tomu, čo ľudia vidia okolo seba. 

Ako názorný príklad môže poslúžiť let MH-17. Hneď po katastrofe bolo pohotovo pripravené vysvetlenie: proruskí povstalci zostrelili lietadlo raketou, ktorú dostali od ruského vojska. Bolo treba už len zdôrazniť vyhovujúce fakty a zamlčať tie, ktoré sa nehodili do oficiálnej verzie. Rusko nebolo súčasťou vyšetrovacej komisie, od Ukrajiny nikto nežiadal, aby poskytla záznamy dispečerov. A nie každý vie, že dispečerka, ktorá let viedla, zmizla bez stopy...

Odsúdené na zánik

V krajinách BRICS-u sa povráva, že Európa sa podriaďuje diktátu. Naším cieľom je nastoliť taký informačný poriadok, kde bude mať mienka každej krajiny rovnaké právo na existenciu, ako má teraz názor vytvorený v Bruseli alebo Washingtone, ktoré všetko ostatné označujú za propagandu a kacírstvo. EÚ vytvára stratégiu vedenia kontrapropagandy proti tomu, čo označuje za ruskú propagandu. Pripravuje represívne opatrenia proti novinárom, ktorí prejavujú sympatie k ruskej pozícii a ruský pohľad na veci považujú za správny. Rusko to vydrží, také niečo sa nedeje po prvý raz. Tendencie v Európe sú však odsúdené na zánik.

Západní kolegovia si vymysleli virtuálne Rusko. Vedú proti nemu virtuálnu vojnu a virtuálne nad ním víťazia. Nás sa to nijako netýka. Míňajte svoje peniaze, čas aj intelekt. Zaoberajte sa tým, čo robila propaganda za sovietskej moci, ktorá bojovala nie s reálnou západnou ideológiou, ale s tou, ktorú opísal Marx pred 150 rokmi. A to spôsobilo jej koniec. Čaká vás taký istý osud, pretože sa bojíte vidieť pravdu.

Autor je riaditeľ odboru medzinárodných vzťahov ruskej štátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.