PREZIDENTOVA DVOJTVÁRNOSŤ

Princípy sociálneho myslenia a cítenia nášho prezidenta, ako ich deklaroval v predvolebnej kampani a novoročnom prejave, sú príkrom rozpore s jeho nedávnym rozhodnutím vrátiť do parlamentu dôležitú novelu zákonníka práce. Novela, ktorú predložili na schválenie poslanci Smeru-SD, má zaručiť vyrovnanie platových podmienok agentúrnych a interných zamestnancov, ak obaja vykonávajú rovnakú alebo podobnú činnosť.

Foto FOTO TASR/Martin Baumann
Dátum 07.02.2015

Štát tým chce pomôcť slabšiemu článku vo vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec a zamedziť obchádzaniu zákonov pracovnými agentúrami. Prezident Kiska si vypočul výhrady zamestnávateľských zväzov k predmetnému zákonu, ale na debatu si nepozval zástupcov Konfederácie odborových zväzov(KOZ) ani Odborového združenia KOVO a rozhodol sa novelu nepodpísať. Prezident KOZ Jozef Kollár vyjadril veľké rozhorčenie nad tým, že od 5. decembra 2014 do dnešného dňa sa Andrej Kiska neunúval odpovedať či aspoň zareagovať na list, ktorý mu poslali odborári so žiadosťou, aby novelu zákonníka práce podpísal. Vnucujú sa otázky: Koho záujmy vlastne zastáva milionár - prezident republiky? Len záujmy zamestnávateľov, vlastníkov firiem, pretože z tohto prostredia sám pochádza? Na zákon môže mať prostredníctvom svojich poradcov akýkoľvek názor, ale zásadu vypočuť si aj argumenty druhej, sociálne slabšej strany, by nemal porušovať takým flagrantným spôsobom.

Odborové združenie KOVO zorganizovalo 27. januára 2015 pred Prezidentským palácom protestné zhromaždenie. Šéf združenia Emil Machyna povedal: „Chceme upozorniť prezidenta SR, aby počul aj ľudí, ktorí sú na tom ozaj zle, ktorí pracujú cez agentúry v neistotách a zneužíva sa ich sociálne postavenie z regiónov, kde je vysoká nezamestnanosť.“ Doľahne tento hlas k ušiam nášho mediálne oslavovaného „Dobrého anjela?“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.