UKRAJINSKÉ PREKONÁVANIE BIEDY

Médiá o skutočnom živote za našimi východnými hranicami nehovoria nič

Foto MARTIN LACKO
Dátum 29.09.2016

Susedná Ukrajina je pre našinca stále málo známa. Médiá ju spomínajú len v súvislosti oranžovou revolúciou či majdanom, o skutočnom živote za našimi východnými hranicami však zvyčajne nehovoria nič.

Osobitný poklad predstavuje pre záujemcov o dejiny druhej svetovej vojny. Tu sa rozhodovalo o jej výsledku, názvy mnohých obcí a miest sa stali historickými pojmami. Po ukrajinskej zemi pochodovali desaťtisíce Slovákov a mnohí tu aj našli svoje hroby. Podobne ako Ukrajinci v slovenskej zemi, hoci tí v nepomerne väčšom množstve.

Práve toto duchovné puto medzi Slovákmi a Ukrajincami priviedlo skupinku historikov v lete 2011 na výpravu po stopách našich vojakov na Ukrajine. Mal som tú česť byť jej členom. Autom sme vtedy prešli vyše päťtisíc kilometrov. Cez Karpaty, Kyjev a Charkovskú oblasť na Krym, ktorý sme prebrázdili, späť cez južnú Ukrajinu a Moldavsko. Zhruba tak, ako vojaci v rokoch 1941 – 1944. Do júla 2016 sme na Ukrajinu prišli ešte párkrát. A nadobudli isté skúsenosti...

Cestou–necestou

Už na pohľad je Ukrajina čistejšia než Slovensko. Kým naši občania si spravia divoké skládky hockde, tam sme ich nevideli. Je tu oveľa menej agresívnej reklamy, takže človek sa aj po tejto stránke cíti príjemnejšie. Najväčší šok pre Slováka, resp. Stredoeurópana sú však cesty. Európske kritériá znesie azda len jediná cesta, diaľnica z Užhorodu na Ľvov a Kyjev. Ani to však nie je skutočná diaľnica. Bežne povedľa nej totiž stretnete cyklistov. Miestami ju pretínajú zebry, po ktorých prechádzajú dedinčania, i babka s kozou.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej alebo elektronickej verzii Extra plus.
http://www.extraplus.sk/clanok/nedajme-sa-umlcat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.