ÚPADOK DEMOKRACIE

Podľa liberálov plebs nie je dostatočne kvalifikovaný na rozhodovanie o závažných témach

Foto TASR/AP
Dátum 28.07.2016

Ako sa spoločnosť v Európe viditeľne polarizuje, na povrch sa predierajú emócie a padajú masky. Mnohí z tých, ktorí sa nás dlho pokúšali presvedčiť, že liberalizmus a demokracia sú nerozlučná dvojica, dnes neváhajú v mene ochrany prvého obetovať to druhé. Najevidentnejší prejav zmieneného trendu je laxný prístup k najčistejšiemu prejavu demokracie, teda priamemu hlasovaniu voličov, či už ide o referendum alebo voľby.

Neúcta k hlasu ľudu

Liberáli radi do posledného dychu bránia diverzitu, no to platí iba do chvíle, kým sa stretnú s diverzitou názorov. Preto každé referendum, ktoré nedopadne podľa ich gusta, označujú za zlyhanie demokracie a odhaľujú svoju tvár povýšeneckých snobských autoritárov. Dávajú najavo, že oni najlepšie vedia, akým smerom by sa mala spoločnosť uberať. Naproti tomu plebs (hocikto s odlišným názorom) nie je dostatočne kvalifikovaný, aby o závažných témach rozhodoval. Svedkami urazených reakcií sme boli napríklad po britskom hlasovaní za vystúpenie z EÚ.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej alebo elektronickej verzii Extra plus.
http://www.extraplus.sk/clanok/nedajme-sa-umlcat

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.