30 OTÁZOK PRE ROMANA STOPKU

Narodil sa 10. februára 1969 v Trenčíne. Vyštudoval SPŠ v Novom meste nad Váhom. Je absolvent Vysokej školy J.  A. Komenského v Prahe.

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 28.07.2016

Po skončení štúdií začal pracovať v Keramoprojekte Trenčín. Od roku 1992 pôsobil vo vrcholových riadiacich pozíciách v slovenských i medzinárodných obchodných spoločnostiach (DUX, Citelum Slovakia), dnes je predseda predstavenstva v NECO SK. Na základe svojich vnútorných hodnôt a vzťahu k Slovensku sa rozhodol v roku 2007 vstúpiť do SNS. Od radového aktivistu sa postupne prepracoval na post podpredsedu. V SNS bojoval za záchranu hodnôt a ideálov tejto strany. Odmietol sa stotožniť s politikou nového predsedu strany a v októbri 2014 opustil rady národniarov. V decembri 2014 sa rozhodol založiť nový politický subjekt Práca slovenského národa (PSN).

Ako by ste stručne charakterizovali samého seba?

Pracujúci živiteľ rodiny. Preto sa usilujem presadiť vo vnútroštátnej politike, aby politici slúžili občanom, a nie naopak. Štát ako inštitúcia je tu pre občana a je nesprávne, ak v dnešnej dobe štát potrebuje občana len na platenie daní.

Čím ste chceli byť ako dieťa?

Všetkým, čo mohlo nastoliť spravodlivosť a poskytnúť pomoc mojim kamarátom. Je to zvláštne, ale tak si spomínam, že som sa kvôli nim neraz pobil. 

Máte pocit, že ste rokmi zmúdreli?

V škole som mal šťastie na takých učiteľov, ako bola pani Sládkovičová alebo kňaz Štiavnický, ktorí mi dali zásady, ako myslieť aj hodnotiť dianie okolo seba. Aj týmto spôsobom by som im chcel vyjadriť vďačnosť za vštepenie principiálnych hodnôt ľudského života. Dnes je pre mňa najvyššou hodnotou Boh, pravda, človek a prajné medziľudské vzťahy. Ak je toto múdre, tak áno. 

Vaše životné motto?

Páči sa mi Einsteinov výrok: Svet je nebezpečné a zlé miesto nie preto, že máme ľudí, ktorí páchajú zlo, ale preto, lebo máme ľudí, ktorí sa tomu nečinne prizerajú. Pretože žiadna chyba nie je strašná, ak sa ju snažíme napraviť.

Profesionálny vzor?

Ľudia, ktorí sú rozhodnutí ísť za svojím cieľom a nečakajú, až im padnú pečené holuby z neba. Popri tom však dbajú, aby zbytočne iným neubližovali.

Aké povolanie by ste za nič na svete nerobili?

Nijaké, kde by som sa musel vzdať svojho názoru tak, aby bol narušený môj systém hodnôt.

Keby ste mohli, čo by ste okamžite zrušili?

Možnosť vyhýbať sa práci a ešte za to dostávať peniaze.

Najneuveriteľnejší zážitok vášho života?

Takých zážitkov mám viacej, ale keďže sú podľa môjho názoru spojené s tým, čo možno nazvať vyššou mocou, nestanovujem im žiadne poradie v uveriteľnosti.

Často robíte kompromisy?

Som prístupný kompromisom, ktoré nie sú v prítomnosti a nebudú v budúcnosti v zásadnom rozpore s mojimi hodnotami. Myslím si, že človek nemá danú takú voľnosť konania, aby vo všetkom videl iba svoj prospech.

Kedy bývate neznesiteľný?

Verte či nie, ale nemám vo zvyku pozorovať sa. Možno ma emocionálne ovplyvňuje dlhší nedostatok spánku, ale iný stres vo mne stupňuje zvedavosť. Ľudia, ktorých sa to týka, možno pociťujú rozpaky a cítia sa ignorovaní. Niektorí počas kontaktu so mnou možno niekedy zakúšajú niečo proti svojim očakávaniam.

Ktorá ľudská vlastnosť je vám sympatická a ktorú neznášate?

Sympatický mi je prajný úsmev. Neznášam chamtivosť zachádzajúcu až do skrivodlivosti a rovnako nemám v obľube ľudí, ktorí sú pre svoju neschopnosť alebo neochotu konať schopní premeniť každú rozumnú myšlienku na rečnícku frázu.

Vaša neresť, s ktorou márne bojujete?

Večná snaha vo všetkom hľadať odpoveď na otázky, kde je pravda a ako by sa to dalo spraviť lepšie. 

Čo by ste si so sebou vzali na pustý ostrov?

Ak je to otázka v zmysle Robinsona Crusoa, tak dôležité veci na prežitie. Ak nie sú stanovené obmedzenia, tak by som vzal všetko, čo by pomohlo prácou zmeniť pustatinu na radosť človeka. Len keby ľudia aspoň tušili, ako dlho bude ich pobyt na ostrove trvať.

Obľúbené miesta na Slovensku?

Veľa som cestoval doma aj po celom svete. Keď si obzriete ktorýkoľvek kút Slovenska z balóna, nechce sa vám ísť z republiky preč. Keď si však prečítate médiá, chce sa vám ujsť. Príťažlivé sa mi vidia napríklad malé kúpeľné mestečká, Slovenské rudohorie, Levoča, Spiš, Terchová.

 Obľúbené miesta vo svete?

Veľmi ma priťahuje Latinská Amerika, stavby starých Mayov, kultúra Inkov. Najviac ma aj tak zaujíma pravda o histórii Slovenska.

 Čo si ceníte viac - lásku alebo priateľstvo?

Sú to kľúčové vzťahy určujúce hodnotu človeka a ľudskej komunity vôbec a ľudia by sa nemali vzdávať ani jedného z nich bez odporu. Najviac si cením lásku k Bohu. Rád by som bol, keby ma aj on považoval za priateľa

Obľúbený zvuk, vôňa, farba?

Môjmu sluchu lahodí šum vetra vo vysokohorskej kosodrevine. Z vôní zakvitnutá lesná lúka strihnutá závanom lipového kvetu. No a farbám kvetových lupienkov môže konkurovať len z pozďaleč letná dúha.

Obľúbené jedlá, nápoje?

Ešte zo študentských čias mám v obľube domáci chlieb s bravčovou masťou a cibuľou. Šťava z hrušiek je osviežujúca. 

Obľúbené divadelné predstavenie?

Najlepším divadlom je pre vnímavého pozorovateľa sám život, pretože nepodsúva žiadny skrytý zámer.

Obľúbená kniha?

Z aktuálnych kníh sú pre mňa veľmi poučné Dejiny židov na Slovensku. 

Žijúce osobnosti, ktoré uznávate?

Je ich veľmi veľa a niektoré z nich sú dnes dokonca aj veľmi zaznávané. Ľudia, ktorí poctivo pracujú na prospech Slovenska a usmernili na túto cestu aspoň jedného ďalšieho človeka.

Keby to bolo možné, s kým by ste sa rád stretli a pozhovárali sa?

Ako veriaceho človeka by ma zaujímal názor Ježiša Krista na dnešný stav kresťanstva a ostatných náboženstiev sveta.

Akú vec by ste za nič na svete nepredali?

Ak ide len o vec, tak osobný dar z existujúceho vzťahu. Ak máte na mysli aj vyššie hodnoty, tak odmietam dnes často omáľané tvrdenie, že všetko sa dá kúpiť, ak sa ponúkne dosť vysoká suma.

Aký typ žien sa vám páči?

Oceňujem každú obetavú matku. Nuž a páči sa mi každá žena, ktorá v sebe vidí najprv človeka a váži si samu seba 

Čo vás dokáže ohúriť?

Egocentrický hlupák vo funkcii, presvedčený o svojej nenahraditeľnosti.

Za čo najradšej utrácate peniaze?

Za knihy, možnosť poznávať, cestovať a všetko, čo je spojené s mojou rodinou.

Rád robíte domáce práce?

Kuchynské práce ma veľmi nepriťahujú, ale poradím si. Práce na zlepšenie rodinného prostredia sú pre mňa potešením.

Pri čom sa najčastejšie prichytíte?

Rád snívam o možnostiach, ktoré ponúka reálne využitie prítomnosti pre budúcnosť.

Chceli by ste sa ešte raz narodiť?

Dostal som príležitosť žiť v daných podmienkach, a tak žijem, radujem sa a pracujem, ako najlepšie viem. Načo by som mal opakovať to, čím som už raz prešiel 

Nesplnené želanie?

Som človek činu a práce, primerane trpezlivý. Pri dostatočnom prítoku vody sa raz každá nádoba naplní. Chce to len svoj čas. Páči sa mi porekadlo, že na zajace sa nechodí s bubnom, takže niečo si nechám pre seba.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.