ASAD DÔVERUJE PUTINOVI

Ruská politika nie je podľa sýrskeho prezidenta založená na dohodách, ale na hodnotách

Foto TASR/AP
Dátum 14.07.2016

DAMASK 14. júla (TASR/Extra plus) - Sýrsky prezident Bašár Asad uviedol, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin s ním nikdy nehovoril o tom, že by sa napriek nátlaku Spojených štátov na jeho odstúpenie mal vzdať moci. Na otázku, či s ním Putin alebo ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov hovorili o politickej transformácii v Sýrii, Asad v štvrtkovom rozhovore pre spravodajskú televíziu NBC News odpovedal: "O niečom takom nikdy nepadlo ani slovo."

Asad sa nebojí, že Putin a americký minister zahraničných vecí, ktorý 14. júla navštívil Moskvu, uzavrú dohodu, ktorá by ho mohla pripraviť o moc. "Pretože ruská politika nie je založená na dohodách, ale na hodnotách," povedal Asad. Rusko je Asadovým najväčším spojencom, zatiaľ čo Spojené štáty, ktoré podporujú vzbúrencov bojujúcich proti jeho režimu, dlhodobo vyzývajú na jeho odstúpenie.

Cieľom Kerryho návštevy v Moskve je zabezpečiť užšiu spoluprácu Ruska v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát v Sýrii, čo sa však nestretáva s pochopením niektorých predstaviteľov amerických ozbrojených síl a tajných služieb, ktorí tvrdia, že Rusko a Británia majú v Sýrii diametrálne odlišné záujmy.