BLÍZKY VÝCHOD NA KOLENÁCH

Monitoring zahraničných udalostí
Extra plus - marec 2011

Foto TASR/AP
Dátum 01.07.2016

Saddámove zbrane boli výmyslom

Iracký utečenec, ktorý západné tajné služby informoval o tajnom irackom programe biologických zbraní, priznal, že si to vymyslel. Rafíd Ahmed Alwan al-Džanábí ušiel z Iraku do Nemecka v roku 1995. Nemecká rozviedka BND ho oslovila ako bagdadského chemického inžiniera a požiadala ho o informácie z vnútra režimu. Al-Džanábí v tom podľa vlastných slov videl šancu na zvrhnutie ním nenávideného irackého režimu. Preto v rokoch 2000 až 2002 poskytol nepravdivé informácie BND, ktorá ich potom posunula americkým tajným službám. Vyjadril pritom ľútosť nad obeťami vojny, ktorú rozpútali USA proti Iraku aj pod zámienkou údajného vlastníctva biologických zbraní. Al-Džanábí je však presvedčený, že „vojenská intervencia bola jediným riešením, ako priniesť Iraku slobodu".

Ahmadínedžád varuje

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád varuje, že vlna protestov, ktorá zachvátila Blízky východ a severnú Afriku, by sa mohla rozšíriť aj do Európy a Severnej Ameriky. Podľa lídra islamskej republiky obyvatelia Západu skončia represiu tamojších „arogantných režimov". Prezident počas svojho vystúpenia v štátnej televízii odsúdil aj použitie sily proti protestujúcim v Líbyi a vyzval miestnych lídrov, aby splnili požiadavky demonštrantov. Organizátorom protivládnych protestov v Teheráne odkázal, že ich snahy nebudú úspešné. Podľa jeho slov je „zjavné, že iránsky národ má nepriateľov, pretože je to krajina, ktorá chce žiariť, dosiahnuť svoj vrchol a chce zmeniť vzťahy vo svete".

Kaddáfí: Za násilím je al-Káida

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí vyhlásil, že za krvavým povstaním v jeho krajine je teroristická sieť al-Káida. Ozbrojení ľudia v uliciach sú podľa neho pod vplyvom omamných látok a bojujú medzi sebou. Militanti z al-Káidy vraj využívajú tínedžerov a dávajú im drogy „do kávy s mliekom". Násilie, v ktorom sa zmietalo mesto Záwija, označil za frašku. V uliciach mesta ležiaceho 50 kilometrov západne od Tripolisu sa nedávno objavil veľký počet vojakov a jednotky lojálne Kaddáfímu zaútočili na protivládnych demonštrantov. Kaddáfí apeluje na obyvateľov, aby zachovali pokoj a vytrhli zbrane z rúk demonštrantov. Podľa neho medzi demonštrantmi nie je nikto starší ako 20 rokov a nezúčastnili by sa na nich ľudia, ktorí „majú aspoň trochu rozumu".

Napadne NATO Líbyu?

Bývalý kubánsky prezident Fidel Castro sa nedávno zmienil o možnej intervencii NATO a Spojených štátov do Líbye. Nazdáva sa, že USA plánujú inváziu vojsk aliancie do Líbye s cieľom získať kontrolu nad zásobami ropy v africkej krajine. Generálny tajomník NATO Rasmussen na mimoriadnom zasadnutí Severoatlantickej rady vyhlásil, že alianciu zatiaľ o zásah v Líbyi nikto nepožiadal. NATO môže podľa neho plniť úlohu koordinátora v prípade, ak sa členské štáty rozhodnú konať. Bývalý minister spravodlivosti Líbye Mustafa Abd al-Džalíl sa vyjadril, že Kaddáfího postihne rovnaký osud ako vodcu nacistického Nemecka Adolfa Hitlera, pretože nie je schopný sám odstúpiť a radšej podľa vzoru Hitlera spácha samovraždu.

Marshallov plán pre Stredomorie

Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini sa obáva vzrastajúcej moci islamských síl v Líbyi. Európa však podľa neho nemôže za nijakých okolností exportovať svoju demokraciu do afrických krajín. Navrhuje preto Akčný plán pre severoafrické krajiny, ktorý nazval Marshallovým plánom pre Stredomorie. Jeho obsahom je politická, ekonomická a sociálna podpora. Podľa neho treba pripraviť najmä finančné zdroje, pretože ak nastane kolaps ekonomík v oblasti, zaplatí za to EÚ. Európa by mala podporiť pokojný prechod k demokracii vyslaním expertov ako napríklad Benátskej komisie. Proces národného zmieru v Líbyi by mal vyvrcholiť vytvorením novej ústavy. Frattiniho znepokojuje najmä idea rozdelenia krajiny na dve časti. Varuje pred možným vyhlásením tzv. islamských arabských emirátov na severovýchode krajiny, desiatky kilometrov od Európy. V tejto nepokojnej oblasti sa údajne nachádzajú aj skupiny napojené na teroristické bunky. Prioritou by malo byť udržanie územnej celistvosti štátu.

 

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.