ČIERNA LISTINA PRE EÚ

Kremeľ vydal menoslov nežiaducich západných politikov

Foto ARCHÍV
Dátum 29.07.2015

Akcia vyvoláva reakciu, alebo ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Aj pol roka starý zoznam ruských špičiek, ktorým USA a EÚ zakázali cestovať na Západ, našiel v Moskve ohlas. V júni ruský veľvyslanec pri EÚ doručil bruselskému vedeniu euroštátu zoznam 89 západných potentátov, ktorým Kremeľ odoprel právo sa čo i len ukázať na území najväčšieho štátu sveta.

Zaujímavé čítanie

Ruské vedenie na čele s prezidentom Vladimirom Putinom pri zostavovaní tejto čiernej listiny prejavilo zmysel pre realitu i štátnickú obozretnosť. Na zozname totiž nefiguruje ani jeden zo súčasných prezidentov či premiérov. Napriek tomu ide o zaujímavé čítanie.

Zákaz vstupu do Ruska neobišiel napríklad českého exministra zahraničných vecí a skrachovaného prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, v súčasnosti šéfa zahraničného výboru pražskej Poslaneckej snemovne. Ten si túto poctu vykoledoval neprestajným prízemným protiruským štvaním so zaujímavými závermi. „Putin nie je blázon a nie je hlúpy. Nejde do konfliktu pre niekoľko ukrajinských dedín. Ide mu o celú Ukrajinu,“ vyhlásilo knieža, podľa ktorého „Putin Ukrajinu nakoniec dostane“.

Spoza Moravy si do Ruska nečuchne ani bývalý eurokomisár Štefan Füle a ďalší dvaja politici. Našich severných susedov na listine reprezentuje poľský expremiér a bývalý predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek. Ďalej tu figurujú mená viacerých súčasných europoslancov, diplomatov či rôznych občianskych aktivistov. Nechýba však ani súčasný šéf britskej tajnej služby M15 Andrew Parker či Nick Clegg, ktorý bol donedávna podpredsedom britskej vlády. Pre Slovensko je významné, že na rozdiel od príčinlivých susedov sa ani jeden náš predstaviteľ na zozname neocitol.

Klub slušných ľudí

„Svoje zaradenie na zoznam považujem za česť,“ blysol sa Schwarzenberg vtipným bonmotom, ktorým sa pridal k hlučnému kriku Západu v reakcii na ruskú sankčnú listinu. Knieža ju označil za „klub slušných ľudí“. S pochybným veľmožom by sa tu dalo súhlasiť v tvrdení, že „klub slušných ľudí“ v 500-miliónovej EÚ skutočne tvorí 89 ľudí, sotva však pôjde práve o tých zo zoznamu.

A zrejme sa s tým nestotožňuje ani súčasné české vedenie, ani zvyšok EÚ, keďže Brusel vo vyhlásení označil „toto opatrenie Moskvy za svojvoľné a neodôvodnené“. Nemecko žiada od Moskvy „vysvetlenie celej kauzy“, pričom vysvetľuje, že „ľudia, ktorých mená sa ocitli na zozname, majú právo vedieť, prečo sa tak stalo“. Teda asi túto spoločnosť nepovažujú za klub slušných ľudí.

Navyše, nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier si podľa vlastného vyhlásenia „nemyslí, že je obzvlášť múdre“ vydávať podobné zákazy na vstup. Nevyjadril sa pritom, či „bolo obzvlášť múdre“ od Západu vydať zákaz proskribujúci Rusov či napínať svaly pri sankciách. Napokon, ako sa do hory volá...

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.