DANKO VERZUS KOTLEBA

Záujmové skupiny, mediálna propaganda či zmanipulované prieskumy starosti Slovákov nevyriešia

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 28.07.2016

Expert na propagandu Edward Louis Bernays raz povedal, že vedomá manipulácia más je dôležitý prvok v demokratickej spoločnosti. Tí, ktorí manipulujú týmto skrytým mechanizmom, tak vytvárajú neviditeľnú vládu, ktorá je skutočnou mocou v štáte. Bernaysov výrok ostal v platnosti dodnes. Štát začínajú ovládať záujmové skupiny, mediálna propaganda a volebné prieskumy. Stáva sa už takmer pravidlom, že volebné počty sú iné ako exit polly. Napriek „štatistickým odchýlkam“ majú prieskumné agentúry eldorádo. Nedávno médiá zverejnili prieskum agentúry Focus, v ktorom sa respondentov pýtali na najsympatickejšieho predsedu parlamentnej politickej strany. Prvý skončil predseda SNS Andrej Danko a posledný predseda ĽSNS Marian Kotleba. Od parlamentných volieb ubehlo päť mesiacov a takmer všetky negatívne emócie sa doposiaľ sústredili na národno-kresťanského lídra ĽSNS Mariana Kotlebu. Takto nastavená mediálna situácia nahrávala do karát šéfovi národniarov Andrejovi Dankovi. Kým médiá systematicky škandalizovali Mariana Kotlebu, tak v tých istých médiách dostával nadštandardne pozitívny priestor Andrej Danko. Ak je verejná mienka takto mediálne manipulovaná, ľahko sa stane, že vyhrá ten, koho prezentujú len v najlepšom svetle a nehľadia na nijaké prešľapy ani minulosť. Mediálne zraky sa upierali na postavu Andreja Danka, nie ako na politika či štátnika, ale ako na chlapa – mladého, pekného, na toho, čo urobil poriadok v SNS. Akosi sa pozabudlo na programové ciele tohto politického subjektu. Pred voľbami celé Slovensko zaplavili bilbordy – HRDO, ODBORNE, SLUŠNE. „Novej“ SNS, ale aj médiám ubehlo slovo slušne, ktoré sa zmenilo na poslušne. Ak by platilo slušne, tak by SNS nedržala ministra vnútra vo funkcii. Iste, aj pre Roberta Kaliňáka platí prezumpcia neviny. To je fakt, vo vyspelých demokraciách by však minister odstúpil sám, aby mohol očistiť svoje meno a nedopustil by, aby ťahal svoju stranu smerom nadol. Nakoniec z poslušnosti môže SNS len vyťažiť. Po parlamentných zákutiach sa povráva, že za podržanie ministra vo funkcii dostali národniari šéfa SIS, viceprezidenta PZ a možno ovládnu aj RTVS. V dlhodobejšom horizonte môže kupčenie sociálnych demokratov s národniarmi zlomiť väz práve Smeru. Niekoľko rokov najobľúbenejší politik a skutočný štátnik Robert Fico sa nechal z prvej pozície zosadiť mediálne podchyteným Andrejom Dankom. A to je zrejme len začiatok. Propaganda urobí svoje aj v prípade najsympatickejšieho a najnesympatickejšieho predsedu politickej strany. Ktovie, prečo z jedného predsedu národnej strany robia sympatický sexsymbol a z druhého zlého extrémistu. Problém možno tkvie v tom, že kladný predseda strany je veľmi prispôsobivý ktorejkoľvek politickej spolupráci a druhý, antipatický predseda je jasne čitateľný, neadaptabilný pre akúkoľvek politicky štandardnú vlnu.

Záujmové skupiny, mediálna propaganda či zmanipulované prieskumy starosti Slovákov nevyriešia. Čas však ukáže, ktorý predseda strany to so Slovenskom myslí vážne, tak ako aj to, že tam, kde sa dvaja bijú, vyhrá tretí. Nakoniec, strom sa pozná po ovocí a politici podľa skutkov. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.