EURÓPSKA ÚNIA ZLYHALA A MIZNE Z POLITICKEJ SCÉNY

Dmitrij Peskov vyhlásil, že Rusko pomáha Taliansku bez toho, aby za to niečo chcelo. Neráta ani s tým, že by neskôr Rím vetoval protiruské sankcie

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 24.03.2020

Rusko si 18. marca 2020 pripomenulo šieste výročie znovupripojenia Krymského polostrova k svojmu územiu, ku ktorému prišlo na základe referenda zo 16. marca 2014. Za pripojenie Krymu k Ruskej federácii v referende hlasovalo 96,77 percenta voličov pri účasti 83 percent.

Osemnásty marec 2020 je pre Putina mimoriadne víťazný nielen z hľadiska znovupripojenia Krymu k Ruskej federácii, ale najmä z hľadiska víťazstva zdravého rozumu obyvateľov Krymu i absolútneho upevnenia jeho pozície a  jednoznačného ťaženia nad Európou.

Agenti cudzích mocností

Vladimir Putin, ktorý začal viesť Ruskú federáciu v roku 2000, dokázal za dvadsať rokov neuveriteľné. Z absolútne nejednotného Ruska a frustrovaného národa po Jeľcinovej ére nastalo oživenie ekonomiky, oligarchom dokázal prehovoriť do duše a tí si museli rozmyslieť, či podporia svoj štát a vrátia mu, čo nadobudli nelegálnym spôsobom, alebo pôjdu do „ťurmy“. Vďaka finančným prostriedkom, ktoré začali prúdiť do štátnej kasy, začala rásť zamestnanosť, silnieť zdravotníctvo, podnikateľské prostredie, zvyšovanie dôchodkov a, samozrejme, životná úroveň Rusov. Neskôr prišlo upevnenie jeho pozície z hľadiska zahraničnej politiky, úzka spolupráca v oblasti prezbrojenia armády, deklarovanie moci, referendum na Kryme, vyhlásenie dotýkajúce sa mimovládnych organizácií, ktoré v prípade vmiešavania sa do ruskej politiky sú považované za agentov cudzích mocností a nemôžu pôsobiť na území Ruska. Neposledným víťazstvom sú zmeny v ústave RF, ktoré by Putinovi počet jeho mandátov vynulovali. Zmeny v ústave tiež posilňujú právomoci parlamentu, zavádzajú obmedzenia pre vyšších funkcionárov a stanovujú nadriadenosť ruského práva nad medzinárodným dohodami. Figuruje v nich aj zmienka o „viere v Boha“, uvedená ako jedna z tradičných ruských hodnôt, a tiež zmienka o ruskom jazyku ako o jazyku občanov štátu, zároveň navrhovaná legislatíva zakazuje uzatváranie manželstiev osôb rovnakého pohlavia.

Pomoc Taliansku

Za mimoriadny úspech možno považovať Putinovo rozhodnutie pomôcť ťažko skúšanému Taliansku, ktoré patrí medzi najviac postihnuté krajiny v Európe novým koronavírusom. V ohnisku nákazy v Lombardsku pristálo 10 lietadiel so 100 virologickými lekármi, 8 brigádami lekárov a zdravotných sestier a zdravotníckym zariadením. Tým si od Talianov vyslúžil veľký obdiv a píšu mu: Grazie, Putin. Politici v Taliansku si kladú otázku, prečo ich nechala EÚ v štichu. Regionálny taliansky politik Dante Cattaneo sa vo svojom facebookovom statuse pýta: „Kto poslal pomoc? Merkelová, Macron, Európa – nie, Rusko a Vladimir Putin, preto mu patrí Grazie – Ďakujem.“

Koniec liberálnej spoločnosti

Na situáciu okolo nečinnosti EÚ zareagovali už aj ruské médiá, ktoré uvádzajú, že pandémia koronavírusu v podstate spôsobila zmiznutie Európskej únie z politickej scény. Ako sa pre portál ukraina.ru vyjadril nemecký politológ Alexander G. Rahr, každá z jej členských krajín bojuje so svojimi problémami samostatne. Najhoršia zo všetkého je neistota pre milióny obyvateľov EÚ. Vrcholoví politici v Bruseli totiž jednoducho nevedia, aké kroky by mali urobiť na zastavenie pandémie a zmiernenie jej dôsledkov. Celá táto situácia podľa Rahra pravdepodobne vyústi do konca liberálnej spoločnosti.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyhlásil, že Rusko pomáha Taliansku bez toho, aby za to niečo chcelo. Neráta ani s tým, že by neskôr Rím vetoval protiruské sankcie. Taliansko jednoducho potrebuje pomoc, tak mu ju Moskva poskytuje. Moskva pomáha z vlastnej iniciatívy, na rozdiel od únie, ktorá by mala svojmu členskému štátu pomôcť bez akýchkoľvek otázok.