KAUZA BEZÁK UZAVRETÁ

Isté je, že Kiska vo Vatikáne nepochodil, lebo pápež František v harmonograme ciest návštevu katolíckeho Slovenska nemá

Foto ANDREJ MIŠANEK
Dátum 31.05.2015

Každá cesta hlavy štátu do zahraničia má mať podrobne pripravený program aj cieľ, bez ktorého sa nezaobíde ani tzv. zdvorilostná návšteva. Prezident Andrej Kiska mal pri nedávnych návštevách Vatikánu a Ukrajiny nepochybne pripravený program (veď inak by sa musel hanbiť nasadnúť do lietadla), ciele týchto jeho ciest však zostávajú zahmlené. Ak bolo cieľom cesty nášho prezidenta do Kyjeva podať si ruku s Porošenkom a vzájomne sa ubezpečiť o rovnakých názoroch na dianie na Ukrajine, tak je to škoda peňazí daňových poplatníkov, pretože frázy o ruských nepriateľoch si mohli povedať aj telefonicky.

Vnútorná záležitosť cirkvi

Pri ceste do Vatikánu, ako sme vyrozumeli po jeho návrate do Popradu, sa črtal aký-taký cieľ, ktorým bola bytostná otázka, vraj dva roky kváriaca našu bohabojnú krajinu: Čo bude s bývalým arcibiskupom Bezákom? Vraj sa pán Kiska so Svätým Otcom zhováral o Bezákovi dlho, čo iste mohlo potešiť kritika cirkvi, domáceho kňaza Antona Srholca, ale sotva to bola dobrá vizitka diplomatického správania nášho prezidenta u hlavy vatikánskeho štátu. Odvolanie Róberta Bezáka z arcibiskupského úradu je vnútornou záležitosťou cirkvi, tak ako je vnútornou záležitosťou Slovenskej republiky, keď prezident odvolá ministra. Samozrejme, doma o tom možno diskutovať, ale nastoľovanie týchto otázok v zahraničí, v tomto prípade vo Vatikáne, je faux pas, najmä ak o príčinách rozhodnutia Svätej stolice odvolať svojho arcibiskupa diskutér Kiska nevie nič. Pri všetkých dobromyseľných úsmevoch pápeža Františka sa napokon ukázalo, čo si rímska kúria myslí o zoširoka medializovanej kauze Bezák.

Čo sme si zvolili, to máme

Štátny sekretariát Svätej stolice po Kiskovej návšteve uviedol veci na pravú mieru v liste adresovanom Konferencii biskupov Slovenska a slovenskej verejnosti, v ktorom zdôraznil, „že opatreniu, ktoré svojho času Svätý Otec učinil voči Mons. Bezákovi, predchádzalo dôkladné skúmanie a objektívne posúdenie všetkých dostupných súčastí, zvlášť tých, ktoré sa objavili v priebehu apoštolskej vizitácie, uskutočnenej v Trnavskej arcidiecéze na prelome mesiacov január a február 2012“. Svätá stolica potvrdila, že nebude vstupovať do predchádzajúcich záležitostí Mons. Bezáka, čím by mala byť kauza pre niektoré horúce hlavy definitívne uzavretá. Ako bude interpretovať záver Svätej stolice na festivale Bažant Pohoda Štefan Hríb, prípadne mediálna celebrita Róbert Bezák, sa nedá predvídať.

Isté je dnes len to, že Andrej Kiska vo Vatikáne nepochodil, lebo pápež František nemá v harmonograme ciest návštevu katolíckeho Slovenska na rozdiel od potvrdenej návštevy Českej republiky, ktorej štruktúru s ním už prediskutoval prezident Miloš Zeman len týždeň po Kiskovej neúspešnej ceste. Dve rovnaké cesty dvoch prezidentov a nerovnaký výsledok! Keď príde Svätý Otec do Česka, pol Slovenska sa presťahuje na Velehrad, veď to nie je ďaleko. A pokiaľ ide o nášho prezidenta – čo sme si zvolili, to máme.