MUSÍ ZVÍŤAZIŤ ZDRAVÝ ROZUM

Jaroslav Baška, poslanec NR SR a predseda TSK: Slovensko potrebuje vládu, ktorá sa bude v prvom rade venovať problémom ľudí, ktorí tu žijú a vychovávajú tu svoje rodiny. Potrebuje spoluprácu, a to aj naprieč politickým spektrom, potrebuje otvorenú diskusiu, nie hádky, aby dokázala efektívne pracovať pre ľudí. A potrebuje najmä skúsenosť, ľudí so sebareflexiou a k tomu všetkému, pokoj na prácu.

Foto TSK
Dátum 17.09.2023

Narodil sa 5. apríla 1975 v Považskej Bystrici. V roku 1998 získal titul inžinier na Elektrotechnickej fakulte Žilinskej univerzity. Od skončenia školy pôsobil až do roku 2002 v Matadore Púchov. Svoju politickú kariéru naštartoval v roku 2002, keď sa po prvý raz stal poslancom NR SR za stranu Smer-SD. V rokoch 2003 – 2006 bol starostom obce Dohňany. Poslancom parlamentu je v podstate nepretržite s výnimkou funkcie štátneho tajomníka a ministra obrany SR v období 2006 – 2010. V novembri 2013 ho voliči zvolili hneď v prvom kole za predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja. Občania mu mimoriadne dôverujú, pretože aj v minuloročných voľbách získal viac ako 67 percent hlasov. Zrejme to bude tým, že je pracovitý, seriózny, ľudský, dokáže načúvať potrebám svojich spoluobčanov. Pracuje 12 hodín denne, sedem dní v týždni. Má morálne čistý štít, márne by ste pátrali po nejakých politických či ekonomických škandáloch. Trenčiansku župu riadi mimoriadne otvorene a má veľký cit pre svoj rodný kraj. Pod jeho vedením sa Trenčianska župa v roku 2022 stala najtransparentnejšou župou na Slovensku už po tretíkrát v rade. Mnohí ho volajú Jaro z Dohnian, kde žije a spolu s manželkou vychováva tri deti. Jeho láskou je šport a príroda, no najmä cyklistika. Na bicykli nakoniec „odmakal“ každú volebnú kampaň. V parlamentných voľbách v roku 2023 kandiduje za stranu Smer-SSD pod číslom 8. Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

V novembri 2013 vás občania Trenčianskeho kraja zvolili v prvom kole volieb a odvtedy ste nepretržite predsedom TSK. Spomeniete si ešte na vtedajšie ciele?

Výzvu po prvýkrát zabojovať o pozíciu trenčianskeho župana som prijal najmä z dôvodu, že som rodák z tohto kraja, žijem tu celý život a môžem povedať, že ho naozaj dobre poznám. A poznám dobre aj ľudí, ktorí tu zostali a budujú si tu svoje zázemie, zakladajú rodiny a pracujú na svojej kariére. Už vtedy som mal jasnú predstavu, čo náš kraj potrebuje a ako z neho urobiť miesto, odkiaľ ľudia neodchádzajú, skôr naopak, kam sa chcú vracať napríklad po ukončení štúdia. Dnes môžem zodpovedne povedať, že za ten čas, ktorý zastávam pozíciu trenčianskeho župana, som spoznal ľudí, ich názory, problémy, boľačky a stretávam sa s nimi každý deň. Naučil som sa pozorne počúvať, a to ma posunulo na tú cestu, ktorú sme v kraji nastúpili. Riešiť problémy ľudí, bez ohľadu na politické tričká, hľadať spoločné riešenia, ktoré uľahčia život obyvateľom v jednotlivých regiónoch. A zároveň posúvať kraj kvalitatívne dopredu, realizovať projekty s pridanou hodnotou, ísť aj do inovácií a prilákať späť mladých ľudí. Každá nová výzva je pre nás príležitosťou, a kto ma pozná, vie, že sa snažím byť inovátorom vo všetkých oblastiach, ísť do nových projektov a ukázať ostatným, že keď sa chce, všetko sa dá. Pretože výzvy sú na to, aby sa prekonávali. A my ich prekonávame každý deň.

Podarilo sa vám ich naplniť?

Keď sa obzriem späť, je naozaj veľa oblastí, v ktorých sa kraju darí, a to aj mňa osobne napĺňa hrdosťou. Nie všetko je len o investíciách, aj keď v tejto oblasti sa naozaj máme čím pochváliť. Či už je to budovanie cyklistickej infraštruktúry, v rámci ktorej sa nám za posledných päť rokov podarilo vybudovať 50 km cyklotrás a na ďalších viac ako 27 km aktuálne pracujeme. Alebo sú to obrovské investície do modernizácie našich troch nemocníc, ktoré veľkou mierou prispievajú k skvalitňovaniu poskytovania zdravotnej starostlivosti, skráteniu čakacích lehôt na vyšetrenie aj k zlepšovaniu pracovného prostredia pre zdravotnícky personál. Rovnako ideme príkladom v celoslovenskom projekte budovania regionálnych hokejových akadémií, v rámci ktorého sme sa pustili do výstavby hokejovej haly pre Hokejovú akadémiu v Trenčíne pri našej Strednej športovej škole, a to z financií zo župného rozpočtu. Veľmi dôležité tiež je, že sa nám podarilo pre obyvateľov kraja získať viac ako 100 mil. eur z európskych fondov na projekty, ktoré práve implementujeme a budú znamenať obrovskú pridanú hodnotu pre kraj. Ide najmä o rekonštrukcie ciest II. triedy, výstavbu cyklotrás či školské projekty. Nemenej hrdý som aj na manažérske rozhodnutia, ktoré nasmerovali fungovanie kraja v rôznych oblastiach, či už je to školstvo, v rámci ktorého sme dlhoročným lídrom v systéme duálneho vzdelávania, alebo oblasť transparentnosti a spoločenskej zodpovednosti, v ktorej ako župa vynikáme. Aktuálne sme tretíkrát za sebou najtransparentnejšou župou na Slovensku a pýšime sa aj certifikátom Zodpovednej organizácie za naše environmentálne myslenie a aktivity. Dôležité je však neuspokojiť sa s dosiahnutými cieľmi, pretože každý deň prináša nové výzvy a úspechy nás majú v prvom rade motivovať do ďalšej práce.

Od roku 2002 ste súčasťou „veľkej“ politiky. Je pre predsedu TSK výhodou byť aj poslancom NR SR?

Vždy som tvrdil, že byť poslancom NR SR aj županom samosprávneho kraja je pre samotný kraj výhodou, pretože viem do parlamentu vniesť skúsenosti z reálnej praxe a každodenného života. Okrem toho som zvyknutý, tak, ako ma ľudia poznajú roky, pracovať 12 hodín denne aj cez víkendy. Výsledok mojej práce ľudia ocenili aj v posledných župných voľbách, kde som ako jediný župan získal viac ako 65 percent hlasov (67,25 percenta). Práca poslanca a župana sa podľa môjho názoru aj vlastnej skúsenosti dá efektívne skĺbiť a s poctivým pracovným nasadením prináša výsledky. O tom svedčí aj skutočnosť, že kraj viditeľne rastie a v mnohých oblastiach ide príkladom aj ostatným župám. Mojou ambíciou je preto aj v nasledujúcich rokoch pre Trenčiansky samosprávny kraj urobiť maximum, a to práve aj prostredníctvom poslaneckého mandátu v Národnej rade Slovenskej republiky.

Patríte medzi politikov, ktorí nemajú žiadne škandály a ľudia vám dôverujú. V čom vidíte svoj úspech?

V prvom rade je to o komunikácii s ľuďmi a presadzovaní riešení v prospech obyvateľov kraja i krajiny. V rámci komunálnej politiky funkcia predsedu znamená veľkú mieru zodpovednosti, predovšetkým za smerovanie a napredovanie kraja, starostlivosť o vzdelanie našej mládeže, ale aj o našich seniorov. Zabezpečenie adekvátnej zdravotnej starostlivosti, starostlivosť o cesty, kultúrne inštitúcie, ktoré majú rovnako vplyv na formovanie spoločnosti ako takej, ale je to aj zodpovednosť za strategické smerovanie kraja a jeho napredovanie v oblasti inovácií. Táto funkcia zahŕňa najmä kontakt s ľuďmi, komunikáciu priamo v regiónoch, bez toho to nejde. Mnohí obyvatelia nášho kraja ma nepoznajú ako trenčianskeho župana, poznajú ma ako „Jara z Dohnian“, ktorý kedykoľvek sadne na bicykel, ide si skontrolovať cesty, pristaví sa, porozpráva, a to je to, čo ľudia vedia oceniť. Obyčajný záujem o ich problémy a starosti. O to viac ma teší, keď im s nimi vieme pomôcť. Z tohto by si mali brať príklad aj kolegovia vo „veľkej“ politike. Viac počúvať, čo ľudia v regiónoch potrebujú.

Vašou vášňou je šport a najmä cyklistika, tradične ste aj ostatnú komunálnu kampaň prebicyklovali v rámci celého kraja. Koľko máte cyklotrás a čo plánujete ďalej v oblasti športu?

Dá sa povedať, že cyklistika je pre mňa určitá forma relaxu, kde si viem zresetovať hlavu. Náš kraj je naozaj nádherný, čo sa týka prírodných aj turistických atraktivít, zobrali sme to ako obrovskú výzvu ukázať ľuďom, o čo viac z toho všetkého uvidia zo sedla bicykla. A samozrejme, záleží nám aj na bezpečnosti cyklistov, preto budujeme cyklotrasy segregované od motorovej dopravy. Aktuálne idú za župou dva nosné projekty, dve cyklistické tepny kraja – Vážska a Hornonitrianska cyklomagistrála. V rámci Vážskej cyklomagistrály sme už naozaj ďaleko. Z celkovej dĺžky 100 km máme hotové a verejnosť využíva tri úseky; z Hornej Stredy do Nového Mesta nad Váhom (13,4 km), z Nového Mesta nad Váhom do Trenčína (21,2 km) a z Púchova po Nosickú priehradu (4,1 km). Už o pár týždňov sa k nim pridajú ďalšie dva – Ladce – Púchov (12,9 km) a Považská Bystrica – hranica Žilinského samosprávneho kraja (10,4 km), čo znamená, že nám ešte zostane dobudovať úseky Trenčín – Dubnica nad Váhom (13,4 km), Dubnica nad Váhom – Ladce (15,2 km) a Nosická priehrada – Považská Bystrica (10,1 km). V rámci Hornonitrianskej cyklomagistrály máme čerstvo vybudovaný úsek Partizánske – Šimonovany (4,6 km). Rovnako verejnosť s obľubou, a musím povedať, že s najväčšou, využíva cyklotrasu, ktorá vznikla v rámci projektu Na bicykli po stopách histórie (11,4 km) a vedie popod najstaršie pútnické miesto na Slovensku.

Čakajú nás predčasné parlamentné voľby a vy idete opätovne aj do parlamentného boja. Aké máte ciele, čo v prvom rade potrebuje Slovensko?

Slovensko potrebuje vládu, ktorá sa bude v prvom rade venovať problémom ľudí, ktorí tu žijú a vychovávajú tu svoje rodiny. Potrebuje spoluprácu, a to aj naprieč politickým spektrom, potrebuje otvorenú diskusiu, nie hádky, aby dokázala efektívne pracovať pre ľudí. A potrebuje najmä skúsenosť, ľudí so sebareflexiou a k tomu všetkému, ako som už povedal, pokoj na prácu. Pretože spoločensky rozbitú krajinu je ťažké posúvať vpred. Verím, že zvíťazí zdravý rozum.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.