NAJVZÁCNEJŠIE SLOVENSKÉ LESY NEMUSIA PREŽIŤ TENTO ROK

Slovenské pralesy predstavujú len 0,5% zo všetkých lesov a sú to naše najcennejšie prírodné lesy, ktoré zatiaľ neboli dotknuté ľudskou rukou.

Foto Pexels
Dátum 12.06.2020

Takmer tretine našich pralesov hrozí poškodenie alebo zničenie ťažbou dreva, či výstavbou. 

Za posledných 10 rokov bolo na Slovensku vyťažených takmer 200ha pralesov.

Nachádzajú sa tu aj vzácne lesy naprieč celým Slovenskom - od Malých Karpát, cez Štiavnické i Kremnické vrchy, Malú či Veľkú Fatru, Poľanu až po Nízke Tatry, Vihorlat, Revúcku vrchovinu či Slánske vrchy. Celkom ide o 96 lokalít, kde chýba prísna ochrana. 

Mimovládne organizácie WWF Slovensko a Prales o.z. sa dlhodobo usilujú o záchranu klenotu našej krajiny. 

Pripravili projekt ochrany prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska, ktorého úlohou je zabezpečiť našim vzácnym lesom skutočnú ochranu. 


Spustená bola aj verejná petícia, ktorej cieľom je dosiahnuť, aby pralesy Slovenska získali najvyšší 5. stupeň ochrany prírody.

Pralesy predstavujú len 0,5% zo všetkých lesov na Slovensku a sú to naše najcennejšie prírodné lesy, ktoré zatiaľ neboli doknuté ľudskou rukou.

Sú domovom obrovského množstva druhov rastlín a živočíchov, z ktorých niektorým u nás už hrozí vyhynutie. 

Prísna ochrana pralesov je teda kľúčová.

Návrh na vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska, ktorý zahŕňa zachovalé lokality pralesov bez najprísnejšej ochrany, má Ministerstvo životného prostredia SR k dispozícii. 

Ďalší postup je v jeho kompetencii a je na jeho zodpovednosti, či svoje právomoci využije a vykoná kroky na to, aby návrh predložilo Vláde SR. Vláda SR je totižto jediná, kto má právomoc nariadením vyhlásiť prírodnú rezerváciu.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.