NAJZNÁMEJŠIA VIANOČNÁ PIESEŇ TICHÁ NOC SA SPIEVA VO VYŠE 300 JAZYKOCH
Sviatočnú atmosféru pomáhajú vytvoriť aj príjemné melódie. Spievanie kolied patrí medzi najstaršie vianočné zvyky. Naši predkovia pripisovali koledníkom magickú moc - mali priniesť blahobyt a šťastie do všetkých domov. Od 15. storočia začali ľudia upravovať svetské piesne na potreby Vianoc, prípadne skladali aj nové piesne v ľudovom duchu.
Advent ako prípravný čas pred Vianocami poznali v niektorých krajinách už vo štvrtom storočí n. l. Počas týchto štyroch týždňov máme čas na upokojenie, rozmýšľanie a sebareflexiu
Sviatočnú atmosféru pomáhajú vytvoriť aj príjemné melódie. Spievanie kolied patrí medzi najstaršie vianočné zvyky. Naši predkovia pripisovali koledníkom magickú moc - mali priniesť blahobyt a šťastie do všetkých domov.
Od 15. storočia začali ľudia upravovať svetské piesne na potreby Vianoc, prípadne skladali aj nové piesne v ľudovom duchu. Takou je aj azda najznámejšia vianočná pieseň Tichá noc, ktorá sa spieva vo vyše 300 jazykoch. Zrodila sa u našich juhozápadných susedov, v Rakúsku. Podľa melódie a idylického textu sa priam žiada prisúdiť jej ľudový pôvod. Má však svojho autora a je zaznamenaný aj dátum jej prvého uvedenia. Takmer dvesto rokov jej autorstvo občas mylne pripisovali Mozartovi, Haydnovi alebo Beethovenovi. Pritom ju napísal inak takmer neznámy katolícky kňaz Joseph Mohr, inšpirovaný krásou alpského kraja. Po prvý raz zaznela 24. decembra 1818 počas polnočnej omše v Oberndorfe.
Zabodoval vtipný text
Medzi celosvetovo známe večné hity možno zaradiť Jingle Bells, Roľničky. Ich história siaha až do roku 1857, keď James Lord Pierpoint skomponoval pieseň One Horse Open Sleigh. Pravda, jej melódia sa od tej dnešnej mierne odlišovala a ani text neostal pôvodný až dodnes. Treba priznať, že neznámy „dobrodinec" ju upravil veľmi úspešne, pretože Jingle Bells je v súčasnosti preložená do mnohých jazykov a aj napriek svojmu veku sa stále radí medzi najpopulárnejšie vianočné melódie.
Po nestarnúce popevky však nemusíme chodiť ďaleko za hranice. Začiatkom 60. rokov zhudobnil Jaromír Vomáčka text Zdeňka Borovca Vánoce, Vánoce přicházejí. Pieseň naspievala trampská skupina Settleři spolu s malou Magdou Hrnčířovou. Chytľavá melódia s vtipným textom sa rýchlo ujala. U poslucháčov pravdepodobne zabodoval fakt, že Vianoce v nej nie sú ospievané v idylickej podobe z duchovnej stránky, ale ako mnohým dobre známy predvianočný zhon a stres.
Paradoxne pôsobí fakt, že Biele Vianoce, White Christmas, zložil skladateľ Irving Berlin pri bazéne v kúpeľoch. Po prvý raz ich predstavil Bing Crosby v duete s Marjorie Reynoldsovou v muzikáli Holiday Inn v roku 1942. Song mal obrovský úspech, získal dokonca Oskara ako najlepšia pôvodná pieseň. Priam neuveriteľne znie dnes fakt, že sa pôvodná verzia po niekoľkých rokoch opotrebovala a Bing Crosby ju musel v roku 1947 naspievať ešte raz. O sedem rokov neskôr sa z nej stala hlavná melódia filmu Biele Vianoce, v ktorom si zahral aj Crosby. Pieseň je najpredávanejším singlom všetkých čias, v rokoch 1958 až 1962 bola vždy na popredných miestach amerických decembrových hitparád. V priebehu desaťročí vzniklo množstvo jej cover-verzií, naspieval ju aj Karel Gott alebo Berco Balogh.
Do kolekcie nesmrteľných vianočných hitov prispel aj John Lennon. Happy Xmas (War Is Over) vznikla v roku 1971 ako jeho prvá pieseň v New Yorku.
Charitatívni interpreti
Autorom jednej z najromantickejších piesní, ktorá sa už tretie desaťročie drží v prvej stovke najpredávanejších britských bestsellerov, je George Michael. Zisk z predaja jeho Last Christmas - Posledné Vianoce - vydanej v decembri 1984 šiel na pomoc hladujúcej Etiópii. Singel sa v západných krajinách vždy koncom roka objavuje v hitparádach a zakaždým sa nanovo ocitne aj na pultoch CD predajní - a vždy sa vypredá. Mimochodom, do Etiópie smerovali aj finančné prostriedky získané za najúspešnejšiu vianočnú pieseň vo Veľkej Británii, z ktorej sa predali tri milióny kusov. Spolu 36 interpretov naspievalo Do They Know It‘s Christmas, medzi nimi známe hviezdy ako Bono Vox, Phil Collins a Boy George. Je to zároveň najpredávanejšia malá platňa v Anglicku všetkých čias. Neostalo však len pri projektoch - Etiópia v marci 1985 skutočne dostala prvú zásielku materiálnej pomoci.
Aby bol výpočet vianočných hitov popmusic ucelenejší, nemôžeme zabudnúť ani na legendárnu kapelu Boney M a ich Mary‘s Boychild z decembra 1978. V podstate je to tiež cover-verzia, pôvodne ju nahral Harry Belafonte v decembri 1957.
Aj my máme svoje večne zelené skladby, ktoré nám spríjemňujú predsviatočné a sviatočné chvíle. Autorom najhranejšej slovenskej vianočnej piesne Každý deň budú vraj Vianoce je dnes už nebohý Marian Kochanský. Naspievala ju skupina Lojzo spolu s Miroslavom Žbirkom. Obľúbené vianočné pophity má v repertoári aj Marika Gombitová, Pavol Hammel, Marcela Laiferová, Dušan Grúň, Tublatanka či Júlia a Peter Hečkovci. Nemožno zabudnúť ani na slovenských interpretov, ktorí vo svojich nahrávkach s neopakovateľnou atmosférou zvečnili ľudové vianočné piesne, neraz doplnené o sprievodné slovo. Medzi nimi jednoznačne kraľuje legendárna Darina Laščiaková.
Už tradične v predsviatočnom čase vychádzajú vianočné albumy. Niektoré sú naozajstnými skvostmi. Patria medzi ne Vánoce ve zlaté Praze Karla Gotta, ktoré sa objavujú v nových a nových vydaniach. A ich predajnosť neklesá.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.