ORBÁNOVE OBAVY

Dešpekt voči pravidlám Európskej únie ohrozuje spoločnú menu aj vnútorný európsky trh

Foto TASR/MTI
Dátum 11.07.2016

BUDAPEŠŤ 11. júla (TASR/Extra plus) - Maďarského premiéra Viktora Orbána znepokojuje strata dôvery v európsky projekt. Uviedol to v článku pre nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung. Argumentuje tým, že dešpekt voči pravidlám Európskej únie ohrozuje spoločnú menu aj vnútorný európsky trh. Orbán, ktorý je horlivým kritikom EÚ, po júnovom referende o odchode Británie z únie varoval, že blok bude teraz čeliť ďalším veľký výzvam. "Hlavným dôvodom krízy a neistoty v Európe je, že pre pohŕdanie pravidlami sú ohrozené dva najväčšie výdobytky Európy: spoločná mena a vnútorný trh zabezpečený Schengenom," napísal Orbán.

Je presvedčený, že Británia si vytvorí novú budúcnosť po júnovom referende, v ktorom jej voliči rozhodli o odchode z EÚ. Dodal, že nemá obavy o Britániu, keďže je to "najskúsenejšia" demokracia v Európe, ale skôr sa obáva o budúcnosť Európy.

Dôvodom sú narastajúce pochybnosti čoraz väčšieho počtu obyvateľov EÚ o tomto projekte. Európsky blok podľa neho potrebuje urobiť viac preto, aby sa bežní ľudia angažovali a zapojili do riešenia problémov. Len samotné európske inštitúcie ich podľa neho nevyriešia. Sú potrebné pre koordináciu, ale nemôžu zatláčať členské štáty do úzadia.