OTVORTE HRANICE MEDZI SR A ČR

Dlhodobým historickým, ekonomickým, kultúrnym i medziľudským vzťahom medzi oboma krajinami by zodpovedalo, keby to boli práve ony, ktoré si ako prvé navzájom otvoria svoje hranice pre občanov druhej krajiny 

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 07.05.2020

PRAHA 7. mája (TASR/extraplus.sk) - Skupina slovenských a českých osobností vyzvala českú a slovenskú vládu, aby pre svojich občanov otvorili spoločné hranice. Oznámil to v stredu riaditeľ knižnice Václava Havla Michael Žantovský, ktorého citoval iROZHLAS.cz, spravodajský portál Českého rozhlasu.

Okrem neho sa pod text výzvy podpísali napríklad bývalá slovenská diplomatka Magda Vášáryová, bývalý slovenský minister kultúry Ladislav Snopko, novinár Milan Šimečka, český politik Libor Rouček alebo ekonóm Radek Špicar.

Vo výzve píšu, že spoločný príklad vlád ČR a SR by pomohol dodať odvahu aj ďalším krajinám pri postupnom obnovovaní Európy bez hraníc - pre všetkých jej občanov. List poslal Žantovský premiérovi a ministrovi zahraničných vecí ČR, pričom list rovnakého znenia dostali aj slovenský premiér a minister zahraničia. Signatári v ňom uvádzajú, že Česko a Slovensko patria ku krajinám, ktoré sa s nákazou koronavírusu vyrovnali najúspešnejšie.

"V oboch krajinách je teraz epidémia podľa vyjadrenia vládnych predstaviteľov a kvalifikovaných odborníkov pod kontrolou. Dlhodobým historickým, ekonomickým, kultúrnym i medziľudským vzťahom medzi oboma krajinami by zodpovedalo, keby to boli práve ony, ktoré si ako prvé navzájom otvoria svoje hranice pre občanov druhej krajiny, pochopiteľne pri dodržiavaní všetkých platných vnútroštátnych opatrení," píšu v liste.

K tomu sa podpisom pripojili tiež organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák, herec Milan Lasica, režisér Břetislav Rychlík, kazateľ Daniel Pastirčák, spisovateľ Jáchym Topol, psychoterapeutka Jitka Vodňanská či bývalý slovenský poslanec Samuel Zubo.

Aktuálne nemôžu Česi cestovať do susedných krajín ako turisti či na nákupy, môžu však v niektorých prípadoch ísť za prácou či na návštevu svojej rodiny, pripomína portál iROZHLAS.cz.

 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.