POLIACI UZAVRELI VZDUŠNÝ PRIESTOR RUSOM

Je to veľmi nepríjemný okamih, keď nie sú spojencami, ale potenciálnymi protivníkmi Rusi, Číňania a dokonca Kubánci, pomáhajúci členským štátom EÚ, ktoré sú zároveň členmi vojenského bloku NATO

Foto TASR/AP
Dátum 26.03.2020

Poľsko sa opätovne zachovalo zradcovsky, keď si pred pár dňami zrejme osvojilo staré príslovie „Pomôžte si a zomrite, súdruh“. Mainstreamové médiá na Slovensku, samozrejme, nepíšu o kroku poľských úradov, ktoré zatvorili svoj vzdušný priestor pre „karavánu“ ruských vojenských dopravných lietadiel, ktoré prezident Ruskej federácie Vladimir Putin a Ministerstvo obrany RF vyslali do Talianska spolu s lekárskymi tímami a zdravotníckymi pomôckami, aby pomohli bojovať proti koronavírusu, ktorý doslova paralyzoval Apeninský polostrov.

Ruské vojenské lietadlá museli počas letu urobiť nezvyčajný manéver s medzipristátím v Soči, kde museli dotankovať palivo vzhľadom na dlhšiu vzdialenosť – o ďalších tisíc kilometrov. Keby leteli priamou čiarou cez Bielorusko, Poľsko, Slovensko a Rakúsko do Talianska, alebo inou trasou ponad Bielorusko, Poľsko, Českú republiku, bolo by to oveľa kratšie a rýchlejšie.

K celej situácii v čase, keď ide o životy ľudí a pomoc, sa k tomuto vzdušnému manévru oficiálne nevyjadrili predstavitelia krajín EÚ, ale ani Ministerstvo obrany Ruskej federácie. V odbornom prostredí sa hovorí iba o jednom vysvetlení: Poľsko uzavrelo svoje nebo pre ruské letectvo, pretože sa domnievalo, že prepravuje vojenský náklad. „Úžasná ‚solidarita‛ členského štátu EÚ, presne tak, ako je aj najviac oddaný člen bloku NATO. To je priemernosť na úrovni štátnej politiky,“ komentoval udalosť na svojom Twitteri predseda Komisie Rady federácie pre informačnú politiku Alexej Puškov. „O to viac, že Rusko poskytlo pomoc poľskému spojencovi v EÚ a NATO. Odteraz by Rusko nemalo vychádzať v ústrety Poľsku. V ničom,“ uzavrel svoje vyjadrenie Puškov.

Pandémia koronavírusu opäť odhalila znepokojujúci problém starého sveta, v ktorom pod hrozbou choroby niet stopy po vyhlásenej jednote a solidarite - ani v politickom, ani vo vojenskom, ani v humanitárnom zmysle. Je to veľmi nepríjemný okamih, keď nie sú spojencami, ale potenciálnymi protivníkmi Rusi, Číňania a dokonca Kubánci, ktorí prišli na pomoc členským štátom EÚ, ktoré sú zároveň členmi vojenského bloku NATO, ktorý je voči RF nepriateľský a neustále rozmiestňuje svoje vojská a základne na hraniciach pobaltských krajín s Ruskom.

Zdroj: www.kp.ru

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.