PROTIRUSKÁ HYSTÉRIA

Formulácie výzvy Zastavme nočných vlkov hraničia so slabomyseľnosťou

Foto ARCHÍV
Dátum 31.05.2015

Na spanilú jazdu amerických vojenských transportérov naprieč Európou, ktorú usporiadal hlavný veliteľ síl NATO v Európe americký generál Philip Breedlove, pripravili médiá českú verejnosť aspoň tak dobre ako na majstrovstvá sveta v hokeji. Americké zástavy, plechovky českého piva a davová psychóza pripomínali výjavy z Dobrého vojaka Švejka. Pravda, v súčasnej podobe, stvárnenej všadeprítomnou televíziou.

Demonštrácia sily

Kolóna obrnených vozidiel amerických boys s veľkokalibrovými guľometmi - to bola pravá demonštrácia sily a „podívaná“, akú možno vidieť len na prahu skutočnej vojny. „Sundejte mně z almary tu vojenskou čepici, pani Müllerová. My tu vojnu vyhrajem,“ povedal Švejk, „superarbitrován pro blbost“ v skvelom Haškovom románe. Mnoho známych osobností v Česku však nemá záujem o vojenské manévre podobného druhu a odmieta protiruské štvanie. Niektorí českí novinári, ktorí sa už mentálne nachádzajú vo vojne s Ruskom, boli neobyčajne prekvapení, keď medzi masou ľudí vítajúcich Nočných vlkov na Olšanskom cintoríne uzreli ikonu českého hokeja Jaromíra Jágra. Médiá túto skutočnosť obišli radšej mlčaním, veď ťažko by vysvetlili čitateľom, ako je možné, že slávny hokejista NHL z amerického klubu Florida Panthers sa spolu s ruským atašé zúčastnil na uvítacom ceremoniáli ruských motorkárov aj liturgii v pravoslávnom chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky.

Bratislavské paradoxy

Svedkom podobných paradoxov bola aj Bratislava, kde tendenčné negatívne informácie v médiách spropagovali návštevu Nočných vlkov na bratislavskom Slavíne lepšie ako tisíce bilbordov. Vrcholom protiruskej hystérie bola výzva ministrom vnútra a zahraničných vecí SR, Poľska, ČR, Rakúska a Nemecka, aby zamedzili príchodu ruských motorkárov na ich územie. Neznámy autor tohto trápneho dokumentu píše, že „gang Nočných vlkov uplatňuje mocenský nárok Ruska na dnešný európsky mierový svet“. Noční vlci sa vraj okrem oficiálnej jazdy na počesť 70. výročia víťazstva nad fašizmom „usilujú tajne infiltrovať do krajín EÚ a NATO hybridnou, maskovanou formou“. Formulácie výzvy hraničiace so slabomyseľnosťou podpísali okrem iných rusofóbov, akými sú bývalý marxista Grigorij Mesežnikov, kalvínsky teológ a hviezda RTVS Michal Havran, aj také známe persóny ako Štefan Hríb alebo Fedor Gál. Vari najviac udivujú protiruské postoje novembrového tribúna a pražského kaviarnika Gála, ktorý by mal vlastne ďakovať za svoj život Rusom, keďže sa narodil ako dieťa židovskej matky vo vyhladzovacom tábore v Terezíne a ten oslobodila Červená armáda. Ako je to vlastne? Vojnu na európskom kontinente chystá ruský motocyklový klub alebo vojská NATO na hraniciach Ruskej federácie? Odpoveď by mohol dať nedávny nácvik vojny s Ruskom v Estónsku, niekoľko kilometrov od hraníc s „východným nepriateľom“. Na najväčších cvičných raketových útokoch v tomto storočí sa zúčastňovali tisícky vojakov Severoatlantickej aliancie. Mohutné výbuchy amerických raketových hlavíc bolo počuť aj v Rusku. Do našich médií však takéto vojnové harašenie nedolieha.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.