PSY MOŽNO ZMIZNÚ Z ČÍNSKYCH TANIEROV

Každoročne sa podľa odhadov zje v Číne 10 miliónov psov

Foto PIXABAY
Dátum 11.04.2020

Zmizne psie mäso z tanierov v Číne? Tamojšia vláda urobila kľúčový krok k tomu, aby sa tak stalo. Pes už je podľa legislatívy spoločenským zvieraťom, nesmie sa chovať na farmách a predávať na mäso. Píše o tom Daily Mail. To však neznamená, že Čína zakázala psie mäso jesť. Zákon z dielne miestneho ministerstva poľnohospodárstva totiž o jedení mäsa zo psov nič nehovorí. Upravuje iba spôsob zaobchádzania so zvieratami.

Čínske ministerstvo hospodárstva zverejnilo nové pravidlá a katalóg zvierat, ktoré sú určené ako hospodárske. Sú medzi nimi kravy, ošípané, ovce, rôzne druhy hydiny a tiež kožušinové zvieratá, ktoré sa však nesmú predávať na mäso. Pes na novom zozname nie je a tak ho nemožno chovať, prevážať a predávať ako zviera určené na konzumáciu. Jesť jeho mäso je však dovolené.

Nemenovaný úradník z ministerstva povedal čínskej spravodajskej službe The Paper, že  vylúčenie psov z katalógu znamená iba to, že sa s nimi nemôže „hospodáriť“ ako s dobytkom a „nemá to nič spoločné s jedením alebo chovom psov“.

V katalógu sa tiež uvádza, že s pokrokom ľudskej civilizácie a záujmom verejnosti a preferenciou ochrany zvierat sa psy „špecializujú“ od tradičných domácich zvierat na domáce zvieratá. Spravidla sa na svete nepovažujú za hospodárske zvieratá a hydinu. Aktivisti za práva zvierat však aj toto opatrenie považujú za prelomové.

V Číne je tradícia jedenia psieho mäsa známa. Každoročne sa podľa odhadov zje v tejto krajine 10 miliónov psov. Čínske mesto Šenzen už minulý týždeň zakázalo konzumáciu psieho mäsa. V celej Číne platí aj zákon, ktorý vláda prijala kvôli pandémii koronavírusu. Zakázaný je predaj divých zvierat.