REVOLÚCIA ZVRÁTENOSTI

Sex s robotmi a umelé oplodnenie vraj v budúcnosti nahradia tradičné rozmnožovanie

Foto TASR/AP
Dátum 29.08.2016

Postupne si zvykáme na to, že prirodzenosť sa dnes už nenosí. Tradičné znamená zaostalé či dokonca primitívne, väčšina sa mení na netolerantnú svorku diskriminátorov. Ak sa stotožňujete s pohlavím, ktoré máte od narodenia a dokonca pre to necítite ani výčitky svedomia, v kolektíve takzvaných „slniečkarov“ by ste si veľa priateľov nenašli. Nepochybne budú práve tí najliberálnejší, najtolerantnejší a najpokrokovejší tlieskať novinkám na poli sexuality a reprodukcie. Veď predsa čím odvážnejšie a zvrhlejšie sa niečo postaví proti prírode, tým lepšie.

Stroj namiesto človeka

Reč je o technickej novinke, ktorá má zmeniť budúcnosť ľudstva a tradičný sex vymeniť za výsostne virtuálnu záležitosť. Revolučná vibračná spodná bielizeň zaručí svojmu nositeľovi chvíle rozkoše aj napriek tomu, že je od svojej polovičky na míle vzdialený. Je totiž vybavená drôtmi a senzormi, ktoré sú pripojené k internetovej sieti cez Wi-Fi. Každý z partnerov tak môže toho druhého dráždiť pomocou aplikácie vo svojom mobilnom telefóne, a to jednoduchými pohybmi prsta po diagrame na displeji. Čím rýchlejšie sa bude váš prst pohybovať, tým má byť pocit rozkoše intenzívnejší. Prevratnú novinku priniesla firma Durex, ktorá ju predstavila v jednej zo svojich reklám. Zahrala si v nej obdarená brunetka, ktorú pochytí záchvat smiechu, keď jej priateľ vyvolá vibrácie v podprsenke a nohavičkách. Napokon mu však nezostane nič dlžná. Nevinná hračka, poviete si.

Francis Galton, priekopník eugeniky: „To, čo robí príroda naslepo, pomaly a bezcitne, môže človek urobiť prezieravo, rýchlo a s citom.“

Ľudia neprestajne experimentujú, o čom svedčí i fakt, že trh s erotickými pomôckami narastá ročne o šesť percent. Zachádza to však omnoho ďalej. Čoraz populárnejší sa vraj totiž stane sex s robotmi. Futurológ Ian Pearson predpokladá, že v priebehu niekoľkých rokov bude mať väčšina ľudí nejaký druh erotickej robohračky a virtuálny sex s takýmito pomôckami sa stane bežným zážitkom. V roku 2050 bude dokonca častejší než styk dvoch ľudí. Roboti určení na sexuálne radovánky by totiž mali v budúcnosti ľudí priťahovať nielen fyzicky, ale i emocionálne. Pearson tvrdí, že už dnes všetko smeruje k tomu, aby sexuálneho partnera nahradila technika. Štvrtinu vyhľadávaní na internete totiž tvorí pornografia. Najväčší problém takýchto robotov je podľa neho ich vysoká cena, nebudú teda prístupní pre každého. A ak si také niečo neviete predstaviť, je to vraj len preto, že podobná myšlienka nezapadá do nášho stereotypu. Zatiaľ.

Nadľudia

S tvrdením, že prirodzený sex sa čoskoro stane prežitkom, súhlasí aj kalifornský profesor Henry Greely. Čoraz viac ľudí sa podľa neho bude na klasický sex pozerať s odporom. Ľudia budúcnosti budú totiž jemnejší, ich život sa bude odohrávať prevažne vo virtuálnom svete a pred normálnym počatím dajú prednosť umelému oplodneniu, čím sa automaticky oslabí aj ich sexuálny apetít. Zdá sa, že termín plánované rodičovstvo tak dostane nový rozmer, podľa Greelyho totiž vzniknú technológie schopné ovplyvniť pohlavie, farbu vlasov, očí, telesnú výšku a dokonca i charakterové črty ešte nenarodeného dieťatka. Technológie budú navyše schopné vyhnúť sa dedičným chorobám a rôznym vývojovým chybám plodu. Je vám to odkiaľsi povedomé? Ak ste si „stvorenie“ dokonalého jedinca spojili s eugenikou, vedou, ktorá síce vznikla vo Veľkej Británii, neslávne ju však spropagovali nacisti počas druhej svetovej vojny, dedukujete správne. Hitler nazval svoj program Lebensborn a jeho cieľom bolo zaľudniť tretiu ríšu árijskou rasou. Na druhej strane barikády stáli menejcenné skupiny obyvateľov posielané do koncentračných táborov, v ktorých sa neraz menili na laboratórne myši vystavené nehumánnym experimentom. Ak sa však nazdávate, že podobné myšlienky zanikli spolu s nacizmom v Nemecku, mýlite sa. Každučký deň sme predsa svedkami útokov na našu plodnosť – propagáciou antikoncepčných a sterilizačných metód, legalizáciou potratov či geneticky modifikovanými potravinami spôsobujúcimi impotenciu a neplodnosť. Tie sú populárne najmä v krajinách tretieho sveta, údajne preto, že je možné ľahko ich dopestovať i v nevhodných klimatických podmienkach. Navyše, splodiť dokonalé dieťa zo skúmavky je čoraz menší problém a ak k tomu prirátame ešte aj postupnú stratu záujmu o prirodzený sex, môžu si bojovníci za tzv. zlatú miliardu pripísať ďalší bod k dobru.

Realita alebo mýtus?

Desivá pravda alebo len smiešna konšpirácia? Ťažko povedať, fakt však je, že jedným z nástrojov na údajné dosiahnutie menšieho počtu obyvateľov našej planéty je i podpora homosexuálnych partnerstiev a ochrana sexuálnych menšín, s ktorou sme konfrontovaní takmer na dennom poriadku. Navyše, vo svete sa rozširuje liberálna legislatíva, ktorá umožňuje vychovávať dieťa počaté umelým oplodnením aj homosexuálnym párom. A držme sa faktov i naďalej. Je nespochybniteľné, že prírodné zdroje sú obmedzené a pri bezohľadnom spôsobe života, aký praktizujeme, sa čoskoro vyčerpajú. Čo potom? Uživí naša planéta niekoľko miliárd hladných krkov, keď už teraz umiera od hladu šestina z nich? Z tohto pohľadu by sa mohlo zdať, že regulácia pôrodnosti a cielená sterilizácia najchudobnejších vrstiev obyvateľstva je rozumné riešenie, v tom prípade však nemôže byť ani reči o humanite či ľudských právach, ktorými sa tak radi oháňajú práve tí „najpokrokovejší“. Nemôže byť ani reči o morálke, etike či slobode, v ktorú tak naivne veríme. Nemáme chuť ani odvahu pripustiť si, že žijeme vo svete, ktorý nami manipuluje na viacerých úrovniach – či už ide o politiku, médiá, náboženstvo, potravinársky a farmaceutický priemysel alebo tú najbazálnejšiu vec, akou je rozmnožovanie. Prvý krok k zmene je však práve uvedomenie. Ďalší nádej, že ešte nie je príliš neskoro.

Fotogaléria