SLOVENSKÝM PREMIÉROM JE MAĎAR

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus: Orbán zo svojej cesty nepoľavuje a dlhodobo pracuje na splnení svojho sna o veľkom Maďarsku, a preto nie náhodou ešte v máji 2010 označil Trianonskú mierovú zmluvu za „najväčšiu tragédiu maďarstva“. 

Foto MARTIN MEDŇANSKÝ/SITA
Dátum 02.08.2023

Určite máte ešte viacerí v živej pamäti udalosti z 2. júna 2020, keď Igor Matovič zvolal tajné priateľské stretnutie na Bratislavskom hrade pri príležitosti 100. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy a Dňa národnej spolupatričnosti. Týmto stretnutím, kde bolo sto osobností patriacich výlučne k maďarskej menšine, prekročil všetky hranice „lojálnosti“ k Slovenskej republike. Maďari neváhali a Matovičovi zástupcovia SMK rovno predložili niekoľko požiadaviek. Žiadali v nich uznanie Maďarov za svojbytný politický národ v rámci Slovenska a vytvorenie Maďarského okolia, ktoré by spravovali Maďari prostredníctvom svojich volených zástupcov. Nasledovala jazyková požiadavka, aby mali možnosť na úradoch a súdoch ako úradný jazyk používať maďarčinu. Doslova sa v memorande písalo, že žiadajú jednu slobodnú, konštitucionálnu vlasť a v nej slobodu, rovnosť a bratstvo národov! Dokonca žiadali, aby sa zmenila preambula Ústavy SR a uznala maďarskú národnú komunitu za štátotvornú. Zsolt Simon vtedy odkázal Matovičovi, aby nepremárnili politickú šancu a zmenili preambulu z „My, národ slovenský“ na „My, občania Slovenskej republiky“. 

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus: Dočasne poverený (nikým nevolený) premiér Ľudovít (Lajos) Ódor v relácii Otvorene Anny Vargovej 27. júla 2023 na jej otázku o neschopnosti Maďarov dostať sa do parlamentu s úsmevom povie: „Áno, vidíte, a vo vláde predsa len sú.“ A v ten istý deň vedúci maďarského úradu vlády Gergely Gulyás na otázku servera Blikk.hu, týkajúcu sa vzťahov Budapešti s Bratislavou, povie: „Sme radi, že na Slovensku je premiérom Maďar, aj keď ho nevolí parlament, ale je predsedom úradníckej vlády.“

V roku 2021 maďarskí štátni predstavitelia – minister zahraničných vecí Péter Szijjártó a predseda parlamentu László Kövér – navštevujú slovenské mestá, akoby sa ani nenachádzali na území Slovenskej republiky. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó rokoval v marci 2021 s primátorom Komárna a poslancom NR SR Györgyom Gyimesim (OĽaNO) o dvojakom občianstve bez vedomia slovenskej diplomacie. Štvrtého augusta 2021 sa predseda maďarského parlamentu László Kövér zúčastnil na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne, opätovne bez vedomia ministra zahraničných vecí SR. V oboch prípadoch išlo o porušenie zaužívaných diplomatických postupov. Netreba zabúdať, že uzdu takýmto národnostným excesom povolila bývalá koalícia, v ktorej sedel lišiak Béla Bugár. Ten cez priateľstvo s predsedom SNS Andrejom Dankom dosiahol kultúrnu i školskú autonómiu a dnes sa na našom území maďarskí štátni predstavitelia preháňajú ako Nemci cez vojnu.

Nuž, platí staré známe – kto ustupuje, prehrá! Nakoniec, už v tom čase upozorňoval predseda PSN Roman Stopka a generál Emil Vestenický, že pozvoľné ohrýzanie zvrchovanosti Slovenskej republiky ostro pokračuje. Ukazuje sa, že konanie maďarských predstaviteľov nikoho mimoriadne nevyrušilo, a tak maďarský premiér, ktorého tak neskutočne obdivuje práve predseda SNS Andrej Danko, si dovolí verejne povedať, že Slovensko považuje za odtrhnuté územie.

Orbán zároveň kritizuje maďarskú menšinu na Slovensku, ktorá napriek tomu, že tvorí zhruba desať percent obyvateľstva, nie je schopná zabezpečiť svoje zastúpenie v slovenskom parlamente. Po týchto výrokoch dočasne poverený (nikým nevolený) premiér Ľudovít (Lajos) Ódor v relácii Otvorene Anny Vargovej 27. júla 2023 na jej otázku o neschopnosti Maďarov dostať sa do parlamentu s úsmevom povie: „Áno, vidíte, a vo vláde predsa len sú.“ A v ten istý deň vedúci maďarského úradu vlády Gergely Gulyás na otázku servera Blikk.hu, týkajúcu sa vzťahov Budapešti s Bratislavou, povie: „Sme radi, že na Slovensku je premiérom Maďar, aj keď ho nevolí parlament, ale je predsedom úradníckej vlády.“ A vari sme zabudli na 20. august 2020, keď Orbán odhalil žulový pomník zapustený do zeme na Ulici ústavy (Alkotmány utca) neďaleko budovy parlamentu? Na jeho stenách sú uvedené maďarské názvy 12 537 obcí a miest niekdajšieho Uhorska vo forme, v akej to uvádzal úradný zoznam vtedajšieho uhorského kráľovského štatistického úradu mien obcí a miest v roku 1913. Orbán zo svojej cesty nepoľavuje a dlhodobo pracuje na splnení svojho sna o veľkom Maďarsku, a preto nie náhodou ešte v máji 2010 označil Trianonskú mierovú zmluvu za „najväčšiu tragédiu maďarstva“.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.