SPÁJANIE Z PROSPECHÁRSTVA

Lipšicov ľah pod Matovičove resuscitačné prístroje je ďalšou ukážkou zúfalstva pravice

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 29.07.2015

„Takže nie je to pravda?“ druhýkrát sa pred rokom opýtal moderátor diskusnej relácie šéfa čerstvej strany NOVA Daniela Lipšica. Chcel si overiť, či Lipšic pred desiatimi rokmi ako štátny tajomník ministerstva spravodlivosti v mene rezortu skutočne nepožiadal o vykonanie advokátskych skúšok pre seba samého. „Nie,“ zahrmel Lipšic, aby si na druhý deň spolu s miliónmi divákov v tej istej relácii pozrel vlastný podpis pod touto žiadosťou. Klamal v priamom prenose!

Odborník na klamstvá

a šéf strany Sieť Igor Matovič ho ani nemusel posielať na osvedčený detektor lži. Naopak, pred mesiacom sa s ním spojil do predvolebnej koalície, aby vyčaril príklad ďalšieho mačkopsa pri zúfalom spriahaní sa pravice. Vyjadril odhodlanie nielen Lipšica tajne nenahrávať, ale aj „spolu zabojovať za slušnosť“, lebo „Daniela obdivujem. Je to slušný človek“.

Navyše: „Pôjdeme ruka v ruke, bok po bo­ku, zoradení v jednom šíku s cieľom vytrhnúť Slovensko z rúk zlodejov,“ opísal liberál registrované partnerstvo s bývalým kresťanským demokratom. Matovičovi odrazu prestala prekážať aj nečinnosť Lipšica ako vtedajšieho ministra vnútra v kauze Gorila, čo mu majster-detektor predtým viackrát vyčítal.

Takže verejnosť akiste pochopila, že ide o slušnosť a o Slovensko, nie o snahu Matoviča nahrabať mizerné dve percentá preferencií od NOVY a túžbu Lipšica stoj čo stoj zostať prikvačený na akejkoľvek stoličke vo veľkej politike. Napokon, majú mnoho spoločného: Lipšic je asi taký Slovák ako Matovičova slovenčina. Keďže ako bojovník za slušnosť vypadol z kádéháckého bocianieho hniezda, mohol by tiež navrhnúť emblém novej koalície: bociana pripojeného k detektoru lži.

Damoklov meč

A práve tu spočíva hrozba nového súručenstva: nevyspytateľný Matovič môže svoj obľúbený polygraf opäť vytasiť, na­príklad pri zisťovaní Lipšicovho (ne)podpisu na žiadosti spred takmer pätnástich rokov. Podobne ako v prípade ostrakizovaného klamára Rada Procházku zo Siete môže chcieť zistiť, či „je Daniel chlap“.To Danielovi hrozí najmä v prípade, ak sa novému partnerstvu nepodarí pred voľbami získať aspoň sedem percent hlasov, ktoré tvoria pri dvojkoalícii posunutú latku potrebnú na vstup do parlamentu (čo by bola skutočná výhra pre Slovensko). Ale aj v prípade, že by sa Igor potreboval Daniela jednoducho zbaviť, tak ako to spravil s palkovcami pred minulými voľbami. A tiež v prípade, keby sa nazdal, že Lipšicove hlasy nahonobí aj bez Lipšica, pred voličmi zručne usvedčeného z klamstva. Táto Matovičova perfídnosť je všeobecne známa, aj skúsenému špekulantovi a intrigánovi Lipšicovi, ktorý sa však – pre blaho Slovenska – rozhodol zariskovať a z pudu politickej sebazáchovy si v stave preferenčnej agónie dvoch percent vlastnej strany ľahnúť pod Matovičove resuscitačné prístroje. Tie však stále ostávajú Damoklovým mečom v podobe detektora lži.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.