ŠTÁT NEDOKÁŽE OCHRÁNIŤ NAŠE CITLIVÉ ÚDAJE

Najmä malé samosprávy nemajú dostatok financií aby dostatočne zabezpečili naše osobné údaje ako rodné čísla, mená, preukazy, adresy a iné.

Foto TASR/Jaroslav Novák
Dátum 13.06.2020

Keď zverujete svoje osobné údaje štátu alebo obci očakávate, že budú v bezpečí. Avšak je to naozaj tak? Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zistil pravý opak. Až 82% subjektov, ktoré boli kontrolované, nemajú dostatok financií na správne zabezpečenie osobných údaajov. 

Naridenie EU o ochrane osobných údajov (GDPR) platí už viac ako rok a za to, že ho nedodržiavame ako štát, nám dokonca hrozí pokuta.

NKÚ vyhodnocovalo celkovú ochranu osobných údajov, ale aj technologické zabezpečenie, zaškolenie úradníkov a množstvo financií, ktoré sa na tento účel používajú.

Najhoršie sú malé samosprávy a obce.

Subjekty štátnej a verejnej správy vo väčšine prípadov nemajú ani peniaze na to, aby naše údaje bezpečne chránili. Ide pritom o citlivé záležitosti, ako mená, adresy, či rodné čísla a čísla dokladov totožnosti. Nízka úroveň zabezpečenia tieto údaje vystavujú napospas hackerom a podvodníkom, ktorí ich môžu ľahko zneužiť.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.